LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

czwartek, 29 października 2020

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa drogowego

29 października w sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości w Myślenicach burmistrz Jarosław Szlachetka dokonał inauguracji kampanii społecznej „Chodnik bardziej dla pieszych”, „Świeć przykładem – noś odblaski” zainicjowanej przez myślenicką Straż Miejską. W briefingu prasowym poświęconym bezpieczeństwu pieszych na drogach udział wzięli: Dyrektor Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Oddział w Nowym Sączu – Pani Agata Wróblewska, burmistrz Jarosław Szlachetka, komendant myślenickiej Straży Miejskiej Tomasz Burkat, zastępca komendanta myślenickiej Policji Albert Kogut, przedstawiciele Policji, przedstawiciele Straży Miejskiej oraz media.

Piesi stanowią niechronioną grupę uczestników ruchu drogowego, która każdego dnia narażona jest na niebezpieczeństwo, wynikające z częstego braku respektowania przepisów drogowych przez kierowców. Z pewnością każdy z nas choć raz był świadkiem zobojętnienia kierowców w stosunku do przechodniów, rowerzystów, osób prowadzących wózek inwalidzki, czy poruszających się na nim. Ile razy musieliśmy wejść na jezdnię, aby ominąć samochód blokujący chodnik, ile razy robiły to kobiety z wózkami, nasze dzieci wracające ze szkoły, przyjaciele, bliscy? Dzisiaj, chcemy wzmacniać walkę o poprawę bezpieczeństwa pieszych razem z myślenicką Strażą Miejską, która jest inicjatorem kampanii społecznej pn. „Chodnik bardziej dla pieszych". Cieszę się, że oprócz Policji do tej kampanii, jako honorowy i strategiczny partner, przyłączyło się Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Oddział w Nowym Sączu reprezentowane przez Panią Dyrektor Agatę Wróblewską, osobiście zaangażowaną w realizację tego projektu, ale także drugiej towarzyszącej akcji dotyczącej bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów po zmroku.  Już teraz dziękujemy Pani Dyrektor za przekazanie opasek odblaskowych dla naszych seniorów, dzieci, młodzieży, wpisujących się w naszą akcję „Świeć przykładem noś odblaski” oraz współfinansowanie spotu filmowego poświęconego właśnie noszeniu odblasków i używaniu telefonów komórkowych w trakcie jazdy samochodem, którego emisję planujemy jeszcze w tym roku - poinformował w trakcie briefingu burmistrz Jarosław Szlachetka.

By chronić pieszych, dać im minimum komfortu w poruszaniu się po chodniku i utrwalić w głowach kierowców właściwe parkowanie w niektórych częściach miasta, pojawią się specjalne tablice informacyjne, przypominające o prowadzeniu akcji przez policję i straż miejską.  Obecnie funkcjonariusze będą brali pod lupę ul. Kazimierza Wielkiego w Myślenicach - to tutaj planowane jest instalowanie tablic z hasłem „Chodnik bardziej dla pieszych” oraz wzmożone kontrole pod kątem parkowania na chodniku. Tablice te sukcesywnie będą zmieniały swoją lokalizację, tak aby uwrażliwiać na istniejący problem całą naszą lokalną społeczność oraz tych zmotoryzowanych, którzy pozostają z prawem na bakier.

Półtora metra – właśnie tyle miejsca (zgodnie z prawem drogowym) powinni zostawiać pieszym kierowcy, parkujący na chodniku, osobom które chodnikiem tym przejść chcą. Ile zostawiają? Często znacznie mniej...

Zaczynając nasze wspólne działania mocno w to wierzymy, że można zmienić mentalność zmotoryzowanych i dlatego zwracamy się z apelem: Kierowco! Wstań czasem zza kółka, przejdź się po mieście, weź dziecko na spacer, może wtedy zrozumiesz, o co chodzi pieszemu? Proszę pomyśleć o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, o osobach idących o kulach, o niewidomych z laską lub psem przewodnikiem i matkach pchających wózki ze swoimi pociechami - apelował Tomasz Burkat komendant myślenickiej Straży Miejskiej.

Świeć przykładem - noś odblaski! Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów – wszyscy w takiej czy innej formie korzystamy z dróg i jesteśmy ich użytkownikami. Każda z tych grup uczestników ma na siebie w pewnym sensie wpływ. Pora wszystkim przypomnieć (zwłaszcza teraz jesienią), że ich bezpieczeństwo, życie i zdrowie może zależeć właśnie od noszenia elementu odblaskowego. My dorośli rodzice, edukując dzieci, młodzież, mamy wielką szansę nauczyć ich prawidłowych wzorców zachowań, które później „zabiorą” ze sobą najpierw na rowery, deskorolki, hulajnogi, rolki, a potem do samochodów. Już dziś starajmy się być tymi pozytywnymi bohaterami i edukując sami dawajmy przykład – apelowała Pani Agata Wróblewska Dyrektor Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Oddział w Nowym Sączu.

Pieszy w kontakcie z pojazdem zawsze jest tą osobą przegraną, ponieważ właśnie on odczuwa największe skutki tego wydarzenia. Natomiast pomimo, że czasami nie jest winny, to i tak jeżeli chodzi o skutki  - właśnie on będzie przechodził długą rekonwalescencję oraz dochodził do zdrowia. (…) Apeluję do kierowców i do pieszych przede wszystkim o rozważność. Ta rozważność powinna polegać na tym, że powinniśmy się wzajemnie szanować, czyli przestrzegać przepisów ruchu drogowego, tak żeby ułatwić sobie życie - ostrzegał zastępca komendanta Policji w Myślenicach Albert Kogut.

Potrzebna jest solidarność społeczna, powszechna dezaprobata dla łamania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w przedmiocie blokowania chodników i przejść dla pieszych. Dlatego dziękujemy Pani Dyrektor Agacie Wróblewskiej z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Odział w Nowym Sączu, Komendantowi Powiatowemu Policji w Myślenicach, podległym mu policjantom, oraz inicjatorom tej akcji czyli Straży Miejskiej w Myślenicach. Dziękuję Państwu, że zechcieliście wspólnie zająć się tym jakże ważnym problemem, a przy tej okazji dbacie o bezpieczeństwo pieszych po zmroku prowadząc kampanię „ Świeć przykładem – noś odblaski” . Każdy bowiem z nas musi być na tyle odpowiedzialny, aby dbać o swoje bezpieczeństwo, ale również uszanować innych uczestników ruchu drogowego – podsumował burmistrz MiG Myślenice Jarosław Szlachetka.