LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 14 czerwca 2022

Vivat Myślenice, czyli jubileusz 680-lecia lokacji Myślenic

Tłumnie zebrani mieszkańcy oraz zaproszeni goście na myślenickim Rynku wzięli udział w historycznym widowisku artystycznym Vivat Myślenice, podczas którego zaprezentowali się głównie lokalni artyści, a przesłaniem płynącym ze sceny było przedstawienie 680-letniej historii miasta. To właśnie w 1342 roku Król Kazimierz III Wielki nadał prawa miejskie Myślenicom.

Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej odprawiona przez księdza proboszcza Zdzisława Balona. Podczas uroczystej procesji z darami, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka przekazał relikwiarz. Następnie już na płycie Rynku odbyła się część oficjalna z przemówieniami oficjeli, wspomnianym we wstępie wydarzeniem artystycznym Vivat Myślenice, zwieńczona koncertem Mateusza Ziółko. Konferansjerami podczas wydarzenia byli Ida Nowakowska oraz Konrad Sołtys. Spektakl artystyczny przedstawiał animację historyczną na trzech telebimach, a jednocześnie na scenie aktorzy, tancerze i muzyce głównie z lokalnych grup artystycznych w reżyserii Pauliny i Andrzeja Starowiczów, zaprezentowali historię miasta począwszy od czasów średniowiecznych, po czasy bieżące.

Po przywitaniu zaproszonych gości część oficjalną rozpoczął burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka okolicznościowym przemówieniem: - „Przyszłość to drzwi, a przeszłość jest kluczem” – w słowach francuskiego pisarza Victora Hugo kryje się wielka mądrość. Nasze miasto ma już 680 lat, choć korzenie samej myślenickiej osady sięgają jeszcze głębiej, przynajmniej do XIII wieku. Przez te minione stulecia Królewskie Miasto Myślenice przeżywało okresy rozbudowy i upadku, radości i smutku. Historia to jednak nie tylko budynki i ulice, ale i nasi przodkowie, którzy współdecydowali o losie tego miasta. Nie potrafimy sobie wyobrazić Myślenic bez senatora Andrzeja Średniawskiego, podpułkownika Jana Dunin-Brzezińskiego, księcia Kazimierza Lubomirskiego, czy zastępów zwykłych legionistów, którzy walczyli o to, aby Myślenice stały się częścią odradzającego się państwa polskiego. Jestem pewien, że nie bez znaczenia dla naszej historii jest także obecność wśród nas Eleusy Beskidzkiej Matki Bożej Myślenickiej Pani. Dzisiaj, wiedząc to, skąd nasze miasto wyrasta i znając jego piękne, choć czasem tragiczne dzieje, mamy w rękach klucz do naszej przyszłości. Możemy z niego korzystać wszyscy, choć należy to czynić z rozwagą. Nie wystarczy bowiem przejść przez próg drzwi i bezwolnie dać się porwać przyszłości. Należy tę przyszłość kreować i kształtować ją wedle naszych oczekiwań.

Jako Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice i spadkobierca poprzednich gospodarzy miasta, wraz z moim zespołem dążę do tego, aby uczynić z naszej małej ojczyzny jak najlepsze miejsce do życia, zarówno dziś, jak i jutro. Pragnę, aby Miasto i Gmina Myślenice jako wspólnota samorządowa rozwijały się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i wysoką jakość życia. Te dążenia chcemy realizować w sześciu kluczowych obszarach. Chcemy dbać o ludzi, o poziom ich życia, o środowisko i o ekonomię. Pragniemy również poprawić mobilność oraz zarządzanie.

Nasze działania prospołeczne to przede wszystkim dbanie o ludzi. Myślenice są domem nas wszystkich i dlatego zależy mi, aby żyło się w nich jak najlepiej. W tym celu inwestujemy w edukację, usługi społeczne, kulturę, ale także w sport i rekreację, umożliwiając samorealizację mieszkańców i dbając o ich potrzeby związane choćby z aktywnym wypoczynkiem. W staraniach samorządu z zakresu ekonomii dążymy przede wszystkim do tego, aby Myślenice były atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i pracodawców, dla dużego biznesu, ale i mniejszych rodzinnych firm. Naszym celem jest to, aby w naszym mieście nie tylko dobrze się mieszkało, ale żeby można tu było realizować swoje kariery zawodowe bez konieczności wyjeżdżania do dużych miast.

