Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

niedziela, 17 marca 2019

Myślenice Tropem Wilczym – zapraszamy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 17 marca 2019 roku o godzinie 12:00 w kompleksie leśnym Uklejna w Myślenicach odbędzie się Bieg Tropem Wilczym ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, a bieg przeprowadzony zostanie na dwóch trasach – honorowy na dystansie 1963 metrów oraz trasa główna na 10 kilometrów.

- Rejestracja i rezerwacja pakietów startowych prowadzona jest przez adres mailowy tropemwilczym@myslenice.pl. Zachęcamy do jak najszybszych zapisów, gdyż pakiety startowe mamy tylko dla pierwszych stu uczestników do odbioru w dniu biegu w Biurze zawodów. Pozostali mogą wziąć udział w biegu, lecz niestety nie otrzymają pakietu. Pomimo tego każdy zostanie zaopatrzony w numer startowy, pamiątkowy dyplom za udział, a także ciepły posiłek. Za miejsca na podium na obydwóch dystansach biegacze otrzymają także pamiątkowe puchary ufundowane przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Myślenicach – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Biuro zawodów mieścić się będzie w masywie góry Uklejna na Zarabiu w Myślenicach, od strony ul. Zacisze, 350 metrów za szlabanem idąc tzw. nową drogą. Pakiety startowe będzie można odebrać w dniu biegu w Biurze zawodów od 10:00 do 11:30, start biegu przewidziano na godzinę 12:00.

TRASY:

1.  1963 m – dystans honorowy
2. 10 km – dystans główny

Rejestracja i rezerwacja pakietów startowych przez adres e-mail tropemwilczym@myslenice.pl

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

- W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych – czytamy na stronie głównej organizatora tropemwilczym.pl

17 marca 2019 – po raz drugi w Myślenicach

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

Przed rokiem w Myślenicach Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz pierwszy w Myślenicach pod patronatem posła Jarosława Szlachetki we współpracy z TG Sokół Myślenice oraz Nadleśnictwem w Myślenicach. W zbliżającej się VII edycji  Biegu Tropem Wilczym, która w Myślenicach odbędzie się 17 marca 2019 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy.

W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg historyczny na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), a także trasa 10 km. Obydwa biegi odbędą się w masywie lasów Uklejny.

MAPA BIEGU: