Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Multimedia

poniedziałek, 17 września 2018

Druga edycja Budżetu Obywatelskiego rozstrzygnięta

Kolejny raz mieszkańcy miasta i gminy Myślenice mieli okazję na realizację własnych pomysłów, które sfinansowane zostaną z miejskiej kasy. Pod głosowanie zostało poddanych finalnie 48 zadań, na które oddano łącznie 6186 głosów. Podobnie jak w zeszłym roku wśród projektów ogólnomiejskich bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się wspólny pomysł Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Psami i OSP, którzy postawili na zakup sprzętu termowizyjnego i noktowizorów.

Oddać głos mógł każdy mieszkaniec Miasta i Gminy Myślenice, który ukończył 16 lat życia – w sumie 35 347 osób. W tej edycji głosowanie odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Każdy mógł oddać jeden głos na projekt projekt ogólnomiejski oraz jeden – na zadanie ze swojego okręgu. Szczególnej mobilizacji wymagały te propozycje, które były bezkonkurencyjne w swoim okręgu. By mogły zostać zrealizowane musiało na nie zagłosować minimum 15% osób uprawnionych do głosowania. Taka sytuacja miała miejsce w Myślenicach w okręgu nr 2, oraz miejscowościach: Borzęta, Bulina, Chełm. Droginia, Jasienica, Łęki, Osieczany i Zasań. Wystarczającej liczby głosów z tej grupy nie uzbierało zadanie myślenickie, które powinno uzyskać ich minimum1068, natomiast finalnie było 626.

Cieszę, się że mieszkańcy mobilizującą się nawzajem do działania na rzecz sowich społeczności lokalnych. Ilość zadań i frekwencja głosowania pokazuje, że ciągle chcemy poprawiać swoje otoczenie, bezpieczeństwo komfort życia i wspólnie pracować na to, aby Miasto i Gmina Myślenice się rozwijały dla mieszkańców” - mówi Maciej Ostrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Najwięcej głosów bo 1822 spośród projektów ogólnomiejskich zebrało zadanie pn. „Zwiększenie skuteczności ratownictwa i zmniejszenie strat po pożarowych poprzez wyposażenie strażaków OSP oraz GPR Myślenice w sprzęt Termowizyjny i Noktowizor”. Drugi w kolejności był projekt pn. „Dzieci są najważniejsze! - zakup i montaż podłoża syntetycznego” - 1205 głosów. „Będziemy się starać zrealizować obydwa projekty. Wszystko zależy od kwoty jaka zostanie wykorzystana na pierwsze zadanie” - komentuje Burmistrz. Pula do wykorzystania na projekt z tej grupy to 200 000.

Środki na zadania okręgowe rozdzielane są wg zasady 15 zł na mieszkańca w danym okręgu, przy czym dwa najmniejsze okręgi Bulina i Chełm otrzymują po 10 000 zł. Ostateczną listę zadań, które będą zrealizowane poznamy niebawem.

***
Gmina Myślenice jako pierwsza w powiecie wprowadziła Budżet Obywatelski. Każdy z mieszkańców, który ukończył 16 lat mógł zgłosić wniosek z 20-osobową listą poparcia na zadanie mieszczące się finansowo w kwocie przyznanej na daną miejscowość. Do końca czerwca można było zgłaszać zadania, które przez okres wakacyjny były weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym, aby we wrześniu mogło odbyć się głosowanie. Dziś znamy już projekty, które w ostatnim z kroków okazały się najlepsze i będą wpisane do zadań realizowanych z miejskiego budżetu w roku 2019.

Lista zwycięskich projektów

Wyniki na stronie bo.myslenice.pl