W najbliższych latach, poprzez rozmaite inwestycje drogowe i transportowe, oraz poprzez rozbudowę ścieżek rowerowych, będziemy poprawiać mobilność i bezpieczeństwo w naszym mieście. Nie boimy się marzyć i realizować te marzenia. Czego najlepszym przykładem jest sprawa budowy linii kolejowej z Myślenic do Krakowa, której projektowanie rozpocznie się już wkrótce. Podnosimy również jakość zarządzania, tak, aby urząd był przyjaznym miejscem dla ludzi a jego główną misją było nie tylko skuteczne administrowanie miastem, ale i służenie pomocą jego mieszkańcom. I w końcu środowisko, nasze oczko w głowie. Myślenice to malowniczo położone miasto w dolinie rzeki Raby, otoczone górami Beskidu myślenickiego, to nasza perła, którą znamy i doceniamy, ale która powinna też błyszczeć na zewnątrz naszej gminy, aby przyciągać do Myślenic turystów i nowych mieszkańców. To na nas spoczywa obowiązek ochrony tego naturalnego bogactwa, aby jak najwięcej osób mogło poznać piękno naszego regionu. Niech wszyscy wiedzą, że to w Myślenicach zaczynają się góry!!

Te sześć obszarów naszej działalności są głównymi, choć nie jedynymi filarami, na których chcemy oprzeć przyszłość Myślenic. Dużą wagę przykładam także do tradycji i historii, bo to one są spoiwem łączącym naszą społeczność. W przeszłości, w biografiach osób zasłużonych dla Myślenic, możemy szukać wzorców do naśladowania, a czasem uczyć się na ich błędach. W tym miejscu chciałbym wyrazić swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy w trakcie tych prawie siedmiu wieków swoją pracą zawodową i społeczną dbali o nasze dobro wspólne. Równocześnie zdaję sobie sprawę, że dynamiczny rozwój Myślenic w największym stopniu dzisiaj zależy od Was, drodzy Państwo. To bowiem my, mieszkańcy tej pięknej ziemi razem decydujemy o tym, jak używać klucza do przyszłości naszych ukochanych Myślenic.

Niech żyją Myślenice!  Vivat Myślenice!

Następnie głos zabrali dyrektor Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Mirosław Wilkik, który odczytał życzenia dla Myśleniczan od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazując na ręce burmistrza Jarosława Szlachetki oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Szczotkowskiego flagę Rzeczpospolitej Polskiej od Prezydenta. List gratulacyjny od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał poseł na Sejm RP Władysław Kurowski, a w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego wicemarszałek Iwona Gibas w obecności radnych wojewódzkich Stanisława Bisztygi i Roberta Bylicy  wręczyła burmistrzowi i przewodniczącemu złoty medal Polonia Minor dla Gminy Myślenice. Głos zabrał również wojewoda małopolski Łukasz Kmita, składając życzenia mieszkańcom i samorządowcom, gratulując Myślenicom prężnego rozwoju i pomocy niosącej zarówno uchodźcom z Ukrainy, jak również swoim mieszkańcom na rzecz ciągłej poprawy jakości życia.

W uroczystości wzięli udział również posłowie na Sejm RP Rafał Bochenek i Filip Kaczyński, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie Anna Sapeta, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej Mirosław Legutko, Dyrektor Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie Jerzy Adam Radoń, Prezes Zarządu Kraków AirPort Balice Radosław Włoszek, w imieniu Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych płk. Bartosz Sawicki, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu ppłk Zbigniew Pustułka, Komendant Powiatowy Policji insp. Maciej Kubiak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Kaganek, Komendant Straży Miejskiej Artur Kasicki, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego nadkom. Grzegorz Gubała, Prezes Zarządu Miejsko Gminnego Związku OSP RP Waldemar Pachoń, Komendant Zarządu Miejsko Gminnego Związku OSP RP Roman Ajchler. Na uroczystościach obecne były również delegacje z miast partnerskich Bełchatowa z prezydent Mariolą Czechowską, niemieckiego Lüdenscheid z wiceburmistrzem Bjornem Waissem, słowackiej Spišská Nová Ves z wiceburmistrzem Lubomirem Partiranem oraz węgierskiego Csopaku z burmistrzem Tiborem Ambrusem. Obecni na Rynku byli również lokalni samorządowcy: starostowie, burmistrzowie, wójtowie, radni powiatowi, radni Rady Miejskiej w Myślenicach, sołtysi, księża proboszczowie, kierownictwo UMiG Myślenice, prezesi Spółek Gminnych, dyrektorzy jednostek oświatowych, dyrektorzy instytucji kultury, reprezentanci kupców i lokalnych przedsiębiorców, prezesi i naczelnicy OSP, Koła Gospodyń Miejskich i Wiejskich oraz przedstawiciele stowarzyszeń, a także organizacji pozarządowych.

