LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

czwartek, 26 listopada 2020

Stan powietrza w Myślenicach – podsumowanie tygodnia

Pierwszy tydzień pomiarów jakości powietrza profesjonalnym pyłomierzem udostępnionym bezpłatnie w ramach projektu LIFE do 30.11 przez Krakowski Alarm Smogowy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego pokazał pewną prawidłowość. Przez większą część doby (do 20 godzin) jakość powietrza w Myślenicach jest na poziomie godnym „strefy czasu wolnego” (bardzo dobra). Dwa razy w ciągu dnia (rano i wczesnym wieczorem) ulega pogorszeniu za sprawą rozpalania pieców z zasilaniem ręcznym w budynkach znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie rynku.

Jako Ekodoradca zachęcam Mieszkańców do monitorowania wskazań jakości powietrza, aby uzmysłowić sobie jak destrukcyjny wpływ na zdrowie naszej rodziny i najbliższych sąsiadów ma to w jakim piecu palimy, co jest opałem i jak rozpalamy. Największa emisja szkodliwych substancji do powietrza ma miejsce właśnie podczas procesu rozpalania. Jeśli ktoś robi to techniką od dołu (na dole rozpałka na niej właściwe paliwo) zatruwa powietrze w całej okolicy.

Kominy domów mają maksymalnie kilkanaście metrów wysokości co oznacza, że zanieczyszczenia, które emitują mają największy wpływ na najbliższą okolicę. Dobitnie obrazuje to wskazanie czujnika zlokalizowanego na osiedlu, który w godzinach wieczornych w pt. 20.11 pokazał takie przemawiające do wyobraźni wskazania

Ekointerwencja
Przypominam, że nie musicie Państwo patrzeć biernie jak ktoś zatruwa Wasze rodziny i Was samych. Warto działać i zgłaszać takie przypadki na Ekointerwencji. Warto sobie ściągnąć aplikację na smartfon lub skorzystać ze strony internetowej:
https://ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html
Nie pozwólmy trucicielom spać spokojnie. Skłońmy ich do refleksji i zmiany źródła ogrzewania na przyjazne dla nich samych i pozostałych Mieszkańców.

Dzięki wsparciu Ekodoradcy i dedykowanego dla Programu Czyste Powietrze pracownika UMiG można uzyskać zewnętrzne dofinansowanie m. in. do wymiany „kopciuchów” na nowe ekologiczne źródła ogrzewania, termomodernizację budynku, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej.
Oprócz tego skorzystać z odliczenia od dochodu pozostałych poniesionych kosztów.

Aktualnie dedykowani do wsparcia pracownicy UMiG mimo utrudnień wynikających z pandemii, są w stanie poświęcić każdej zainteresowanej osobie wystarczającą ilość czasu, aby wyjaśnić zasady i wszelkie możliwości uzyskania dofinansowania. Potrzebny jest tylko kontakt telefoniczny z Państwa strony na numery telefonów: 12 639 23 38, 693 832 221 lub wysłanie pytania lub prośby o kontakt precyzując w jakiej sprawie na adresy e-mail:
wojciech.blak@myslenice.pl  dariusz.zborowski@myslenice.pl
Wskazane jest, aby podać w trakcie rozmowy adres e-mail do siebie lub kogoś z rodziny. Wówczas dostaniecie Państwo najważniejsze informacje, żeby nie było potrzeby notowania w trakcie rozmowy.

Na koniec dobra informacja. Myślenice wzbogaciły się o kolejny pyłomierz  pozyskany bezpłatnie dzięki wsparciu Polskiej Spółki Gazowniczej. Pyłomierz i tablica informacyjna z wynikami jego pomiarów zlokalizowane są w budynku UMiG od strony budynku „Sokoła”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Ekodoradca