Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

poniedziałek, 09 września 2019

80. rocznica Walk Obronnych na Przedmurzu Krakowa w Głogoczowie

Zwieńczeniem obchodów 80-tej rocznicy Walk Obronnych na Przedmurzu Krakowa były sobotnie uroczystości w Głogoczowie. Mieszkańcy Gminy Myślenice upamiętnili tym samym okrągłą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, ale także pamięć bohaterów, którzy walczyli za Ojczyznę na naszych terenach.

Po uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Głogoczowie nastąpiło odsłonięcie oraz poświecenie obelisku generała Józefa Kustronia. Tablica znalazła swoje miejsce w na cmentarzu komunalnym w sąsiedztwie grobu wojennego, w którym spoczywają Strzelcy Podhalańscy z 21 Dywizji Piechoty Górskiej.

- Jasnym punktem tragicznej wrześniowej sytuacji była walcząca tutaj 21 Dywizja Piechoty Górskiej pod dowództwem Generała Józefa Kustronia. 4 i 5 września 1939 roku polscy żołnierze bohatersko walczyli i udało się im powstrzymać atak niemieckich żołnierzy. Była to jednostka wojskowa, która nie oddawała Niemcom pola, a wręcz spowodowała chwilowe wycofanie się wroga. Dziś w 80. rocznicę walk upamiętniamy wybitną postać Generała Józefa Kustronia, odsłaniając i poświęcając tablicę pamiątkową. Generał będzie obecny w ten symboliczny sposób tak jak w czasie walk ze swymi żołnierzami. Cześć i chwała bohaterom – mówił na cmentarzu komunalnym w Głogoczowie Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice odsłaniając pamiątkową tablicę, której fundatorem i pomysłodawcą był pułkownik Kazimierz Dymek.

Obchody w Głogoczowie uświetnił 1 Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia na czele z dowódcą ppłk Rafałem Iwankiem. W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w osobie płk Mariusza Maciuszka, Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec, radni sejmiku województwa oraz radni miejscy i powiatowi.

Po złożeniu wieńców zebrani goście oraz licznie przybyli mieszkańcy Głogoczowa w uroczystym przemarszu przemieścili się na teren przy Szkole Podstawowej w Głogoczowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości oraz Piknik Patriotyczny.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Głogoczowie, koncertowały Orkiestra Wojskowa, Zespół Regionalny Mogilanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Podczas pikniki zobaczyć można było też między innymi mapy pułkownika Kazimierza Dymka, model samolotu myśliwiec z początków wojny, dwa samochody oraz motocykl przygotowane przez Myślenicki Klub Motorowy.

Poczęstunek dla mieszkańców i gości przygotowały Panie z Koła Gospodyń z: Zasani, Głogoczowa, Bęczarki oraz Górnego Przedmieścia w Myślenicach, natomiast strażacką grochówkę przygotowali druhowie z OSP Myślenice-Górne Przedmieście.