LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

środa, 17 maja 2023

Sesja Rady Miejskiej: Przyjęto SUMP i regulamin nowego Budżetu Obywatelskiego

Katarzyna Stopka została nową radną Rady Miejskiej, przejmując mandat po zmarłym przewodniczącym Rady Miejskiej w Myślenicach śp. Wacławem Szczotkowskim. Po ślubowaniu nowej radnej, przeprowadzono wybory polegające na uzupełnieniu prezydium Rady – decyzją radnych Przewodniczącym Rady Miejskiej w Myślenicach został Mirosław Fita, a wiceprzewodniczącą Izabela Kutrzeba.

Majową sesję rozpoczęła minuta ciszy poświęcona zmarłemu nagle w nocy z 3 na 4 maja byłemu Przewodniczącemu Rady Miejskiej Wacławowi Szczotkowskiemu. Następnie po przeprowadzeniu procedury ślubowania nowej radnej oraz wyborów do prezydium Rady oraz komisji stałych, informację międzysesyjną przedstawił burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. Kolejnym punktem było przygotowane przez dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach Małgorzaty Aleksandrowicz sprawozdanie z działalności jednostki w roku 2022.

Przyjęto Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic do roku 2032+

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – SUMP (z ang. Sustainable Urban Mobility Plan) jest dokumentem strategicznym, zaprojektowanym tak, aby spełniać potrzeby mobilności osób oraz gospodarki w mieście oraz w jego otoczeniu, przy zapewnieniu lepszej jakości życia. Opiera się na dotychczasowych praktykach planistycznych oraz bierze pod uwagę kwestie integracji, udziału społecznego oraz zasad oceny. Rada Miejska procedowała projekt Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic przygotowanego we współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR Sp. z. o.o.

- Głównym celem planu SUMP jest polepszanie dostępności obszarów miejskich i zapewnianie wysokiej jakości, zrównoważonej mobilności oraz transportu do, przez i w obrębie obszaru miejskiego. W ramach planu rozpatrywane są potrzeby „funkcjonującego miasta” i jego zaplecza, a nie regionu administracyjnego. SUMP zawiera nową strategię przyszłego rozwoju obszaru miejskiego w którym uczestniczą gminy Myślenice, Dobczyce, Lubień, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia i Wiśniowa, a w związku z tym także przyszłego rozwoju infrastruktury i usług w ramach transportu oraz mobilności w całym obszarze funkcjonalnym Myślenic. Typowe kwestie, jakich dotyczy plan to transport publiczny, ruch pieszy i rowerowy, polityka parkingowa, bezpieczeństwo, transport drogowy, zarządzanie mobilnością, czy planowanie przestrzenne. Celem tego planu jest szeroko rozumiana poprawa warunków przemieszczania się na naszym obszarze, uwzględniająca przejście na bardziej ekologiczne i niskoemisyjne środki transportu – mówi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Gminy powiatu myślenickiego jako pierwsze podjęły się uchwalenia przedmiotowego dokumentu wyprzedzając tym samym inne gminy i powiaty sąsiadujące z Krakowem. Gmina Myślenice wzięła udział w pilotażowym programie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju polegającym na wsparciu doradczym w zakresie opracowania i wdrożenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SUMP, pozyskując rządowe wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Centrum Unijnych Projektów Transportowych w kwocie około 190 tysięcy złotych, całkowita wartość projektu wyniosła blisko 270 tysięcy złotych.

Z dokumentem można zapoznać się tutaj: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic do roku 2032+

Myślenicki Budżet Obywatelski 2024

Radni przyjęli nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice na rok 2024. Kwota jaką do dyspozycji na swoje pomysły będą mieli mieszkańcy pozostanie taka sama jak w ubiegłym roku (20 zł na mieszkańca) i wyniesie łącznie nieco ponad 1 milion złotych. Zgłaszanie zadań rozpocznie się już 5 czerwca i potrwa do 19 czerwca bieżącego roku. Następnie przez czas wakacyjny urzędnicy sprawdzą projekty pod względem możliwości realizowania w kolejnym roku budżetowym, natomiast głosowanie mieszkańców zaplanowano na okres od 14 do 22 września bieżącego roku.

Szczegóły dotyczące szóstej edycji Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego już wkrótce na dedykowanej platformie internetowej www.bo.myslenice.pl

Gmina Myślenice dofinansuje linie autobusowe Wieliczka - Świątniki Górne - Myślenice oraz Mszana Dolna - Myślenice

Linie autobusowe uruchomione przez Województwo Małopolskie i obsługiwane przez spółkę Koleje Małopolskie będą nadal kursować na liniach Wieliczka – Myślenice oraz Mszana Dolna – Myślenice, przy udziale finansowym Gminy Myślenice. Radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na realizację zadania polegającego na organizowaniu przewozów o charakterze użyteczności publicznej w transporcie drogowym na wspomnianych liniach komunikacyjnych.

Dotacja Gminy Myślenice na wsparcie przewozów autobusowych Kolei Małopolskich Wieliczka-Myślenice oraz Mszana Dolna - Myślenice wyniesie 135 218,02 złotych.

20 tysięcy złotych dofinansowania na oświetlenie przejścia dla pieszych w Borzęcie

Gmina Myślenice otrzymała zawiadomienie Zarządu Województwa Małopolskiego, iż oświetlenie jednego (z dwóch wnioskowanych przez Gminę Myślenice) przejść dla pieszych zostało zatwierdzone do realizacji w ramach zadania "Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ciągu dróg Województwa Małopolskiego".

Tym samym realizacja obejmie przejście dla pieszych w miejscowości Borzęta na drodze wojewódzkiej nr 967 odcinek 050 km 0+022. Drugie z przejść, w miejscowości Borzęta na drodze wojewódzkiej nr 967 odcinek 050 km 2+810 zostało umieszczone na liście rezerwowej i może zostać przeniesione do realizacji w przypadku pojawienia się wolnych środków w planie finansowym województwa. Radni zatwierdzili proponowaną kwotę 20 tysięcy złotych na dofinansowanie budowy oświetlenia przejścia dla pieszych w Borzęcie jako wkład własny Gminy Myślenice do inwestycji Województwa Małopolskiego.