LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

środa, 04 maja 2022

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Myślenicach

Z okazji święta 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja na myślenickim Rynku odbyła się patriotyczna Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie w ramach uroczystego apelu przed Pomnikiem Niepodległości odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice wraz z Orkiestrami z Drogini, Zasani oraz Bęczarki. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców pod Pomnikiem Niepodległości oraz defilada funkcjonariuszy, strażaków oraz pocztów sztandarowych.

We Mszy Świętej koncelebrowanej przez księdza Tomasza Białonia z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ołtarzu zlokalizowanym na myślenickim Rynku tłumnie zebrali się mieszkańcy. Podczas patriotycznej homilii ks. Białoń zastanawiał się nad jednoczesnym celebrowaniu świąt państwowych i świąt kościelnych, a także o roli historii naszego kraju i naszych przodków w patriotycznym wychowywaniu kolejnych pokoleń. Zwłaszcza w obliczu trwającej wojny na Ukrainie i solidarności Polaków w pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy. Po nabożeństwie poczty sztandarowe wraz z oficjelami i mieszkańcami zebrali się na uroczystym apelu pod Pomnikiem Niepodległości.

Gminę Myślenice reprezentowali: burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz z zastępcą Mateuszem Sudrem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Wacławem Szcotkowskim. W przemówieniu podczas gminnych uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja burmistrz Jarosław Szlachetka podziękował wszystkim za patriotyczną postawę, a także wsparcie dla Ukrainy.

Przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki:

Szanowni Państwo!

Polacy to szczęśliwy naród, który swoją niepodległość świętuje dwa razy w roku: 11 listopada, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 3 maja, w rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. W 1791 roku, czyli dokładnie 231 lat temu, uchwalając pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję, nasi przodkowie podjęli bardzo ważną decyzję. Postanowili, że chcą być wolnym, niepodległym i suwerennym narodem, który będzie rządzić swoim państwem na własnych warunkach, ale w sposób demokratyczny i z poszanowaniem praw obywateli. Wybraliśmy wtedy drogę zachodnioeuropejską, która już wówczas stała w jawnej sprzeczności z moskiewską tyranią i despotyzmem. Zdecydowaliśmy się na ustrój, który swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu i ma za sobą przynajmniej dwa tysiące lat rozwoju, lecz dołożyliśmy do tej europejskiej demokracji swój własny wkład w postaci długoletniej historii i tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wkrótce po uchwaleniu tej konstytucji musieliśmy jednak walczyć w jej obronie. Zagrożenie przyszło ze wschodu, od Rosji, która nie godziła się z żadnymi przemianami demokratycznymi w naszej Ojczyźnie i doprowadziła do drugiego rozbioru Polski.

Wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy uświadamiają nam, że wojna zachodniej demokracji z rosyjskim totalitaryzmem nadal trwa. Dzisiaj przed podobnymi dylematami jak nasi przodkowie stoją Ukraińcy. Oni też zdecydowali, że pragną być częścią zachodnioeuropejskiej rodziny politycznej i żyć z dala od ruskiego miru, który podlany faszystowską i sowiecką ideologią czyni dziś z Rosji państwo drapieżne i dążące do zniewolenia swoich sąsiadów. My Polacy czujemy się wyjątkowo solidarni z bojownikami o wolność. Ukraina zawsze była częścią naszej historii i w tych ciężkich dla niej chwilach pragniemy jej pomóc. Kiedyś to My, Polacy, walczyliśmy w obronie zachodnioeuropejskiej cywilizacji i jej wartości, dzisiaj robią to nasi bracia i siostry z Ukrainy.

W dniu naszego święta narodowego chciałbym więc wyjątkowo złożyć życzenia nie tylko Polakom, ale i Ukraińcom. Pomagajmy, walczmy i miejmy nadzieję, że tak jak my dzisiaj i oni swoje święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy będą móc obchodzić w wolnym od wojny kraju.

Niech żyje Polska! Niech żyje wolna Ukraina!