LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Strategia

czwartek, 18 lutego 2021

Burmistrz Jarosław Szlachetka o nowej strategii gminy „#Myślenice2032”

Dlaczego Gmina Myślenice opracowuje nową strategię? Czym ten dokument będzie dla mieszkańców?

Zadaniem strategii jest rozpoznanie najważniejszych potrzeb oraz określenie wraz z mieszkańcami potencjału rozwoju gminy. Nowa strategia będzie więc dokumentem zawierającym plan na rozwój gminy, opracowany z udziałem mieszkańców, zawierając ich rzeczywiste potrzeby. Będzie dla nas bazą wiedzy na temat planów rozwojowych gminy na kolejne dziesięć lat, a także narzędziem do współpracy w zakresie rozwoju gminy. Przygotowanie dokumentów strategicznych stwarza możliwość dialogu oraz partycypacji mieszkańców w działaniu samorządu. Ta współpraca da mieszkańcom poczucie, a nawet pewność, że mają realny wpływ na kształtowanie koncepcji rozwoju miejsca, w którym na co dzień żyją.

Jakie znaczenie dla pracy burmistrza będzie mieć nowa strategia i co w procesie jej opracowania będzie najważniejsze?

Najważniejsza będzie informacja na temat tego, czego mieszkańcy oczekują ode mnie w kontekście realizacji ich potrzeb oraz kierunków rozwoju gminy. Zyskam narzędzie do zarządzania rozwojem gminy, które będzie na bieżąco monitorowane. Nowa strategia będzie także podstawą do ubiegania się m.in. nowe fundusze europejskie, które jak wiemy silnie wspomagają finansowanie przedsięwzięć rozwojowych. Od początku kadencji dążę wraz ze swoimi współpracownikami do realizacji swojego programu wyborczego i dziś możemy się pochwalić milionowymi środkami, które zasiliły nasz budżet pomimo trudnej sytuacji. Nasze inwestycje są dedykowane poprawie jakości życia mieszkańców, a także rozwoju Myślenic i wszystkich miejscowości wiejskich na terenie naszej gminy.

Strategia Rozwoju Gminy Myślenice będzie oparta na sześciu zagadnieniach, na czym myślenicki samorząd skupi się w opracowaniu tych dokumentów i jak z perspektywy burmistrza można określić badane na potrzeby opracowania strategii obszary?

Strategia jest opracowywana we współpracy z Instytutem Ekonomiki Przestrzeni z Krakowa i zostanie przygotowana w oparciu o sześć obszarów problemowych – Ludzie, Życie, Zarządzanie, Mobilność, Środowisko i Ekonomia. Rozwijając każdy z tych obszarów chcemy wskazać w dokumentach strategicznych kierunek w jakim należy pójść, by stworzyć jak najlepsze warunki naszym mieszkańcom, ale również przedsiębiorcom i turystom.

Ważne będą partnerskie relacje z obywatelami, poprzez informowanie mieszkańców o planowanych w mieście i gminie przedsięwzięciach oraz konsultowanie z mieszkańcami projektów i zamierzeń. Chcemy zadbać o wysoką jakość życia w Gminie Myślenice oraz zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. W codziennym życiu znajdziemy miejsce na szeroką i odpowiadającą potrzebom ofertę kulturalną, edukacyjną, sportową, rekreacyjną i turystyczną, ale także opiekę zdrowotną. Przemyślana polityka w tych kwestiach oraz rewitalizacja wymagających odnowienia obszarów gminy sprawi, że przestrzeń otaczająca mieszkańców stanie się dla nich bardziej estetyczna i funkcjonalna.

Kolejne elementy w strategii rozwoju to transparentne zarządzanie. Przede wszystkim w sposób zapewniający mieszkańcom dostęp do informacji na temat planów, przebiegu prac i rezultatów prac w sferze publicznej, a także możliwość aktywnego wpływu na kształt dokumentów i wspólnie określone kierunki rozwoju gminy. W najbliższych latach pracować będziemy nad zoptymalizowaniem poruszania się w przestrzeni publicznej, wdrażając plan zrównoważonej mobilności. Ważne będzie przystosowanie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Chcemy zadbać również o środowisko – dużym wyzwaniem będzie podnoszenie efektywności energetycznej, dbałość o niskoemisyjność lokalnej gospodarki, ograniczenie zanieczyszczeń, czy też likwidacja starych kopciuchów na rzecz ekologicznych rozwiązań. Środowisko, to też zapewnianie mieszkańcom dostępu do zielonych terenów rekreacyjnych z możliwością aktywnego ich kształtowania. Ostatnim z etapów jest ekonomia, czyli innowacyjna i zróżnicowana gospodarka. Dla rozwoju gminy, ważna jest współpraca  z  partnerami reprezentującymi instytucje otoczenia biznesu, organizacje zrzeszające  pracodawców i organizacje pozarządowe działające w sferze wspierania rozwoju  przedsiębiorczości,  a  także  z  samymi  przedsiębiorcami.  Istotna będzie zrównoważona polityka inwestycyjna oraz skuteczne pozyskiwanie środków z zewnętrznych źródeł.

Jaki będzie wyglądał proces opracowania strategii? W jaki sposób zaangażowani w ten proces zostaną mieszkańcy?

Umowa na realizację strategii została zawarta już w grudniu 2020 roku. Rzeczywiste prace rozpoczną się w drugim kwartale bieżącego roku. Prace nad strategią są poprzedzone dogłębną diagnozą obszaru gminy. Jest ona jednym z najważniejszych zadań, jakie należy wykonać przed przystąpieniem do opracowania strategii. Celem jest zbadanie sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej, a następnie wyciągnięcie wniosków, które stanowić będą podstawę do prac nad strategią.  Dlatego właśnie zachęcam wszystkich mieszkańców bez względu na płeć i przekonania, by wziąć udział w ankiecie, którą można znaleźć zarówno na naszej stronie internetowej. Wersja papierowa ma trafić także do wszystkich  gospodarstw domowych.

Prace nad naszą strategią obejmują kilka etapów. Na początku zostanie przygotowany harmonogram jej opracowania z uwzględnieniem szerokiego aspektu konsultacji społecznych, który winien być zatwierdzony przez Radę Miejską. Następnie zostaną opracowane założenia w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej gminy. Kolejne etapy to opracowanie: celów strategicznych i operacyjnych, modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy, konsultacje wewnętrzne i zewnętrzne projektu strategii. Na koniec prac cała strategia zostanie poddana konsultacjom społecznym, by z uwzględnieniem ich wyników i poznaniem opinii mieszkańców opracować finalną wersję dokumentu, a następnie przyjąć do realizacji.

Czym nowa strategia będzie się różnić od poprzedniej i dlaczego?

Dotychczas strategie rozwoju gmin opierały się na zupełnej dowolności samorządów w ich opracowywaniu. Podstawą merytoryczną były opinie lub opracowania dotyczące zarządzania strategicznego. Z końcem ubiegłego roku nastąpiła zmiana, gdyż w życie weszła nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Zawiera ona konkretne wytyczne do formalnego i merytorycznego opracowania dokumentów strategicznych.  Strategie rozwoju jednostek samorządu terytorialnego mają być dokumentami silnie uspołecznionymi, wypracowanymi przy udziale mieszkańców. Uważam to za jeden z najważniejszych elementów, gdyż zawarte w nich plany, cele i rozwiązania mają przyczynić się do poprawy jakości życia na terenie każdej jednostki samorządy terytorialnego.