LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

czwartek, 07 marca 2024

Wymiana pieców i możliwe dotacje – spotkanie informacyjne z ekodoradcami

Mieszkańcy Gminy Myślenice tłumnie przybyli do Muzeum Niepodległości w Myślenicach, gdzie w środę 6 marca odbyło się ostatnie spotkanie z ekodoradcami Urzędu Miasta i Gminy Myślenice dotyczące konieczności wymiany kopciuchów w kontekście wymogów Małopolskiej Uchwały Antysmogowej i możliwych dofinansowań. W wydarzeniu uczestniczył również burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Zgodnie z wprowadzoną Małopolską Uchwałą Antysmogową tylko do 30 kwietnia 2024 r. w użytku pozostawać mogą nieekologicznie źródła ogrzewania. Obowiązkowi wymiany starych pieców podlegają wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego, co zostało przyjęte uchwałą sejmiku województwa małopolskiego w lipcu 2017 r. W nawiązaniu do wspomnianych przepisów, Gmina Myślenice przez ostatnie lata prowadziła kampanię informacyjną, przypominającą mieszkańcom o konieczności i terminie wymiany nieekologicznych pieców.

- Powołaliśmy w tej kadencji zespół ekodoradców, który ma pomóc mieszkańcom w pozyskaniu dotacji na wymianę kopciuchów z programów rządowowych takich jak "Czyste Powietrze", ale prowadzimy też swój autorski gminny Myślenicki Program Wymiany Pieców, z którego w trzech edycjach wymieniliśmy już 495 pieców na kwotę 3 092 800,61 zł. W Gminie Myślenice zainstalowano zatem 384 piece gazowe, 61 kotłów na biomasę oraz 50 pomp ciepła. Niebawem ruszamy z czwartym naborem, o którego szczegółach będziemy informować na naszych stronach internetowych. Zachęcam mieszkańców, by wnioskować o dotację z Myślenickiego Programu Wymiany Pieców, ale też innych możliwości, by uniknąć problemów z nieprzystosowaniem do wymagań Małopolskiej Uchwały Antysmogowej - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Od wielu miesięcy na terenie Gminy Myślenice organizowane były spotkania ekodoradców z mieszkańcami Myślenic, podczas których szczegółowo omawiano wymogi zawarte w uchwale, a także wyjaśniali sposoby na uzyskanie dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” i „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców”.

W związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem wymiany pieców, w Muzeum Niepodległości odbyło się kolejne spotkanie z ekodoradcami oraz burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetką, które przyciągnęło rekordową liczbę zainteresowanych. W spotkaniu tym uczestniczyły aż 102 osoby.