LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 10 maja 2022

Noc Muzeów w Galerii Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Muzeum Niepodległości

Już w sobotę 14 maja 2022. Od godziny 17.00 do 24.00 trwać będą w MOKiS obchody dorocznego święta wystawiennictwa i sztuki wizualnej, za sprawą kolejnej, realizowanej przez instytucję Nocy Galerii w ramach Europejskiej Nocy Muzeów i Galerii 2022. Na tym nie koniec ponieważ bogaty repertuar przygotowało również Muzeum Niepodległości w Myślenicach, które dzień wcześniej tj. 13 maja od godz. 17.00 rusza z otwarciem wystawy "Historyczne korzenie Ukrainy".

Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Noc Muzeów - 13 maja, godz. 17.00-23.00
Ulubiona noc wszystkich muzealników powraca po okresie pandemii! Tym razem tematem przewodnim organizowanej przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach nocy będzie Ukraina. W programie znajdziecie otwarcie wystawy plenerowej "Historyczne korzenie Ukrainy", wykłady popularnonaukowe w gmachu muzeum oraz warsztaty i zajęcia dla dzieci. Czekają na Was trzy nowoczesne wystawy stałe, które zostały otwarte we wrześniu 2021 roku. W programie naszej niezwykłej nocy znajdziecie również "spacer z duchami", połączony z tropieniem muzealnych zagadek.

Szczegółowy program Nocy Muzeów (17.00-23.00):

Rynek w Myślenicach:
17.00 - Otwarcie wystawy "Historyczne korzenie Ukrainy"

W gmachu Muzeum Niepodległości w Myślenicach:
19.00 - Średniowiecze w filmach historycznych - wykład Szymona Węgrzyna
20.00 - Wareskie początki Ukrainy - wykład dr Łukasza Malinowskiego
21.00 - Godzina z duchami - niecodzienne zwiedzanie (dla rodzin z dziećmi) z dreszczykiem i latarką w dłoni

Pozostałe atrakcje:
18.00-20.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci
17.00-21.00 - Gra muzealna z nagrodami
Opis wystawy "Historyczne korzenie Ukrainy":

„Ukraina wielce rozpaczała” — słowa te zapisano w Latopisie Kijowskim pod rokiem 1187. Wtedy to poddani mieli opłakiwać śmierć ukochanego księcia Włodzimierza (księcia perejasławskiego w latach 1169–1187). Teraz Ukraińcy również rozpaczają, lecz z powodu krzywd, jakie uczynił im imiennik tego księcia z przed lat — Władimir Putin. Dzisiaj neoimperialna Rosja stara się podważyć państwowość Ukrainy, tymczasem historia tego regionu jest o wiele dłuższa, niż samej Moskwy. Jakie były historyczne korzenie Ukrainy? Zapraszamy do czytania i oglądania naszej wystawy.
Kurator wystawy: dr Łukasz Malinowski.
Opracowanie merytoryczne wystawy: dr Łukasz Malinowski, dr Andrzej Małysa, mgr Miłosz Siodłak.

 

Myślenicki Ośrodek Kultury i sportu

Godz. 17.00 „…jak jeden dzień” Marita Benke-Gajda /ceramika i rysunek/, „Ceramika bez granic” wystawa zbiorowa Stowarzyszenia „Ceramika bez granic” /ceramika/
Marita Benke-Gajda -W 1980 roku wyjechała na pierwszy plener ceramiczny do Bolesławca i od tej pory uprawia ceramikę. W latach 1982-2000 związana była ze spółdzielnią „Kafel”, w której pełniła nadzór artystyczny, projektowała kafle oraz naczynia użytkowe i dekoracyjne produkowane w krótkich seriach. Brała tez udział przy rekonstrukcji dawnych pieców (m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie) i płytek ceramicznych (dekoracyjne okładziny loggii Willi Decjusza w Krakowie).

godz. 18.00 „Wycinanka” Anna Małecka-Beiersdorf /wycinanka krakowska i żydowska/
Anna Małecka-Beiersdorf, krakowianka, absolwentka Etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wieloletnia specjalistka ds. etnografii Cepelii i nauczycielka – instruktorka Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. „Wycinanki wykonuję od dzieciństwa, jednak dopiero w wieku dojrzałym zaczęłam traktować tę technikę profesjonalnie. Właśnie w Cepelii, gdzie miałam bezpośredni kontakt z polską wycinanką ludową, rozpoczęłam szczegółowe studia nad tą dziedziną twórczości ludowej. Tradycyjne formy nie dawały mi satysfakcji. Czerpiąc z nich jedynie pomysły, zaczęłam tworzyć nowe, własne kompozycje, samodzielne w formie i kształcie, dla których tematy czerpałam z otaczającego świata: rośliny, kwiaty, różnego rodzaju portale, okna, kraty, architektura, a także wystrój wnętrz, w tym kościołów.

godz. 18.30 Recital pieśni włoskich znakomitej Wiktorii Bisztygi
Wiktoria Bisztyga zawsze lubiła scenę. I scena ją lubiła. Karierę artystyczną rozpoczynała dość nietypowo, bo od… Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”. – Miała też epizod „Piwnicy pod baranami”. Do jednego z najsłynniejszych krakowskich kabaretów przyjmowali ją Piotr Skrzynecki i Zygmunt Konieczny.

godz. 19.00 „Słodkie Chłopaki” Piotr Zealot Marzec /komiks/
„Słodkie Chłopaki” to tytuł debiutanckiej wystawy Piotra Marca -malarza i autora powieści graficznej o tym samym tytule. Składa się ze wspomnień wczesnej młodości i dojrzewania artysty w Myślenicach, czasu sprzed wyjazdu do Warszawy. Samodzielnie wydana przez artystę i wydrukowana w domu książka została uznana przez polską krytykę za najlepszy komiks roku 2020 i zyskała kilka prestiżowych nagród. W listopadzie 2021 powieść graficzna „Słodkie chłopaki” ukazała się w oficjalnym obiegu nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu