LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 11 sierpnia 2020

Tradycyjna Msza Święta za partyzantów na Mikołaju

W niedzielę 9 sierpnia odbyła się tradycyjna Msza Święta na Mikołaju dla uczczenia pamięci walczących w czasie II wojny światowej partyzantów oraz pozostałych żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność. Współorganizatorami wydarzania było Koło Gospodyń Górne Przedmieście, Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice Górne Przedmieście oraz Parafia Świętego Alberta w Myślenicach.

Przybyłych gości przywitała przewodnicząca Koła Gospodyń Górne Przedmieście Ewa Romaniak. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice odegrała hymn państwowy. Eucharystię koncelebrowali księża – ks. Proboszcz Parafii św. Brata Alberta Adam Pawicki i ks. Artur Czepiel. W uroczystości wzięli też udział samorządowcy. Miasto i Gminę Myślenice reprezentował burmistrz Jarosław Szlachetka.

Po Mszy Świętej odbył się piknik rodzinny na którym można było skosztować smakołyków przygotowanych przez gospodynie z Górnego Przedmieścia. Serwowane były bigos, grochówka, wiejski chleb ze smalcem, czy domowe ciasta. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa oraz całego wydarzenia zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice.

Jak co roku uroczysta Msza Święta odbyła się polanie, która leży między szczytem Plebańskiej Góry, a wzniesieniem w dalszej części grzbietu, zwanego Mikołajem. Nazwa pochodzi od stojącej tu kapliczki św. Mikołaja. Na budowli znajduje się znaczący napis: „Na chwałę Panu Bogu”. Składa się ona z czterech wnęk, w których widnieją wizerunki św. Mikołaja, Jana Pawła II, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej. Kapliczka ta została ufundowana przez miejscowych pasterzy w 1782 r. W 1945 r. kaplicę odnowiono i nadano jej dzisiejszy kształt. Kapliczka to swoisty symbol, powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) na tejże polanie. W 1981 r. wykonano renowację kapliczki i wtedy dodano wizerunek papieża Jana Pawła II w jednej z wnęk.

GSI/Parafia św. Brata Alberta

Fot.: Paweł Biela