LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 28 listopada 2023

Powiększenie obszaru aglomeracji Myślenic i zmiany dotyczące programu „Posiłek w szkole i w domu”

W poniedziałek 27 listopada 2023 r. o godzinie 9:00 odbyła się LXXII Sesja Rady Miejskiej. W trakcie podjęto szereg istotnych decyzji oraz uchwalono zmiany dotyczące aglomeracji Myślenic, kwestii powiązanych z rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028, wprowadzeniem programu osłonowego „Pomoc Gminy w formie posiłku lub świadczenia pieniężnego”, a także Rocznego Programu Współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.

Radni Miejscy podczas LXXII-ej Sesji Rady Miejskiej zdecydowali o przyjęciu zmian w uchwale dotyczącej wyznaczenia obszaru aglomeracji Myślenic. Na skutek wykonanego przeglądu zaistniała konieczność wprowadzenia modyfikacji, w związku z czym podjęto kroki prowadzące do aktualizacji przebiegu granic, a także samej wielkości aglomeracji w odniesieniu do stanu rzeczywistego gospodarki ściekowej. Tym samym równoważną liczbę mieszkańców ustalono w liczbie 41 930, uwzględniając osoby zameldowane w zmienionym obszarze, ale też RLM jednostek czasowo przebywających w aglomeracji oraz RLM pochodzącego ze ścieków przemysłowych zgodnie z aktualnym stanem. Obszar aglomeracji ustalony w 2020 r. cechował się 94% stopniem skanalizowania, natomiast po wykonaniu rozbudowy kanalizacji satelitarnej oraz wprowadzeniu podłączeń do istniejącej sieci kanalizacyjnej na obszarze aglomeracji stopień skanalizowania zwiększył się do poziomu 95,6%.  

Modyfikacje w ustaleniach dotyczących rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 oraz wprowadzenie programu osłonowego „Pomoc Gminy w formie posiłku lub świadczenia pieniężnego”

W trakcie odbywającej się dzisiaj Sesji Rady Miejskiej podjęto również decyzję o przyjęciu uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie zasiłku na zakup posiłku lub żywności, zwiększając je do poziomu 200%, a także sprecyzowano zasady odnoszące się do zwrotu wydatków za udzieloną pomoc. Zgodnie z ustaleniami, odstąpiono od żądania zwrotu w przypadku, gdy dochód osoby samotnie gospodarującej, dochód osoby w rodzinie lub dochód rodziny nie przekracza wspomnianego 200% kryterium dochodowego.

W ramach kolejnego punktu przyjęto do realizacji program osłonowy „Pomoc Gminy w formie posiłku lub świadczenia pieniężnego”, którego celem jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin o niskich dochodach lub pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

Uchwalenie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w Myślenicach na lata 2024-2026

Sesja Rady Miejskiej zaowocowała również przyjętą uchwałą dotyczącą wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych w Myślenicach na lata 2024-2026. Plan ten uwzględnia zakres usług wodociągowo-kanalizacyjnych, działania rozwojowe oraz modernizacyjne, które realizowane będą w poszczególnych latach, a także nakłady inwestycyjne, informacje dotyczące finansowania inwestycji oraz sposób realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.

- Zarząd MZWiK chce pozyskać środki finansowe z programu operacyjnego „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” Działanie FENX.02.05 „Woda do spożycia”, które pozwolą na podjęcie działań związanych z budową i modernizacją urządzeń wodociągowych. Warunkami koniecznymi do otrzymania dofinansowania jest spełnienie wszystkich kryteriów oceny projektów w tym kryteriów dotyczących planu rozwoju i modernizacji. - powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka. 

Wprowadzenie Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi

Radni Miejscy zaakceptowali także wprowadzenie Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice, określającego zadania oraz zasady współdziałania z organizacjami pozarządowymi, a także podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Nadrzędnym jego celem jest budowanie i umacnianie partnerstwa Gminy Myślenice z organizacjami, służącego zaspokajaniu potrzeb, motywowaniu mieszkańców do aktywności, co wpływa na rozwój Gminy.  Program ten uwzględnia informacje na temat celów, zakresu i form współpracy, a także zadań publicznych czy okresu i sposobu realizacji programu.