LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 25 czerwca 2024

Zjednoczeni folklorem. Dołącz do Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2024!

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najbardziej barwnych i różnorodnych wydarzeń kulturalnych w Polsce – Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2024. Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny regionu, odbędzie się w dniach 15-24 lipca w miejscowościach takich jak Myślenice, Kraków, Niepołomice oraz Miechów. To wyjątkowe wydarzenie już od 2014 roku przyciąga entuzjastów kultury, miłośników tradycji oraz osoby ceniące różnorodność i bogactwo kulturowe.

10. jubileuszowa edycja – święto kultury i tradycji

Jak mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem “tegoroczna edycja będzie szczególna – to już dziesiąty raz, kiedy spotykamy się, by celebrować fuzję kultur z całego świata. Ideą festiwalu jest nie tylko prezentowanie różnorodności folkloru, ale przede wszystkim promowanie tolerancji i zrozumienia między narodami. Festiwal staje się platformą porozumienia, gdzie poprzez muzykę, taniec i sztukę ludową uczestnicy mogą zbliżyć się do innych kultur i docenić ich wartości”.

Bogactwo kulturowe na wyciągnięcie ręki

W trakcie trwania festiwalu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć występy zespołów folklorystycznych z różnych zakątków świata. Pierwsze spektakularne wydarzenie, które odbędzie się 18 lipca w Krakowie, to barwny korowód alejkami Plant oraz występy zespołów z Meksyku, Serbii, Chińskiego Tajpej, Japonii i Kenii. Tego samego dnia w Niepołomicach, w historycznych murach Zamku Królewskiego, zespoły z Gruzji, Tajlandii i Nepalu zaprezentują swoje programy, przybliżając mieszkańcom i turystom egzotykę i bogactwo swoich tradycji.

Niezapomniane wydarzenia w Myślenicach

Myślenice, będące główną sceną festiwalu, zapraszają na koncert inauguracyjny 19 lipca, podczas którego wystąpi 17 zespołów z całego świata – m.in z Bułgarii, Chińskiego Tajpej, Gruzji, USA/Hawaje, Iraku, Irlandii, Japonii, Kenii, Kolumbii, Komorów, Korei Południowej, Meksyku, Serbii, Tajlandii, Turcji, Węgier oraz Polski. W tym dniu odbędzie się również uroczyste otwarcie festiwalu, na które zaproszeni są wszyscy, nie tylko miłośnicy folkloru. Wieczór uświetni występ zespołu Dikanda, a zabawa na świeżym powietrzu potrwa do późnych godzin wieczornych.

20 lipca to dzień pełen atrakcji kulinarnych. W Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach odbędzie się happening „Taste of the World”, gdzie członkowie zaproszonych zespołów będą gotować tradycyjne potrawy swoich krajów. Po południu Etno Parada przemaszeruje ulicami Myślenic, a wieczorem na rynku wystąpi gwiazda festiwalu – Cleo.

Kulminacja święta – koncert jubileuszowy

21 lipca to dzień, który zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom festiwalu. O godzinie 17:00 rozpocznie się jubileuszowy koncert „Wokół tradycji świata”, podczas którego swoje programy zaprezentują wszystkie zaproszone zespoły. Wieczór zakończy występ Karoliny Lizer z zespołem, co stanowić będzie piękne zwieńczenie tego kulturowego święta.

Warsztaty i kiermasz rękodzieła

Podczas festiwalu nie zabraknie także warsztatów tanecznych i artystycznych, które pozwolą uczestnikom na aktywne włączenie się w festiwalowe życie. Na myślenickim rynku odbywać się będzie kiermasz rękodzieła, gdzie będzie można nabyć unikatowe wyroby lokalnych i zagranicznych artystów. Od wyrobów kosmetycznych, przez regionalne przysmaki po biżuterię i sztukę ludową – każdy znajdzie coś dla siebie.

Na jubileuszowej, dziesiątej edycji IFMM 2024, organizatorzy przygotowali również specjalne warsztaty artystyczne, które wpisują się w świąteczny klimat tego wyjątkowego wydarzenia. W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poczuć magię dwóch najważniejszych świąt w roku – Wielkanocy i Bożego Narodzenia – w środku lata. Będą mogli spróbować swoich sił w zdobieniu pisanek, tworzeniu unikatowych ozdób choinkowych, wykonywaniu tradycyjnych pająków ze słomy, a także wycinanek papierowych i kolorowych kwiatów z bibuły.

- To doskonała okazja, aby połączyć tradycję z kreatywnością i stworzyć niepowtarzalne dekoracje, które mogą stać się piękną pamiątką na lata. Warsztaty te z pewnością wprowadzą uczestników w świąteczny nastrój towarzyszący tegorocznej edycji festiwalu i pozwolą na chwilę wytchnienia w twórczej atmosferze – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Dołącz do nas i świętuj Folklor

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to nie tylko festiwal – to przestrzeń, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a różnorodność kultur staje się bogactwem, które łączy. Przyjdź, zobacz, posłuchaj i zatańcz. Bądź częścią tego niezwykłego wydarzenia!

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem posiadają weryfikację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Więcej informacji i szczegłowy program Festiwalu znajdziesz TUTAJ.
Bądź na bieżaco – polub I śledź Festiwal w mediach społecznościowych – FB (@International Folk Meeting Małopolska) oraz na Instagramie (@malopolskafestival)