LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 07 sierpnia 2023

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Hołuja na Górnym Jazie

Raba od dawien dawna była ważną rzeką Małopolski, wzdłuż której zakładano wsie i miasta, rozwijano przemysł oraz transport. W 1923 r. wybudowano w Myślenicach Górny Jaz, dzięki któremu Zarabie wkrótce stało się myślenickim letniskiem i miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców. Kluczową tutaj okazała się postać Jana Hołuja, który rozbudowując nie tylko infrastrukturę miasta oraz całej gminy zadbał również o tę rekreacyjną stronę Myślenic. Na pamiątkę tego wydarzenia na Górnym Jazie w 100. rocznicę budowy, odsłonięta została tablica informacyjna.

W 1923 r. wybudowano tu jaz, który poprowadzono w poprzek rzeki, aby spiętrzyć wodę i utrzymać stały jej poziom, by w przyszłości zapobiec powodziom. Dzięki temu Zarabie wkrótce stało się myślenickim letniskiem i miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców. Po dziś dzień przyjeżdżają tu ludzie spragnieni czystej wody i powietrza oraz malowniczych widoków, rozpościerających się wzdłuż doliny Raby. 

Budowę Jazu rozpoczęła znana myślenicka postać, a mowa tu o Janie Hołuju. Urodzony w Górnej Wsi w 1864 roku, zmarł w 1945 roku. Zwany był  przez lokalną społeczność „Budowniczym”. Początkowo piastował stanowisko majstra murarskiego. Brał udział w przebudowie wieży kościelnej w 1900 roku. Był również budowniczym Sądu w Myślenicach, między innymi kościołów w Stróży i Krzyszkowicach czy Drogini oraz wielu innych obiektów. Podobnie przyczynił się również do powstania obecnej strefy rekreacyjnej w postaci betonowego Jazu, gdyż poza wybudowaniem elektrowni, która zapewniała oświetlenie dla miasta, powstało pogłębione koryto rzeki, które razem z zagospodarowanym terenem betonowego jazu stanowiło i stanowi nadal miejsce wypoczynku nad wodą.

-Wraz z burmistrzem nie jesteśmy z wykształcenia historykami lecz do pamięci o lokalnych bohaterach i dziejach Myślenic przywiązujemy szczególną wagę. Mateusz Mateusz Suder Kolejna tablica dotycząca naszej historii jest rozwinięciem projektu pt. Zasłużeni dla Myślenic. To nie tylko obiekt małej architektury ale swoisty „drogowskaz” do historii naszego zacnego miasta - komentuje zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder 

Na pamiątkę tych wydarzeń Miasto i Gmina Myślenice uhonorowało postać Hołuja montując tym samym tablicę informacyjną, na której zarówno mieszkańcy, a przede wszystkim turyści znajdą ciekawostki oraz unikatowe zdjęcia związane z dawną formą wypoczynku nad Rabą. Na odwrocie natomiast znajdują się informacje dotyczące postaci samego "Budowniczego" czyli Jana Hołuja, którego to członkowie rodziny w sobotę 12 sierpnia wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy, którego dokonał burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz ze swoim zastępcą i współtwórcą tablicy Mateuszem Sudrem, natomiast sylwetkę Jana Hołuja zaprezentowała Agnieszka Turska reprezentująca myślenickie Muzeum Niepodległości.