LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 21 grudnia 2021

Przedświąteczna sesja Rady Miejskiej, Gmina Myślenice opracuje SUMP

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic, z angielskiego SUMP, będzie opracowany w porozumieniu międzygminnym do 2032 roku. Tak zdecydowali radni podczas ostatniej Rady Miejskiej. Na czym polega SUMP? To opracowanie wspólne z innymi gminami, które pozwoli na usprawienie wszelkiej komunikacji - samochodowej, rowerowej, czy pieszej.

Sesję prowadzoną w systemie wideokonferencji rozpoczęła prezentacja burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetkę, który przedstawił ostatnie działania podjęte przez myślenicki Magistrat. Następnie radni pochylili się nad projektami uchwał przedstawionymi w porządku obrad.

Wspomniany na wstępie Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej ma na celu stworzenie miejskiego systemu transportu poprzez spełnienie takich celów m.in. zapewnienie wszystkim obywatelom takie opcje transportowe, które umożliwiają dostęp do kluczowych celów podróży i usług, poprawienie stanu bezpieczeństwa, redukcję zanieczyszczenia powietrza i hałasu, redukcję emisji gazów  cieplarnianych oraz konsumpcji energii, czy też poprawę wydajności i efektywności kosztowej transportu osób i towarów. SUMP wpływa pozytywnie na atrakcyjność i jakość  środowiska miejskiego z  korzyścią dla mieszkańców, gospodarki oraz społeczności jako całości.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej  odpowiada na problemy związane   transportem w  obszarach miejskich w sposób bardziej efektywny. Jest rezultatem strukturalnego procesu, który  obejmuje analizę stanu  obecnego, budowanie wizji,  ustanawianie celów i dążeń, dobór polityk i działań  technicznych, aktywne komunikowanie, monitoring i  ocenę – oraz  identyfikację wniosków i doświadczeń z  tego procesu.

- Podjęcie tej uchwały pozwoli na przystąpienie Gminy Myślenice do porozumienia międzygminnego, w ramach którego powstanie opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, bazującego na długofalowej wizji rozwoju transportu i mobilności dla całej aglomeracji miejskiej. Opracowana strategia pozwoli na wspólne działanie lokalnych samorządów w kwestii złagodzenia zmian klimatu, zmniejszeniu ilości szkodliwych dla środowiska gazów, a jednocześnie poprawę jakości powietrza i otaczającego nas środowiska. SUMP obejmuje wszystkie środki i formy transportu: publiczne i prywatne, pasażerskie i towarowe, zmotoryzowane i niezmotoryzowane, w ruchu i w czasie postoju. Opracowanie ma zapewnić zróżnicowane opcje transportowe wszystkim obywatelom i usprawnić komunikację w każdej dostępnej formie. To też ważny aspekt w dbałości o ochronę środowiska i klimat – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej

Na podstawie wniosków złożonych przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta i Gminy Myślenice dokonano także szeregu zmian w uchwale w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Zmiany objęły zadania o charakterze bieżącym i inwestycyjnym, a wynikały zarówno z przesunięcia terminu realizacji umów już zawartych, jak i planowanego zawarcia nowych umów na realizację zadań w przyszłym roku. Wzięto pod uwagę zadania ujęte już w projekcie uchwały budżetowej na rok 2022.

Podjęta uchwała dotyczy m.in. bieżącego utrzymania i konserwacji oświetlenia ulicznego, zakupu worków do selektywnej zbiórki odpadów, dożywiania dzieci w stołówkach szkolnych czy szeregu umów projektowych, których niezwłoczne rozpoczęcie przełoży się na wcześniejszą realizację inwestycji. Natomiast wspomniane wyżej zmiany terminów dla zadań już realizowanych wynikają przede wszystkim z przedłużających się formalności, w tym także w związku z trudnościami w pozyskaniu wykonawców, często wynikającymi z rosnących ceni i ofertami znacząco przekraczającymi pierwotne założenia.

257 tys. zł dla MOKiS na rozbudowę basenu

Rada Miejska w Myślenicach uchwaliła dotację celową na rok 2022 dla Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w wysokości 257 tysięcy złotych z przeznaczeniem na pokrycie kosztów realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa infrastruktury sportowej i rekreacyjnej wraz z wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą obejmującego budowę trzeciej niecki basenu w Centrum Wodnym Aquarius."

Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskanych przez Gminę Myślenice w 2020 roku. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii środki mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie dotacji celowej. Szacunkowy, całkowity koszt realizacji rozbudowy myślenickiej krytej pływalni przekracza 6 milionów złotych, a kwota 257 tys. zł przyznana przez Radę Miejską pozwoli na pokrycie kosztów wykonania dokumentacji projektowej. Projekt ma zostać opracowany w 2022 roku.