LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Sport

piątek, 09 września 2022

Jakub Suder wicemistrzem Polski w szachach - Dobre występy zawodników MATa Myślenice na Mistrzostwach Polski w Rzeszowie

W stolicy podkarpacia w dniach 25-28 sierpnia odbyły się Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W tej największej Szachowej imprezie w Polsce, w której w bieżącej edycji wzięło udział ponad 1000 najlepszych młodych szachistów z całej Polski, nie mogło zabraknąć zawodników MATa Myślenice. Nasze miasto reprezentowali: Jakub Suder (grupa C18), Katarzyna Uliasz (C16), Dariusz Dziewoński, Bartłomiej Jaśkowiec, Szymon Dziadkowiec (C16), Samuel Maj (C14), Maciej Jamrozik, Tomasz Satoła (C12), Aleksander Drabik, Alan Surówka (C10) oraz Zuzanna Góralik (D8). Zawodnicy mieli ogromne wsparcie w postaci sporej grupy rodziców oraz rodzeństwa, którzy mocno ściskali kciuki za reprezentantów Myślenic.

Impreza sportowa składała się z dwóch części. Pierwsza to turniej szachów szybkich rozgrywany na dystansie 11 rund tempem 15’+10” za każdy wykonany ruch. Natomiast drugi turniej miał rangę Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych. W tych zawodach każdy szachista rozegrał 13 partii dysponując czasem 3’+2” na ruch. Obydwa turnieje rozgrywane były systemem szwajcarskim.

Bardzo dobre wyniki sportowe (zarówno drużynowe jak i indywidualne) jakie w ostatnim okresie uzyskują szachiści MATa sprawiły, iż atmosfera w zespole była wyśmienita a nastawienie zawodników bojowe. Z drugie strony młodzi myśleniccy szachiści realnie oceniali swoje szanse i mieli świadomość, iż miejsca w czołowej dziesiątce będą dużym sukcesem. Tym bardziej, iż w niektórych grupach wiekowych liczba zawodników przekraczała 150.

Turniej szachów szybkich, który stanowił pierwszą część mistrzostw rozgrywany był przez dwa dni. Pierwszy dzień tego turnieju rozpoczął się dość dobrze dla zawodników MATa. Po sześciu rundach szanse na wysokie miejsca w turnieju (w tym nawet medalowe) zachowali: Samuel (5 pkt./6), Darek (4,5 pkt./6), Kuba (4,5 pkt./6), Olek (4 pkt./6) oraz objawienie drużyny MATa ośmioletnia Zuzia Góralik (4 pkt./6), która zaczęła treningi szachowe zaledwie 3 miesiące temu. Drugi dzień zawodów nie okazał się jednak zbyt szczęśliwy dla myślenickich szachistów. Kilka pechowych porażek skutkowało tym, iż ostatecznie skończyło się na dwóch dziewiątych miejscach, które w swoich grupach wiekowych zajęli Kuba i Zuzia. Dobre występy zaliczyli również Kasia i Darek, którzy zajęli odpowiednio 11 i 14 miejsca.

W turnieju szachów błyskawicznych, który stanowił drugą część mistrzowskiej imprezy zawodnicy musieli wykazać się dużą intuicją szachową i błyskotliwością w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie podczas partii na wykonanie ruchu młodym szachistom na zegarze zostawała zaledwie 1 sekunda. Z takimi wyzwaniami świetnie poradził sobie najstarszy w ekipie MATa Jakub Suder. Kuba rozpoczynając ten turniej z szóstym numerem nie ukrywał, że jego celem jest zdobycie medalu. Cel ten zrealizował w znakomitym stylu. Aż ośmiokrotnie przeciwnicy Kuby musieli uznać jego wyższość, w czterech partiach padł remis i tylko raz zawodnik MATa skończył partię jako przegrany. To wszystko sprawiło, iż Kuba zdobywając w całym turnieju 10 pkt./13 zajął pewnie drugie miejsce i zdobył wicemistrzostwo Polski w Szachach Błyskawicznych w grupie chłopców do lat 18. W ten sposób Kuba dużym sukcesem zakończył i pewnym sensie podsumował swoją jedenastoletnią karierę juniorską.

Pozostali zawodnicy MATa, choć teoretycznie z mniejszymi szansami na sukces w turnieju szachów błyskawicznych w każdej partii walczyli dzielnie o punkty turniejowe. Najlepiej ta walka wyszła Kasi Uliasz, która dzięki rewelacyjnemu finiszowi (cztery ostatnie partie wygrane) znalazła się wśród dziesięciu najlepszych zawodniczek turnieju w grupie do lat 16. Na wyróżnienie zasługuje również Maciek Jamrozik, który w swojej grupie wiekowej awansował aż o 52 miejsca (w porównaniu do pozycji startowej) i znacznie poprawił swój ranking w szachach błyskawicznych.

Mamy nadzieję, że mistrzowskie turnieje (w których zawodnicy rozegrali łącznie aż 24 partie) choć może nie dla wszystkich zawodników MATa zakończyły się sukcesem i wynikiem, którego oczekiwali, przyczyniły się zdobycia doświadczenia, które zaowocuje sukcesami na kolejnych turniejach szachowych.