LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

poniedziałek, 22 listopada 2021

Promocja albumu "Pozdrowienia z Myślenic - Myślenice na międzywojennych pocztówkach"

Zwieńczeniem projektu "Pozdrowienia z Myślenic - Myślenice na międzywojennych  pocztówkach" była promocja albumu przygotowanego pod przewodnictwem Muzeum Niepodległości w Myślenicach przy wsparciu z Funduszy Europejskiech Lokalnej Grupy Działania "Między Dalinem a Gościbią". Nowe wydanie spotkało się z dużą aprobatą mieszkańców obecnych na jego premierze.

- „Pozdrowienia z Myślenic" to album przedstawiający Myślenice na międzywojennych pocztówkach pod redakcją dyrektora Łukasza Malinowskiego. Książka zaprezentuje przede wszystkim pocztówki z archiwum Muzeum Niepodległości w Myślenicach, uzupełnione o wybrane pozycje prywatnego kolekcjonera. Zachęcam mieszkańców do nabycia tej pozycji w swoich zbiorach, a także obejrzenie Myślenic w historycznym wydaniu - zachęca burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.

W ramach wydarzenia odbyła się projekcja filmu "Przenikanie w przeszłość" zrealizowanego przez Mieczysława Nowaka, następnie zaprezentowano album "Pozdrowienia z Myślenic" wydany dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Między Dalinem a Gościbią oraz Gminy Myślenice. Jednym z punktów wydarzenia była prelekcja historyczna dr Konrada Meusa.

"Pozdrowienia z Myślenic - Myślenice 100 lat temu"

Projekt opierał się na dwóch filarach. Pierwszym było stworzenie albumu, który w krótkim zarysie przedstawia historię naszego miasta, a przede wszystkim pokazuje nigdy wcześniej niepublikowane pocztówki z kolekcji Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz z prywatnych archiwów. Drugim filarem projektu - już zrealizowanym - była organizacja we współpracy z naszym samorządowym Muzeum Niepodległości w Myślenicach wystawy plenerowej "Myślenice sto lat temu". Na wystawie, prezentowanej na płycie myślenickiego rynku, pokazane są wybrane pocztówki w zestawieniu ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc i obiektów. Pozwola to lepiej uzmysłowić widzowi, czym różniły się te dawne Myślenice od tych współczesnych. W drugiej części wernisażu, już w gmachu Muzeum Niepodległości odbył się pokaz filmu: „Niedziela w Myślenicach”, z oryginalnymi i odnowionymi kadrami z lat 30-tych XX wieku. Wystawę nadal można oglądać na płycie Rynku.

Jak nabyć "Pozdrowienia z Myślenic"? Weź udział w facebookowym konkursie - na Wasze komentarze czekamy do piątku 26 listopada do godz. 12:00: