LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

piątek, 12 listopada 2021

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Myślenicach

W blasku słońca rozpoczęły się czwartkowe uroczystości Narodowego Święta Niepodległości na kopcu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach, a piękna pogoda towarzyszyła świętującym gminne uroczystości patriotyczne w 103. rocznicę Wolnej Polski do samego wieczora.

Następnie o godzinie 11:11 na Rynku w Myślenicach wyruszył rajd samochodów zabytkowych szlakami pamięci związanymi z odzyskaniem Niepodległości. Jednym z przystanków rajdu było Rondo im. Braci Ralskich u splotu ulic Cegielskiego i Słowackiego w Myślenicach, gdzie burmistrz Jarosław Szlachetka w obecności swoich współpracowników oraz rodziny braci Ralskich oficjalnie odsłonił tablicę upamiętniającą patronów ronda.

Równocześnie miał wystartować Narodowy Bieg Stulecia „od Bałtyku do Tatr”, który ze względów proceduralnych nie mógł zostać zorganizowany w tradycyjnej formie, ale około trzydziestu biegaczy spotkało się na starcie i w formie indywidualnej przebiegło 10-kilometrową trasę biegu, świętując odzyskanie niepodległości na sportowo.

O 14:00 mieszkańcy Gminy Myślenice spotkali się na patriotycznej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Po nabożeństwie patriotycznym na płycie Rynku odbył się uroczysty apel połączony z przyjazdem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przeglądu pododdziałów strażackich dokonał gospodarz Myślenic Burmistrz Jarosław Szlachetka razem z dowódcą uroczystości Druhem Waldemarem Pachoniem, po czym wzniesiono Flagę Państwową na maszt i odśpiewano wspólnie hymn narodowy. Następnie pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zatańczono poloneza.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a widowisko patriotyczne pn. „Na skrzydłach wolności” uświetniły wstępy Churu Hura, pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej z Myślenic oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. O drobny poczęstunek zadbały panie z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia.

- „Co było a nie jest nie pisze się w rejestr”. To słowa polskiego przysłowia, które sugeruje, że powinniśmy się skupiać na teraźniejszości, bowiem przeszłość jest już za nami. Nie oznacza to jednak, że o historii powinniśmy zapomnieć. Wręcz przeciwnie. Teraźniejszość jest zawsze zakorzeniona w przeszłości i żeby zrozumieć naszą obecną sytuację musimy wnikliwie przeglądać podręczniki do historii. Spójrzmy na przykład na to, co dzieje się na naszej wschodniej granicy. Skąd wzięli się tam uchodźcy? Nie zdołamy tego pojąć, jeśli nie przestudiujemy historii bliskowschodnich konfliktów przynajmniej z ostatnich pięćdziesięciu lat.

Na czym polegają różnice kulturowe Polaków i muzułmańskich uchodźców? Po odpowiedź musimy się cofnąć aż do VII wieku i hidżry, czyli wielkiej emigracji proroka Mahometa z Mekki do Medyny. Zachowanie i intencje prezydenta Łukaszenki staną się dla nas jaśniejsze, jeśli prześledzimy historię zależności Białorusi od ZSSR. Dlaczego dla Polaków tak ważne są granice ich państwa? Ponieważ historia przypomina nam o cenie, jaką za wolność zapłacili nasi przodkowie w czasach zaborów i później, podczas wojen światowych oraz w okresie komunistycznego zniewolenia naszego kraju. To dzięki studiowaniu naszych dziejów uzmysławiamy sobie, że stoimy na barkach gigantów, którzy nam tę Polskę zbudowali.

Dzisiaj, w dniu polskiego święta niepodległości, historia jest szczególnie dla nas ważna, bo to właśnie z jej powodu się tutaj zgromadziliśmy. W tym uroczystym dla nas dniu życzę wszystkim, abyśmy wspólnie pielęgnowali pamięć historyczną naszego narodu i dbali o dobro ojczyzny, jak o swój własny dom. Niech żyje Polska! – mówił podczas uroczystego apelu patriotycznego na Rynku Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.