LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 29 marca 2022

Sesja Rady Miejskiej w Myślenicach – o czym decydowali Radni?

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Myślenicach Radni podjęli szereg uchwał, które pozwolą na pozyskanie kolejnych środków na rozwój Miasta i Gminy Myślenice, ale również pochylili się nad sprawami społecznymi jak stanowisko w sprawie planowanego przebiegu drogi S7 przez Myślenice, czy też pomoc obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie gminy.

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

W związku z rozpoczętą w dniu 24 lutego inwazją wojsk Federacji Rosyjskiej na teren Ukrainy Gmina Myślenice wyciągnęła pomocną dłoń do uchodźców z Ukrainy. W Gminie Myślenice według danych Centrum Usług Społecznych dach nad głową znalazło ponad 1000 obywateli Ukrainy, które zamieszkują u 228 rodzin, a także w obiektach zbiorowego zakwaterowania zorganizowanych przez Gminę Myślenice. Jak mówił podczas sesji burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, podjęta pomoc humanitarna to zbiórki darów, zapewnienie dachu nad głową, ale też pomoc w zapewnieniu nauki szkolnej i przedszkolnej dla dzieci z Ukrainy, wyrabianie numerów PESEL wraz z darmowym zdjęciem, czy też między innymi przyjęcie wniosków i wypłata świadczeń dla Ukraińców oraz mieszkańców gminy zapewniającym im schronienie.

Rada Miejska na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, podjęła uchwałę, na bazie której Gmina Myślenice w ramach posiadanych sił i środków pomoże w bieżącym funkcjonowaniu Ukraińcom w Polsce.

Gmina Myślenice w stowarzyszeniu „Otulina Podkrakowska”

Stowarzyszanie Otulina Podkrakowska powstało na bazie przyjętej przez Województwo Małopolskie Strategii Rozwoju "Małopolska 2030", które stworzyło miejski obszar funkcjonalnego Krakowa (MOF Kraków), uznając go za obszar strategicznej interwencji na poziomie regionalnym gmin Myślenice, Siepraw, Kłaj, Nowe Brzesko, Koniusza, Słomniki, Iwanowice, Skała, Sułoszowa, Jerzmanowice-Przeginia i Krzeszowice. Korzyścią z wybranego modelu będzie możliwość rozwoju współpracy w procesie ubiegania się o środki unijne na kluczowe projekty infrastrukturalne w trybie pozakonkursowym, a zatem poprawi to efektywność podejmowanych działań na rzecz rozwoju gmin w kontekście regionalnym.

- Inicjatywa utworzenia stowarzyszenia gmin w celu skorzystania ze środków unijnych przeznaczonych na tzw. formułę ZIT - Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - to efekt wielomiesięcznych działań, jakie podejmuję na rzecz Myślenic. Gmina Myślenice dotychczas nie realizowała tego typu przedsięwzięć i poza oczywistą korzyścią, jaką jest możliwość pozyskiwania środków Unii Europejskiej, podejmiemy kolejną już inicjatywę w zakresie współpracy ponadlokalnej, co wzmocni rangę i wizerunek Gminy, jako gotowej na partnerskie działania z innymi samorządami  – mówił podczas sesji burmistrz Jarosław Szlachetka.

Sprawy społeczne – droga S7, uchwała antysmogowa i Gminny Program Profilaktyki

Rada Miejska w Myślenicach wypracowała wspólne stanowisko i wydali oświadczenie adresowane do GDDKiA w Warszawie, dotyczące budowy drogi ekspresowej S7 w studium korytarzowym z dnia 27 stycznia 2022 roku oraz wyrazili swoje stanowisko co do zasadności dalszego procedowania projektu lokalnej uchwały antysmogowej, kierując swoje zdanie do Marszałka Województwa Małopolskiego.

- Rada Miejska w Myślenicach wsłuchując się w głos mieszkańców wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec przedstawionej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie koncepcji budowy drogi ekspresowej S7 w studium korytarzowym z dnia 27 stycznia 2022 r. Zaprezentowane warianty nie przedstawiają żadnej alternatywy przebiegu nowej trasy S7 przez miasto Myślenice co jest dla nas nie do zaakceptowania. Rozpoczęta w dniu prezentacji dyskusja powinna dotyczyć co najmniej tej samej liczby wariantów wpięcia nowej S7 w Myślenicach co w Krakowie. W związku z tym przedstawione propozycje nie mają poparcia społecznego mieszkańców Gminy Myślenice, ponieważ nie przedstawiają żadnego alternatywnego rozwiązania. Mając a uwadze ogólnopolski charakter inwestycji i zaprezentowane warianty mamy nadzieję, na przedstawienie w przyszłości rozwiązań, które będą społecznie, ekonomicznie i środowiskowo akceptowalne - czytamy na początku oświadczenia Rady Miejskiej w Myślenicach, która wyraźnie sprzeciwia się zaproponowanemu przebiegowi nowej drogi S7.

Podobną prośbę Rada Miejska w Myślenicach skierowała do Marszałka Województwa Małopolskiego, aby w związku z obecną sytuacją geopolityczną oraz spowodowanymi tym skutkami na rynku energetycznym, odłożyć w czasie procedowanie projektu Lokalnej Uchwały Antysmogowej dla miasta Myślenice przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

- Zważając na obecną sytuację geopolityczną diametralnie odmienną niż w czasie kiedy podejmowano uchwałę we wrześniu 2021 roku w sprawie rezolucji dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru administracyjnego miasta Myślenice, Rada Miejska stoi na stanowisku, iż jest to bardzo trudny moment na wprowadzenie dodatkowych wymogów i ograniczeń dla ogrzewania gospodarstw domowych naszych mieszkańców. W związku z tym procedowanie projektu Lokalnej Uchwały Antysmogowej dla miasta Myślenice należy zawiesić - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski, powołując się na Stanowisko Rady Miejskiej w Myślenicach w sprawie zasadności dalszego procedowania projektu Lokalnej Uchwały Antysmogowej dla Myślenic.

Ponadto radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Myślenice do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pod nazwą „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 Program Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022 został opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego celem jest zapewnienie wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65+. Realizacja programu będzie prowadzona przez Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, a zaplanowana kwota na ten cel wynosi 113 300 zł. Te środki pozwolą na zakup urządzeń do świadczenia usługi "opieka na odległość", a świadczenie obejmie wsparcie dla stu osób z terenu Gminy Myślenice.

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przedstawiło również projekt Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025. Rada Miejska przyjęła opracowany projekt.

Innymi tematami omawianymi przez radnych były podjęte uchwały w sprawie przyjęcia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Myślenice na lata 2021-2036”, uchwałę w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Myślenice w 2022 roku, czy też uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone przez Centrum Usług Społecznych w Myślenicach oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Rada Miejska wyraziła ponadto zgodę na w sprawie akceptacji wspólnej realizacji zadania budowy oświetlenia istniejących przejść dla pieszych na terenie Miasta i Gminy Myślenice w ciągu drogi krajowej nr DK7. Gmina Myślenice będzie zatem partycypować w kosztach doświetlenia trzech przejść dla pieszych na Zakopiance wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.