LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Oświata

poniedziałek, 05 września 2022

Międzynarodowy Dzień Głuchych na Myślenickim Zarabiu

Już po raz 26. na myślenickim Zarabiu obchodzono Międzynarodowy Dzień Głuchych. W programie znalazły się nie tylko zabawy, ale także panel z osobistymi refleksjami. Tegoroczne wydarzenie, podobnie jak te wcześniejsze, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - zgromadziło mnóstwo osób niedosłyszących i niesłyszących osób z Polski i zagranicy. Atrakcji nie brakowało. W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice udział w wydarzeniu wzięła Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Małgorzata Ciemińska.

Tegoroczne wydarzenie, podobnie jak te wcześniejsze, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - zgromadziło się mnóśtwo niedosłyszących i niesłyszących osób z Polski jak i zagranicy. Atrakcji nie brakowało. Były zabawa taneczna, dmuchańce i animacje dla dzieci. - Wszyscy byli szczęśliwi, że mogą spotkać się ze sobąpo raz kolejny i ponownie się zintegrować

Przypomnijmy, że małopolski oddział Polskiego Związku Głuchych tworzy sześć kół terenowych: w Krakowie, Bochni, Brzesku, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu. Zrzesza w sumie blisko 3 tys. osób głuchych oraz ich rodziny. Głusi z naszego miasta i powiatu (około 20) należą do krakowskiego koła. Oprócz kół w małopolskim PZG funkcjonują trzy poradnie wspierające głuchych: w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz punkt logopedyczny w Nowym Targu.

Głównym obszarem działalności związku jest pomoc tłumacza języka migowego. Jak podkreśla prezes, osoby niesłyszące to często fizycznie zdrowe osoby, jedyną barierą jest dla nich komunikacja z otoczeniem. Tłumacz wspiera ich więc podczas załatwiania spraw urzędowych czy też wizyt u lekarza. Poza tym PZG ma integrować społeczność głuchych organizując dla nich spotkania. - Mają one luźne formy. Głusi „rozmawiają” o codziennych sprawach - o tym, co się zjadło na obiad, o planach wakacyjnych, jaki ciekawy film warto obejrzeć. Poruszane są też kwestie problemowe - wyjaśnia Adam Stromidło. Spotkania we wszystkich kołach małopolskiego oddziału odbywają się dwa razy w tygodniu. Przez pandemię nie były organizowane, ale teraz już zostały wznowione, podobnie jak działalność kół zainteresowań, w których członkowie mogą wykazać się swoimi talentami, oraz utworzonego w 2019 roku Klubu Głuchego Seniora.

Podopieczni PZG mają problemy ze słuchem z różnych powodów - są to uwarunkowania genetyczne, ciągłe przebywanie w hałasie np. w zakładzie pracy przemysłu ciężkiego czy następstwa urazów. Mogą oni korzystać z bezpłatnych implantów lub częściowo refundowanych aparatów słuchowych, które umożliwią im słyszenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie dla każdego.