LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

piątek, 21 kwietnia 2023

Posprzątaj z nami Małopolskę - podsumowanie tegorocznej akcji w Lipnicy Murowanej

Zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder w odpowiedzi na zaproszenie wicemarszałka Województwa Małopolskiego Józefa Gawrona wziął udział w akcji podsumowującej tegoroczne sprzątanie Małopolski, które odbyło się w Lipnicy Murowanej. Gmina Myślenice była jednym z partnerów i inicjatorów wspólnego sprzątania terenów zielonych.

W Myślenicach sprzątanie z udziałem kilkuset osób odbyło się w piątek 14 kwietnia, kiedy to wspólnie z młodzieżą i seniorami sprzątaliśmy tereny zielone nad rzeką Rabą oraz w kompleksie leśnym Uklejna. Posprzątano między innymi rezerwat przyrody w rejonie Zamczyska, czy teren starej skoczni narciarskiej na zboczu góry Uklejna. Mieszkańcy ponadto mogą wziąć udział w konkursie i do piątku 21 kwietnia przesłać zdjęcia z własnej akcji sprzątania terenów zielonych w Gminie Myślenice. Dla najlepszych i najciekawszych inicjatyw przewidziano gminne gadżety ekologiczne.

Akcję „Posprzątaj z nami Małopolskę” podsumowano w przededniu Dnia Ziemi, przypadającego na 22 kwietnia. Aby uczcić to ważne święto, dzieci z lipnickiego przedszkola przygotowały happening angażujący mieszkańców. Przebrane w stroje w kolorach ziemi, odwiedziły urzędy i instytucje, a także lokale w centrum Lipnicy z transparentami i okrzykami np.: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” lub „Polaku młody, nie marnuj wody”.

Międzypokoleniowy wymiar stworzyło wspólne sadzenie drzewa dla klimatu. W tym symbolicznym geście troski o środowisko wzięły udział dzieci ze żłobka oraz oddziału przedszkolnego w Lipnicy Dolnej, a także przedstawiciele gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To nawiązanie do akcji Drzewo dla Klimatu i piękne przesłanie dla nas wszystkich – Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, ale pożyczamy ją od naszych dzieci.

W Lipnicy były obecne również Parki Krajobrazowe Województwa Małopolskiego, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, zespół PROJEKTU LIFE-IP EKOMALOPOLSKA oraz zespół EkoMałopolski. Nie zabrakło więc eko atrakcji: warsztatów, konkursów, quizów i zabaw dla młodszych i starszych. Dowiedzieliśmy się m.in jak zbudować budki dla ptaków i owadów oraz jak stworzyć instrumenty muzyczne z odpadów. Na stoisku Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było porozmawiać z ekodoradcą, u Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej - posmakować lokalnych potraw.