LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

środa, 07 czerwca 2023

30-lecie WFOŚiGW w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała promesę na budowę ekopracowni

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie świętował jubileusz 30-lecia działalności. W dniu 6 czerwca 2023 roku w Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się uroczysta gala, podczas której przyznano promesę Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach na powstanie nowoczesnej i w pełni wyposażonej ekopracowni o tematyce „Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna”. W imieniu placówki promesę odebrał burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Podczas uroczystości, odbywającej się w Kopalni Soli w Wieliczne, pojawili się liczni zaproszeni goście, a wśród nich między innymi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka, posłowie: Anna Paluch, Urszula Rusecka, Władysław Kurowski, Krzysztof Kozik, Filip Kaczyński, wicemarszałkowie województwa małopolskiego Łukasz Smółka i Józef Gawron, II zastępca prezydenta miasta Krakowa Jerzy Muzyk, starosta krakowski Wojciech Pałka, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Filipek, prezes WFOŚiGW w Krakowie Kazimierz Koprowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

W trakcie gali burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka odebrał z rąk prezesa WFOŚiGW w Krakowie dr Kazimierza Koprowskiego promesę w wysokości 61 029 złotych dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach na utworzenie nowoczesnej ekopracowni. Gmina Myślenice zgłosiła zadanie konkursowe obejmujące przekształcenie jednej z istniejących sal lekcyjnych we wspomnianej placówce w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przyznane środki finansowe sprawią, że już wkrótce młodzież ucząca się w tej szkole będzie mogła korzystać ze specjalnie przystosowanej i dobrze wyposażonej sali, gdzie chłonąć będzie wiedzę z zakresu przyrody.

- Jestem bardzo usatysfakcjonowany, że jedna z myślenickich placówek oświatowych otrzymała dofinansowanie na zaadoptowanie ekopracowni dla naszych uczniów.​ Jest to niezwykle ważny krok w kierunku wyniesienia edukacji z zakresu ekologii na wyższy poziom. Ekopracownia będzie się składać ze specjalnie wyodrębnionych sal doświadczeń, w których uczniowie na dedykowanych urządzeniach badawczych będą mogli zgłębiać wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Powstanie dedykowanej pracowni w największej szkole podstawowej w Gminie Myślenice posłuży do znacznej promocji postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Przyjazne warunki nauki oraz empiryczne doświadczenie ułatwi przyswajanie wiedzy w tym zakresie oraz wpłynie na finalną jakość kształcenia powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.