LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

czwartek, 09 lipca 2020

Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” wystartowały z Myślenic

W środę 8 lipca na plantach miejskich w Parku Jordana odbyło się klimatyczne spotkanie. Wakacyjną trasę mobilnego biura rządowego programu „Czyste Powietrze” właśnie w Myślenicach oficjalnie zainaugurował minister klimatu Michał Kurtyka w obecności prezesów WFOŚiGW w Krakowie Kazimierza Koprowskiego, prezesa WFOŚiGW w Katowicach Tomasza Bednarka, burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki, a także posła na Sejm RP Władysława Kurowskiego.

- Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. w Myślenicach, podczas inauguracji działalności mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”.

Spotkania, prelekcje, odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji, czy też wymiany tzw. kopciuchów, kompleksowa pomoc w wypełnianiu wniosków – to wszystko czeka mieszkańców Małopolski oraz Śląska. 8 lipca 2020 r. to pierwszy dzień funkcjonowania mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”, które będą w trasie przez cały okres wakacyjny (do końca sierpnia). Jej przebieg będzie można sprawdzać co tydzień na dedykowanych podstronach WFOŚiGW w Krakowie oraz WFOŚiGW w Katowicach. Mobilne biura przejadą ponad 4 tysiące kilometrów w każdym z województw.

Jak podkreśl minister Kurtyka mieszkańcy chętniej szukają pomocy w swojej okolicy, np. w urzędzie gminy, niż w odległej siedzibie WFOŚiGW w stolicy województwa.

- Program „Czyste Powietrze” to sztandarowy program naszego Rządu, nie było w historii Rzeczpospolitej Polskiej przedsięwzięcia na taką skalę walki o poprawę powietrza, którym oddychamy. Przeznaczyliśmy na jego realizację aż 103 miliardy złotych i już 150 tysięcy polskich rodzin złożyło swoje wnioski. To ogromny krok w stronę poprawy jakości powietrza i wszyscy mamy świadomość, że skala tego wyzwania jest ogromna – dodał minister klimatu.

Przy okazji inauguracji mobilnego biura programu „Czyste Powietrze” odbyły się także eko-warsztaty zorganizowane przy współpracy ze świetlicą prowadzoną przez MGOPS Myślenice, a dzieci pracowały nad ubraniami stworzonymi z recyklingu. O skali zainteresowania programem rządowym i pozyskaniem wsparcia na wymianę pieca, czy termomodernizację budynku mówił także podczas briefingu prasowego burmistrz Myślenic.

- Bardzo się cieszę i dziękuję, że to Myślenice inaugurują dzisiaj trasę mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”. Jestem przekonany, że pomysł pana ministra Michała Kurtyki z tym, aby dotrzeć bliżej mieszkańców z założeniami programu do naszych mieszkańców. Widzę po Gminie Myślenice, że program cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich. W ramach naszej rocznej już współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w urzędzie miasta jest zatrudniony dedykowany pracownik, który pomaga w wypełnianiu wniosków, a łącznie nasi mieszkańcy złożyli już 330 wniosków, co pokazuje skalę zainteresowania programem – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Zdaniem prezesa WFOŚiGW w Krakowie Kazimierza Koprowskiego mobilne biura programu „Czyste Powietrze” to bardzo dobra inicjatywa, która realnie przybliży mieszkańców do skorzystania z dofinansowań.

- Mieszkańcy będą mogli u siebie w miejscowości dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji, czy też zapoznać się bliżej z samym programem „Czyste Powietrze” i sposobem ubiegania się o wsparcie materialne. Chciałbym jeszcze podkreślić, że małopolski oraz śląski WFOŚiGW mogą się pochwalić największymi efektami także w ministerialnym programie „Moja Woda”. Zainteresowanie na terenie tych dwóch województw jest ogromne, o czym świadczy liczba złożonych wniosków. Staramy się aktywnie wspierać i realizować te programy, ale też wychodzić z inicjatywami do mieszkańców, w czym pomogą mobilne biura. Mam nadzieję, że zgodnie z założeniami programu zostaną wymienione wszystkie nieefektywne piece, a także termomodernizacja budynków, które tego wymagają  – mówił Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Więcej informacji oraz portal beneficjenta do składania wniosków można znaleźć na stronie: www.wfos.krakow.pl

Czyste Powietrze 2.0

Od 15 maja 2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” odbywa się na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to m.in.:

1.    uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi;
2.    zastosowanie nowego formularza wniosku o dotację, bazującego tam, gdzie to możliwe, na oświadczeniach Wnioskodawcy;
3.    integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków;
4.    powiązanie poziomu dotacji powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność;
5.    skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni;
6.    wsparcie można uzyskać na przedsięwzięcia złożone nawet do pół roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Od 10 czerwca istnieje także możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl i znaleźć zakładkę „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go, korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Nadal funkcjonuje „tradycyjny” system ubiegania się o dofinansowanie przez Portale Beneficjenta Wojewódzkich Funduszy. Aby otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” należy wypełnić wniosek, który po wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z załącznikami, trzeba odesłać w wersji papierowej na adres Wojewódzkiego Funduszu.