LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Multimedia

poniedziałek, 18 lipca 2022

8. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem przypadły do gustu szerokiej publice!

Tuż przed rozpoczęciem Międzynarodowych Spotkań z Folklorem na mieszkańców w Myślenickim Ośrodek Kultury i Sportu czekała wystawa „Jeden Naród o dwóch sztandarach - 100 lat przymierza wojskowego Polski i Rumunii”. Ekspozycja zrealizowana została przez Ambasadę Rumunii w Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku International Folk Meetings Małopolska gościł zespół z Rumunii, więc tym bardziej mieliśmy okazję poznawać historię oraz kulturę ich kraju. Oczywiście to tylko przedsmak trzydniowego wydarzenia, gdyż na zainteresowanych festiwalem czekał cykl występów folkowych z Myślenic i całego świata oraz koncerty takich zespołów jak Enej, Golec uOrkiestra czy Kayah, które w koncertowały w ramach festiwalu jako gość jubileuszu 680-lecia Myślenic zaproszony przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice. Nie zabrakło również występów lokalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka".

Spotkania rozpoczęliśmy od koncertu inauguracyjnego, poznając przy tym przekrój i różnorodność kulturową. W pierwszym dniu wydarzenia gościem jubileuszowym był zespół Enej. Muzyka, którą tworzy zespół przepełniona jest motywami zaczerpniętymi wprost z ukraińskiego folkloru, ale nie tylko! Bowiem rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, a Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. 

Kolejny dzień to huczny start przy Małopolskiej Szkole Gościnności na Zarabiu w meksykańskich rytmach oraz kosztowaniu smaków z całego świata. Przyjezdni goście zaprezentowali swoje kulinarne ikony regionów, a na liście menu pojawiły się m.in. takie kraje jak: Meksyk, Serbia, Rumunia, Bułgaria, Ukraina, czy nawet Palestyna. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszej polskiej kuchni, o którą zadbały lokalne koła gospodyń wiejskich. Kilka chwil po spotkaniu z repertuarem kuchni świata, pod budynkiem Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zebrały się wszystkie grupy, które następnie przeszły ulicami miasta w kolorowej paradzie. W międzyczasie już w godzinach popołudniowych pod sceną zebrały się tłumy mieszkańców, by przyjrzeć się strojom regionalnym i zobaczyć repertuar taneczny przygotowany przez naszych artystów.   

Wieczór został absolutnie zdominowany przez zespół Golec uOrkiestra. Wyjątkowy występ braci Golec na myślenickim rynku w ramach naszego międzynarodowego festiwalu, z pewnością na długo pozostanie w pamięci, gdyż słynny duet, jak się okazało pamiętał o naszym 680-leciu miasta, co więcej przypominając również koncert sprzed 15 lat na myślenickiej ziemi. 

Trzeci dzień spotkań z folklorem pomimo tego, że był to ostatni dzień koncertowy, grupy nie szczędziły sił i energii by nadchodzące prezentacje znów zachwyciły publiczność. Trwały próby wielkiego finału. Listę otwierał Koncert Zespółu Regionalnego "Mystkowianie", a kolejnym był repertuar Zespółu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka". Podobnie, jak w poprzednich dniach mieszkańcy mogli liczyć na  doskonale przygotowaną choreografię mjuzyczno taneczną z udziałem zespołów z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumuni, Serbii, Kenii i Polski.

W dalszej części finałowego dnia festiwalu, rozpoczęła się Ceremonia Flagowa oraz Ceremonia Zamknięcia Części Koncertowej. Mieszkańcy mieli okazję jeszcze raz zobaczyć, jak różnorodnych artystów mieliśmy przejmność gościć na tegorocznym Spotkaniu z Folklorem. Jak wspomina dyrektor tego przedsięwzięcia Piotr Szewczyk -Różnorodność to absolutny atut festiwalu, gdyż niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie.

Tuż po występach nadszedł czas na bardziej oficjalną część festiwalu, w której udział wzięli m.in. burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, dziękując tym samym za dobrą organizację techniczną i merytoryczną wydarzenia, dlatego do artystów na scenie dołączyły osoby szczególnie zaangażowane w przygotownia do festiwalu. 

Końcowy etap to ofijalne pożegnanie artystów z mieszkańcami i długo wyczekiwany koncert Kayah, która tym razem postawiła na szczególną interakcję z publicznością. Iluminacje i efekty sceniczne dobrze widoczne w godzinach wieczornych na myślenickim rynku cichły wraz z nadejściem późnych godzin nocnych, a szczególni fani wokalistów zaproszonych na wydarzenie mogli liczyć na zdjęcie czy też autograf. 

Niewątpliwie Małopolskie Spotkania z Foklorem już dawno trafił na listę najbardziej wyczekiwanych imprez lata przez mieszkańców miasta i gminy Myślenice. Jak wspomina burmistrz Jarosław Szlachetka -  Jestem przekonany, że spotkamy się na myślenickim Rynku za rok, a może okaże się że festiwal będzie mieć nową formułę wzbogaconą jeszcze o akcent europejski, ale nie chciałbym wszystkiego zdradzać. Czekamy z utęsknieniem na kolejną edycją, na która już dzisiaj zapraszam. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość, a szczególnie zainteresowanym polecamy bieżące wystawy ściśle związane z kuklturą świata w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.