LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

środa, 23 sierpnia 2023

Obchody 81. rocznicy deportacji myślenickich Żydów

Mija dokładnie 81 lat od likwidacji myślenickiego getta oraz deportacji miejscowych Żydów. W celu upamiętnienia tych wydarzeń, 22 sierpnia 2023 roku odbyły się uroczyste obchody wspomnianej rocznicy, w których udział wziął burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

O wydarzeniach z 22 sierpnia 1942 roku na myślenickim Rynku przypomina tablica zaznaczająca dzień zgłady, dzień tragicznej podróży w nieznane dla myślenickich żydów. Pamięć o nim od lat kultywuje też pewna część mieszkańców oraz Stowarzyszenie Wspólnota Myślenice.

Przy jednej z kamienic znajdującej się na Rynku przytwierdzona jest tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 17 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w okupacyjnej historii miasta.

"Wywózka" żydów stanowiących jednolitą wówczas część tutejszej ludności miasta, miała miejsce w czasie trwania okupacji niemieckiej. W tym okresie ludność żydowska stanowiła szóstą część myślenickiej społeczności. Podczas konferencji w Wannsee, Niemcy podjęli decyzję o eksterminacji 11 mln Żydów mieszkających na europejskim obszarze wpływów niemieckich.

Owe zarządzenie nie ominęło także Myślenic, gdzie przewidziano moment pacyfikacji, a w zasadzie przygotowań do niej w ramach której zaplanowano wywózkę wszystkich reprezentantów tej nacji. Podczas organizowania transportu ze strony okupanta padały stwierdzenia , że zostaną przesiedleni na tereny wschodnie. Do tego nigdy już miało nie dojść, a w zdecydowanej większość zostali rozstrzelani lub trafili do niemieckich obozów śmierci.

22 sierpnia 1942 roku to data, która w sposób drastyczny oznacza koniec pewnej epoki w mieście. W tym to właśnie dniu doszło do wysiedlenia i zagłady myślenickich Żydów. Jak podają źródła historyczne, likwidacja myślenickiego getta odbyła się bezkrwawo, co jednak nie umniejsza rozmiarów tragedii. Tak wspominają to ówcześni mieszkańcy - świadkowie tamtych wydarzeń.

Praktycznie w ciągu jednego dnia zniknęło nagle z miasta 1/3 mieszkańców. W sierpniu 2002 roku staraniem stowarzyszenia „Wspólnota Myślenicka” na Rynku odsłonięta została tablica upamiętniająca likwidacje myślenickiego getta i wywózkę Żydów. Nastąpiło to w sześćdziesiątą drugą rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

W upamiętnieniu udział wzięli m.in. Agnieszka Cahn - jedna z założycielek Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach Łukasz Malinowski.