LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

piątek, 28 października 2022

Odsłonięcie tablicy na cmentarzu epidemicznym na Bukówce

Wszystko wskazuje na to, że cmentarz popadłby w całkowite zapomnienie, gdyby nie akcja zainicjowana przez Fundację Rozwoju Regionu Myślenickiego. Dzięki wspomnianej inicjatywie, udało się przeprowadzić kwestę, odbyły się prelekcje w szkołach powiatu myślenickiego, a kulminacją było odsłonięcie tablicy informacyjnej przybliżającej mieszkańcom i turystom historię tego miejsca.

Odsłonięcie tablicy poprzedziło porządkowanie terenu cmentarza, we wtorek 25 października. Pomysłodawcą przeprowadzenia prac porządkowych był Tomasz Krawczyk, miłośnik lokalnej historii. Do prac ochoczo stawili się mieszkańcy ulicy, miłośnicy historii, pracownicy Muzeum Niepodległości oraz burmistrz Jarosław Szlachetka. Po pracy na uczestników czekała niespodzianka, pyszna herbata, którą przygotowała pani Maria Kazek, właścicielka terenu, zawsze z życzliwością odnosząca się do inicjatyw mających na celu upamiętnienie tego miejsca.

W piątek 28 października o godzinie 11 na Cmentarzu Epidemicznym na Bukówce odsłonięta został tablica, opisująca historię tego miejsca. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego, burmistrz Jarosław Szlachetka, sekretarz gminy Robert Pitala, starosta Józef Tomal, sekretarz powiatu Mieczysław Kęsek, dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski, Joanna Kazanecka wraz z młodzieżą z I LO im. T. Kościuszki, mieszkańcy. Modlitwę w intencji spoczywających na cmentarzu poprowadził i odmówił  ksiądz Zdzisław Balon. Fundatorami tablicy są: Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego oraz Zenon i Maria Kazek z d. Obieżyńska. O stronę merytoryczną tablicy zadbali Andrzej Boryczko i Marek Stoszek.

Każdy cmentarz jest nie tylko miejscem spoczynku zmarłych, jest również miejscem, gdzie historia łączy się z teraźniejszością. Odsłonięcie tablicy informacyjnej, jest ważnym elementem pozwalającym chociaż w części przywrócić to miejsce zbiorowej pamięci. Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia cmentarza i zapoznaniem się z jego historią.