LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

sobota, 25 czerwca 2022

Rzeka siłą miasta - zapraszamy na Myślenickie Wianki

W sobotę 25 czerwca na plaży trawiastej myślenckiego Zarabia odbędzie się kolejne wydarzenie, niejako wpisane w rozpoczęcie tegorocznych wakacji. Wspólnie z Myślenickim Ośrodkiem Kultury zapraszamy na Wianki zatytułowane "Rzeka siłą miasta". Wydarzenie odbywa się w ramach jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic.

Wydarzenie plenerowe odbędzie się na myślenickim Zarabiu już w najbliższą sobotę 25 czerwca. Początek o godz. 16.00 na plaży trawiastej. Tegoroczna edycja myślenickich wianków będzie nawiązywać mocno do dziedzictwa przyrodniczego Gminy Myślenice, ludycznych zwyczajów i tradycji: muzycznych, tanecznych, rękodzielniczych i rzemieślniczych.

Podczas „wianków” organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to jak przez wieki zmieniał się krajobraz Myślenic i w jaki sposób zdeterminowała go sama rzeka Raba nad brzegiem, której odbędzie się wydarzenie.

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza do wspólnego wyplatania intencyjnych wianków. W czasie spotkania poznamy symboliczne znaczenie roślin ochronnych, miłosnych, odczyniających wraz z ich zdrowotnymi właściwościami dla ciała i ducha oraz tradycyjne pieśni świętojańskie. Na miejscu czekać będą kwiaty, zioła, byliny. Spotkanie poprowadzi Agata Bargiel z Moc Głosu, członkini kolektywu Siostry Rzeki. To jednak nie koniec atrakcji i wspólnych warsztatów.

- Zapraszamy do wyplatania sobótkowych lampionów z makramy. Dzięki prostym splotom, przemienisz zwykły słoik w niezwykłą ozdobę domu i ogrodu. Na miejscu będą dostępne: słoiki oraz sznurki. Warsztat poprowadzi Dominika Serzysko z Pracowni SpoTkanie, członkini Kolektywu Siostry Rzeki - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

O godzinie 18.00, tuż po zakończeniu warsztatów przewidziano spacer medytacyjny „Z nurtem rzeki". Odbędzie się wędrówka korytem rzeki Raby - aby połączyć się z jej wodami, zaśpiewać dla niej pieśń i puścić wianki. Spacerowiczów organizatorzy proszą o zabranie obuwia do wody, gdyż spacer odbędzie się korytem Rzeki.

Na finał o godz. 19.00 przewidziano koncert Zespołu Zielony Szlak. Zaś o 20.30 pokaz teatru tańca z ogniem. W trakcie całego wydarzenia trwać będzie kiermasz na rzecz bezdomnych psów i kotów, który zorganizuje grupa "Przytul sierściucha".

Natomiast Muzeum Niepodległości rozbije średniowieczny obóz w którym odbędą się warsztaty dla dzieci, pokaz życia codziennego mieszkańców Myślenic z XIV wieku, prezentacja drabów miejskich, zakuwanie w dyby, występ barda oraz pokaz rycerskiego uzbrojenia i opancerzenia. Poczęstunek serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich. A swoje stanowisko informacyjne będzie mieć Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach.

Tegoroczna edycja Myślenickich Wianków odbywa się w cyklu 680-lecia lokacji Miasta Myślenice. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!