LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

piątek, 21 stycznia 2022

Jakość powietrza dużo lepsza, ale wciąż nie zawsze dobra…

Na początku bieżącego roku zakończone zostały kolejne pomiary jakości powietrza w Myślenicach w ramach akcji „Małopolska bez smogu, sprawdź czym oddychasz, zmień to!” z wykorzystaniem mobilnego pyłomierza Krakowskiego Alarmu Smogowego. Wnioski z analizy wyników pomiarów pyłomierza ustawionego na balkonie magistratu potwierdzają tylko dotychczasowe spostrzeżenia. Zła, bądź bardzo zła jakość powietrza pojawia się na czas kilku godzin. Wykres rośnie szybko w górę w godzinach popołudniowych lub wieczornych, gdy mieszkańcy wracają z pracy do domów i rozpalają w piecach. Szczytowe wartości wskazań są zazwyczaj osiągane w nocy, gdy dokładana jest ostatnia dawka opału i paleniska są zduszane nadmierną jej ilością, emitując zwiększone dawki trujących substancji i pyłów. To krótkie doświadczenie wskazuje, jak wiele zależy od postawy mieszkańców i jak szkodliwe dla wszystkich jest codzienne rozpalanie kopciuchów oraz nawyk „dokładania na noc”.

Pyłomierz w ramach tej samej akcji był na myślenickim rynku również w grudniu 2020 r., tym bardziej zależało nam, żeby porównać wyniki pomiarów. Na przełomie 2021/2022 r. tylko przez 5 dni w ciągu 17 dni pomiarów przekroczone były średnie normy dobowe dla pyłu PM 10. W tym przez kilka godzin w ciągu 3 dni, jakość powietrza była bardzo zła. Koniec roku i początek bieżącego były już bardzo optymistyczne, gdyż od 30 grudnia 2021 r. do końca pomiarów, tj.  4 stycznia 2022 r. mogliśmy już oddychać cały czas powietrzem bardzo dobrej jakości. Poniżej ostatnie wyniki:

(Kliknij w grafikę, by przejść do pełnego podsumowania)

W 2020 r. pyłomierz był zlokalizowany przy modelu płuc na Rynku od 8 do 18 grudnia, czyli tylko przez 11 dni. W tym czasie średnie normy dobowe przekroczone były przez 10 dni, co stanowi 91% dni ze złą jakością powietrza w całym okresie pomiarowym. Jeśli porównamy to do 5 dni przekroczeń z 17, w których był realizowany pomiar w 2021/22 r., stanowi to tylko 29% dni z przekroczonymi normami dobowymi.

- Widać bardzo dużą poprawę jakości powietrza, co nas bardzo cieszy. Średnia dobowa stężenia szkodliwego dla zdrowia pyłu PM 10 w krótkim okresie pomiarowym w 2020 r. wynosiła 74%, by w dłuższym okresie pomiarowym 2021 r. spaść do 45,9%. Martwi nas jednak fakt, jak bardzo w ciągu kilku godzin kopciuchy  potrafią popsuć jakość powietrza, którym oddychamy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym dalszym aktywnym działaniom, rosnącej świadomości ekologicznej Mieszkańców oraz nieuchronnie zbliżającym się obowiązku wymiany kopciuchów, który kończy się w tym roku będziemy już niebawem mogli cały czas oddychać czystym powietrzem - skomentował Dariusz Zborowski ekodoradca Projektu LIFE

Wskazania oficjalnej stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ul. Solidarności są jeszcze bardziej optymistyczne. Nie zanotowała w tym samym okresie pomiarowym tak wysokich przekroczeń jak urządzenie na balkonie magistratu. Rekord wskazania dla pyłu PM 10 o wartości 297 µg/m3 PM10 „padł” w Rynku 26 grudnia o godz. 21:00, gdy oficjalna stacja wskazywała tylko 96 µg/m3 PM10. To pokazuje jak jakość powietrza, którym oddychamy zależy od używania nawet pojedynczych kopciuchów. W tym miejscu należałoby przypomnieć, że „pole rażenia” 1 kopciucha może wynosić nawet 34 ha. Tego typu kocioł zwłaszcza z ręcznym podawaniem paliwa, bez dmuchawy i automatyki sterującej rozpalany codziennie lub nawet dwa razy w ciągu dnia, potrafi skutecznie „zatruć” całą okolicę. Dlatego tym bardziej zachęcamy do skorzystania z pomocy gminnych ekodoradców, którzy do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, tym samym pomagając  znaleźć  najlepsze ekologiczne rozwiązanie i dofinansowanie.

e-mail: ekodoradcy@myslencie.pl           tel.: 12 639 23 38,           kom.: 693 832 221