LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

poniedziałek, 14 listopada 2022

Myśleniczanie dostojnie świętowali Niepodległość!

Gminne uroczystości Święta Niepodległości w Myślenicach miały iście patriotyczny charakter. Harmonogram w dniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był wypełniony od godzin porannych do samego wieczora, a kulminacyjnym punktem były Msza Święta z Ojczyznę, a po niej uroczysty apel przy Pomniku Niepodległości.

Msza Święta w intencji Ojczyzny odbyła się o godzinie 14:00 w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Później przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, gminne służby oraz mieszkańcy udali się na Rynek na uroczysty apel patriotyczny połączony ze złożeniem wieńców przy Pomniku Niepodległości, a także symbolicznym przekazaniem kluczy do miasta przez burmistrza Jarosława Szlachetkę marszałkowski Józefowi Piłsudskiemu.

- Niepodległość - Wiele pokoleń Polaków o nią walczyło. Wiele pokoleń Polaków jej broniło. Proces odzyskania przez Polskę niepodległości nie był łatwy i został okupiony krwią wielu naszych przodków i bohaterów.

Przypomnijmy te najważniejsze momenty naszej walki o odzyskanie, a później o obronę niepodległości. Powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, I wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka, II wojna światowa, czasy komunistycznego reżimu. Rzuca nam się w oczy, że w tej historii naszej niepodległości ciągle przewija się nam jeden i ten sam czarny charakter, zmieniający tylko swoją nazwę. Dawniej była to Rosja carska i imperialna, a potem bolszewicka i komunistyczna. Wydawało się, że po rozpadzie ZSRR w roku 1991 w końcu będziemy mogli budować pokojową przyszłość z naszym wschodnim sąsiadem, niestety te nadzieje okazały się płonne. Dzisiaj putinowska Rosja znów wkroczyła na ścieżkę zła, którego symbolem stał się pijany sołdat z kradzioną pralką na plecach.

Podobnie jak dziś na Ukrainie, w 1945 roku zapewne zachowywali się radzieccy żołnierze, którzy dokonując tak zwanego wyzwolenia Myślenic spod niemieckiej okupacji, rabowali, mordowali i palili domostwa mieszkańców naszego miasta. Dlatego właśnie my Polacy, naznaczeni własnym cierpieniem, tak dobrze rozumiemy dzisiejszą wojnę na Ukrainie i pragniemy pomóc naszym sąsiadom z Kijowa i Lwowa w obronie suwerenności. W obecnej sytuacji geopolitycznej tym ważniejsze jest, abyśmy razem jako naród pozostali zjednoczeni i potrafili się porozumieć przynajmniej w tych rzeczach najważniejszych, jak obronność i bezpieczeństwo naszego kraju. Nikt nie otrzymuje bowiem niepodległości na zawsze, ale każdy naród musi nieustannie dbać i zabiegać o swoją wolność i suwerenność.

11 listopada to dla nas Myśleniczan dzień ważny jeszcze z jednego powodu. To właśnie 11 listopada 1342 roku w Krakowie wystawiono dokument, w którym król Polski Kazimierz Wielki sprzedał sołectwo myślenickie dwóm Hynkom. Dzisiaj mija dokładnie 680 lat od tego wydarzenia i jest wielkim dla nas szczęściem, że to właśnie w Narodowe Święto Niepodległości my myśleniczanie obchodzimy rocznicę powstania naszego ukochanego miasta. Niech żyje Polska! Niech żyją Myślenice! – mówił podczas uroczystego apelu patriotycznego Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Zwieńczeniem apelu była uroczysta defilada służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych, a następnie przemarsz do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, gdzie najpierw odbył się patriotyczny koncert orkiestry Polish Art Philharmonic pn. „Muzyczna Podróż Czechy Węgry”, a następnie otwarto wystawę Sebastiana Bożka „Myślenice w jednym obrazie - mural na 680-lecie miasta”. Kolejny punkt programu to wieczór patriotyczny Myśleniczanie Niepodległej – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem lokalnych wokalistów i zespołów muzycznych.

Uroczystości na Kopcu, Bieg Niepodległości i Rajd Patriotyczny

W ramach Gminnych Obchodów Dnia Niepodległości wcześniej odbyły się również uroczystości patriotyczne na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach z udziałem burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, przedstawicieli władz rządowych oraz samorządowych, uczniów i grona pedagogicznego szkoły podstawowej w Osieczanach oraz lokalnej społeczności.

O 11:00 na płytę Rynku zjechały zabytkowe samochody, by w Rajdzie Patriotycznym wyjechać szlakami pamięci związanymi z odzyskaniem Niepodległości przez Wiśniową, Droginię, do Osieczan i z powrotem do Myślenic. Świetną biało-czerwoną oprawę miała też piąta edycja Narodowego Biegu Stulecia „od Bałtyku do Tatr”, podczas której setka biegaczy przebiegła 6800 metrów po centrum miasta z okazji jubileuszu 680-lecia Myślenic.

Galerie zdjęć: