LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Organizacje Pozarządowe

poniedziałek, 09 października 2023

Uroczysta gala na stulecie myślenickiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego

Polski Związek Wędkarski koło Myślenice obchodzi w tym roku swój jubileusz 100-lecia, a już ponad 140 lat temu powstał Myślenicki Oddział Krajowego Towarzystwa Rybackiego. Z tej okazji działacze i członkowie koła wędkarskiego zorganizowali jubileuszową galę przy wsparciu finansowym Gminy Myślenice oraz Województwa Małopolskiego.

Z okazji dostojnego jubileuszu burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, przekazał czek o wartości 10 tysięcy złotych na ręce Zarządu Polskiego Związku Wędkarstwa koło Myślenice, gratulując jednocześnie osiągniętych sukcesów i rozwoju koła, a także życząc kolejnych sukcesów w bieżącej działalności oraz realizowaniu swoich wędkarskich pasji.

W rysie historycznym myślenickich wędkarzy czytamy, że początki lokalnej wspólnoty wędkarskiej sięgają 1882 roku, kiedy to z inicjatywy doktora Maksymiliana Nowickiego, działacza Krajowego Towarzystwa Rybackiego powstał Myślenicki Oddział Towarzystwa, zaś w jego skład weszło 26 członków. Prezesem wybrano wówczas  barona Franciszka Lewartowskiego, natomiast do zarządu weszli m.in Emil Schunke i Edward Klebert - weterani Powstania Styczniowego i późniejsi założyciele Sokolego Gniazda w Myślenicach. Towarzystwo objęło opiekę na stanem rybnym rzeki Raby i jej dopływów - od źródeł aż po Gdów.

W okresie międzywojennym tę szlachetną inicjatywę podjęło Sportowe Towarzystwo „Pstrąg”, które w 1936 wybudowało (w oparciu o wojewódzki Fundusz Ochrony Rybołówstwa) wylęgarnię narybku w Myślenicach. Kilka lat po II Wojnie Światowej, w 1950 roku powstał Polski Związek Wędkarski jednocząc kilka mniejszych towarzystw wędkarskich na terenie Polski. Wraz z założeniem PZW w Krakowie, Sportowe Towarzystwo „Pstrąg” przekształciło się w istniejący do dziś Polski Związek Wędkarski koło Myślenice z siedzibą w kamienicy Obońskich pod adresem Rynek 27/2. W tym właśnie budynku w każdą trzecia środę miesiąca odbywają się zebrania zarządu i egzaminy na kartę wędkarską.

Największe sukcesy myślenickiego koła PZW to m.in. osiągnięcia śp. Antoniego Tondery (dwukrotnego mistrza świata w drużynie w latach 1985 i 1989, indywidualnego mistrza Europy z 2003 roku), Piotra Wróbla (trzykrotny mistrz Polski), Mariusza Szlachetki (drużynowy mistrz Europy w 2016 roku i indywidualny mistrz Polski z 2013 roku) czy też indywidualne i drużynowe wicemistrzostwo Europy z 2005 roku Łukasza Ostafina.

Jak żartują wędkarze, w wędkowaniu spławikowym, które jest nieco trudniejsze niż muchowe również nie brakuje sukcesów, jak m.in. dwa brązowe medale (2016 i 2017) w Krakowskiej Lidze Spławikowej i indywidualne sukcesy Ireneusza Fornalika, Mateusza Sudra, Łukasza Flagi czy Jakuba Budka na mistrzostwach Krakowa i okręgu krakowskiego i przede wszystkim Mistrzostwo Świata jakie Łukasz Flaga zdobył w rywalizacji drużynowej.

- Naszym łowiskiem są stawy w Osieczanach czyli kompleks wyrobisk pożwirowych, które powstały w trakcie budowy Jeziora Dobczyckiego. Jako zarząd pozyskaliśmy w 2019 roku grant z fundacji Orlen w wysokości prawie 20 tysięcy złotych, dzięki którym udało nam się przekopać groble między stawami numer 2 i 3 ,co podniosło walory krajobrazowe i pozwoliło urozmaicić ichtiofaunę i rybostan osieczańskich stawów – mówił podczas gali zastępca burmistrza Mateusz Suder, jeden z członków koła PZW i pasjonat wędkarstwa. 

Koło PZW Myślenice liczy ponad 400 członków. Na uroczystości w sali Graffit restauracji Spontiusz hojnymi prezentami obdarowali myślenickich wędkarzy burmistrz Jarosław Szlachetka, poseł na sejm RP Władysław Kurowski, starosta Józef Tomal, radni sejmiku małopolskiego - Stanisław Bisztyga i Robert Bylica. Każdemu uczestnikowi wręczono „Księgę jubileuszową” autorstwa Marka Stoszka, stosownymi medalami uhonorowano najznamienitszych członków Koła, a na koniec furorę zrobił tort (w kształcie ryby) autorstwa Cukierni Jana Dziadkowca. Całą imprezę poprowadził Konrad Sołtys, a jej nieoficjalna część odbyła się w rytm bitów DJ Napoleona. Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Myślenice.

Obecny skład zarządu (kadencja 2022- 2026): Stanisław Szlachetka (Prezes), Karol Świbodzki (V-ce Prezes ds. Organizacyjnych Koła), Łukasz Ostafin (V-ce Prezes ds. Sportu), Magdalena Starnawska (Skarbnik), Marcin Słomka (Sekretarz), Stanisław Wróbel (Gospodarz Koła), Edward Fornalik (Członek Zarządu), Marcin Luty (Członek Zarządu), Bogusław Murzyn (Członek Zarządu), Mateusz Suder (Członek Zarządu), Mariusz Szlachetka (Członek Zarządu), Artur Szymański (Członek Zarządu), Grzegorz Tułacz (Członek Zarządu).