LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 01 marca 2022

Wsparcie dla Ukrainy, dyskusja o korytarzach S7 i inne ważne decyzje radnych!

Kilka godzin trwała czterdziesta ósma sesja Rady Miejskiej w Myślenicach, a to wszystko przez ogrom ważnych tematów, nad którymi obradowali radni w Gminie Myślenice. Gościem na sesji był dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński, który tłumaczył warianty korytarzowe przebiegu nowego odcinka drogi S7 Kraków- Myślenice, odpowiadając zarówno na pytania radnych, jak i przedstawicieli mieszkańców.

Zaproponowane korytarze S7 to wstępny projekt

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Szczotkowskiego oraz burmistrza Jarosława Szlachetki na sesji głos w sprawie zaproponowanych korytarzy przebiegu odcinka drogi S7 na trasie Kraków – Myślenice zabrał dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński,  tłumacząc iż jest to wstępna propozycja koncepcyjna opracowana przez Ministerstwo Infrastruktury na bazie prac analitycznych, które posłużyły do wskazania wstępnych korytarzy. Wskazane korytarze nie określają jeszcze dokładnego przebiegu co do działek, przez które miałaby przebiegać droga ekspresowa w danym wariancie. Zarówno radni, samorządowcy z Myślenic, jak również przedstawiciele mieszkańców mogli zabrać głos w sprawie zaproponowanego przebiegu drogi S7, który przez Myślenice prowadzona jest jednym wariantem, okalając miasto od strony zachodniej, w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych.

Zarówno dyrektor Tomasz Pałasiński, jak również towarzyszący mu przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury, dyrektor biura opracowującego studium korytarzowe – podkreślali, że wszelkie zapytania oraz opinie, które wpłynęły od mieszkańców oraz samorządowców zostaną przeanalizowane na dalszym etapie prac. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad deklaruje odpowiedź na wszystkie pytania zadane przed sesją przez mieszkańców Gminy Myślenice. Zapoznanie się z opiniami GDDKiA, radnych oraz mieszkańców pozwoli na zajęcie stanowiska Gminy Myślenice w sprawie przebiegu nowej drogi ekspresowej S7 przez Myślenice.

Kolejny milion na „Myślenicki Program Wymiany Pieców”

Radni procedowali uchwałę dotyczącą przekazanie środków w kwocie 1 miliona złotych na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła u mieszkańców gminy w ramach Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Przed rokiem program cieszył się dużym zainteresowaniem u mieszkańców, a ostatecznie dzięki dołożeniu środków, Gmina Myślenice wsparła wymianę pieców w 289 gospodarstwach domowych za łączną kwotę blisko 1,8 miliona zł.

- Podejmowane przez Gminę Myślenice kroki mają na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, ale przede wszystkim wsparcie mieszkańców w kosztownych modernizacjach swoich kotłowni. „Myślenicki Program Wymiany Pieców” można połączyć z rządowym dofinansowaniem z programów „Czyste Powietrze”. Zachęcam do kontaktu z naszymi ekodoradcami i dbałość o wspólne dobro - powietrze, którym oddychamy – wyjaśnia Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Mieszkańcy Gminy Myślenice będą mogli wymienić stary nieekologiczny piec na kocioł gazowy kondensacyjny, pompę ciepła, kocioł opalany pelletem lub zgazowujący drewno klasy ekoprojekt. Myślenicki Program Wymiany Pieców stanowi odpowiedź na zapisy obowiązującej na terenie województwa małopolskiego Uchwały Antysmogowej oraz Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca 2022 roku można użytkować kotły pozaklasowe i poniżej trzeciej klasy (dotyczy również urządzeń, dla których nie da się określić klasy emisji). Ponadto do końca 2026 roku należy wymienić kotły trzeciej i czwartej klasy. Realizacja uchwały pozwoli na zmniejszenie emisji pyłów PM2,5 oraz PM10, rakotwórczego benzo(a)pirenu, dwutlenku węgla do atmosfery.

Wyprawka dla Malucha – Myś z Myślenic

Z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki radni Rady Miejskiej procedowali uchwałę wprowadzenia wyprawki dla dzieci, które po urodzeniu zostają zameldowane w Gminie Myślenice. Wyprawka Malucha „Myś z Myślenic” będzie się składać z kilku gadżetów oraz ubranka dla noworodka, zawierające charakterystyczną dla Mysia z Myślenic wizualizację z logotypem miasta.

- Zdecydowaliśmy, by najmłodsi mieszkańcy naszej gminy otrzymali tuż po narodzinach prezent w postaci wyprawki Myś z Myślenic. Wyprawka ma na celu pozostawienie wyjątkowej pamiątki o narodzinach na dalsze lata. Chcemy, by stała się symbolicznym włączeniem nowo narodzonego Mieszkańca do naszej społeczności i podkreśliła radość z faktu, że maluch jest już z nami. Jesteśmy dumni z tego, że możemy wspólnie budować naszą małą Ojczyznę i w ten sposób dziękujemy – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice

Kolejnym krokiem po przyjęciu uchwały przez Radę Miejską w Myślenicach jest opracowanie dokumentów dotyczących wniosku o wyprawkę, a także przeprowadzenie procedury zapytania ofertowego do zamówienia wyprawek dla maluchów. Po otrzymaniu produktów Urząd Miasta i Gminy Myślenice za pośrednictwem strony internetowej oraz prasy poinformuje o możliwości składania wniosków przez rodziców nowonarodzonych dzieci.

Lokalna Organizacja Turystyczna powstanie na terenie Powiatu Myślenickiego

Lokalna Organizacja Turystyczna ma być jednym z ogniw systemu promocji i zarządzania turystyką na terenie gmin Powiatu Myślenickiego. Wstępne deklaracje przystąpienia do organizacji wskazali samorządowcy z gmin Lubień, Myślenice, Pcim, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia oraz Wiśniowa.

Radni opowiedzieli się za przystąpieniem do nowopowstałej organizacji, która pozwoli na pozyskanie krajowych i zewnętrznych funduszy na rozwój turystyki i rekreacji na terenie gminy, a także umocni promocję naturalnych walorów turystycznych, jakie ma w swojej ofercie Miasto i Gmina Myślenice. Rozwój turystyki jest również jednym z kierunków wskazanych przez opracowywaną Strategię Gminy Myślenice na lata 2022-32.

Rada Miejska jednogłośnie potępia agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

Rada Miejska w Myślenicach stanowczo potępia niesprowokowany i nieusprawiedliwiony atak rosyjskich sił zbrojnych na suwerenne, niepodległe i demokratyczne państwo Ukrainy. Radny Rady Miejskiej wyrażają szacunek dla Narodu Ukraińskiego za konsekwentną budowę niepodległego państwa i gotowość do poniesienia największych ofiar, aby tę niepodległość zachować. Agresja Rosji na Ukrainę narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego. Zasada suwerenności oraz prawo do samostanowienia narodów należą do podstawowych wartości cywilizacji - czytamy w pierwszym punkcie stanowiska przyjętego przez Radę Miejską w Myślenicach.