Z okazji jubileuszu burmistrz Jarosław Szlachetka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski otrzymali szereg gratulacji i listów gratulacyjnych dla społeczności Myślenic. Między innymi od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, byłych burmistrzów Tadeusza Kozłowieckiego i Stanisława Nowackiego, czy Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

Vivat Myślenice – historyczne widowisko artystyczne

Na początku widowiska artystycznego artyści przenieśli nas w odległe czasy, przedstawiając legendę i powstaniu herbu Myślenic, a więc lipce i dwóch toporkach. Na scenie zaprezentowało się dwóch tancerzy solistów z JDC Agency, którzy z toporkami w rękach symbolizowali synów Myślimira, założyciela osady miejskiej. Następnie w orkiestra pod batutą maestro Wojciecha Zwierniaka zagrała do wokalnego występu Moniki Wojciechowskiej, której towarzyszyła grupa tancerzy z agencji Andrzeja Starowicza.

Wśród lokalnych artystów zaprezentowali się między innymi Andrzej Horabik, który zagrał na lirze korbowej, a scenę myślenickich kupców rozegrali aktorzy z Grupy Misterium. Później trębacze z Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice zagrali fanfary, a aktorzy z Grupy Misterium symbolicznie wypuścili z okna magistratu historyczny akt lokacji miasta. W międzyczasie lektor przedstawiał historię Myślenic i legendy o Myślimirze, jego synach, Spytku Jordanie, a także sytuacji miasta w czasach Potopu Szwedzkiego, rozbiorów Polski, czasów Galicji, czy rządów burmistrza Andrzeja Marka.

W kolejnej scenie młodzi aktorzy z Teatru im. ks. Kardynała Karola Wojtyły pod kierownictwem Toli Słomki we współpracy z Małą Ziemią Myślenicką zaprezentowali scenę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej zwieńczeniem był śpiew Wiktorii Kasprzyk z Moniką Wojciechowską. Następnie w czasach dwudziestolecia międzywojennego lektor przybliżył sytuację miasta, kończąc na wybuchu drugiej wojny światowej. Na scenie zaprezentowała się zwyciężczyni You Can Dance Karolina Olszewska, do piosenki duetu Kasprzyk-Wojciechowska. Kolejne lata to czasy powojenne i wczesny PRL. W tym klimacie najlepiej odnaleźli się tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, którzy zaprezentowali folklor z najwyższej półki, prezentując choreografię „Starej Warszawy”.

W 1969 roku Kardynał Karol Wojtyła odwiedza Myślenice i koronuje cudowny obraz Pani Myślenickiej. To jeden z ważniejszych punktów w historii miasta, na scenie zaprezentował się chór Cantata pod kierownikiem Moniki Szymskiej w utworze „Barka”. W nawiązaniu do późniejszych czasów oraz w przedstawieniu o historii Papieża Polaka świętego Jana Pawła II, jeden z aktorów Grupy Misterium wcielił się w rolę Ojca Świętego w oknie Kamienicy Obońskich.

Lata 80-te to czynne działania Myśleniczan w organizacjach antykomunistycznych, tę historię przybliża lektor, a jego opowieść przerywa śpiew Magdaleny Starzec przy muzyce granej przez Zwierniak Ensemble. Kolejne występy to śpiew myślenickiego Chóru Hura w utworze o wielkiej wodzie, a następnie zespół wokalny Cantata z Moniką Szymską zaśpiewał piosenkę zespołu Kombii, która mówi o tym, że każde pokolenie ma swój czas. Zwieńczeniem artystycznego widowiska był wspólny polonez poprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka na płycie Rynku, a tancerze zaprosili gości do tanecznego przemarszu w muzyce odgrywanej przez orkiestrę.

Urodziny miasta nie mogły się odbyć bez tortu, więc na Rynek wjechał lokalny cukiernik Jan Dziadkowiec, częstując w towarzystwie pań z Kół Gospodyń zarówno mieszkańców jak i zaproszonych gości urodzinowym wypiekiem. Ostatnim punktem programu był koncert Mateusza Ziółko, który zagrał na fortepianie i zaśpiewał na myślenickim swoje najbardziej popularne kawałki. Pod sceną zebrała się już głównie młodsza część lokalnej społeczności.

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski dziękują artystom, którzy uświetnili tegoroczne obchody Jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic: Andrzej Horabik, Karolina Olszewska, Monika Wojciechowska, Wiktoria Kasprzyk, Wojciech Zwierniak, Zwierniak Ensemble, Magdalena Starzec, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka", Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, Chór Hura, Zespół Wokalny CANTATA, Grupa Teatralna Misterium, Teatr im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły, Tancerze JDC Agency oraz Andrzej Starowicz.

To nie koniec naszego jubileuszu, a planowane wydarzenia, które wciąż wpisywane są na listę obchodów 680-lecia lokacji Myślenic znajdziecie w kalendarium: https://myslenice.pl/kalendarium

fot. Bartek Ziółkowski