LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

poniedziałek, 01 sierpnia 2022

Tu zaczynają się góry - "Lato z Radiem" prosto z królewskich Myślenic

Mówi się o nich, że są bramą do polskich gór, ponieważ dopiero od tej miejscowości na południe możemy podziwiać niesamowite krajobrazy Beskidów. Jadąc zakopianką, mijając Myślenice, widzimy takie szczyty jak Chełm czy Luboń. Tu również otwierają się możliwości przemierzania rowerowych tras. "Lato z Radiem" zawitało do urokliwych Myślenic - czytamy na oficjalnej stronie Lata z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. W sobotę 30 lipca radiowcy nadawali prosto z Myślenic!

  Audycji z Myślenic można posłuchać na stronie www.latozradiem.pl

Lato z Radiem w Myślenicach

Choć pogoda nieco pokrzyżowała plany i imprezę przeniesiono z myślenickiego Rynku do hali widowiskowo-sportowej, to zarówno dzieci, jak również starsi, pamiętający nawet początku Lata z Radiem w Jedynce przybyli na Zarabie, biorąc udział w familijnym pikniku, podczas którego przewidziano mnóstwo atrakcji. Były fotobudka, warsztaty i animacje dla dzieci, konkurencje sprawnościowe, ale i też warsztaty radiowe dla osób w każdym wieku. Równocześnie w radiowym studiu o Myślenicach, myślenickiej historii, turystyce, wydarzeniach i najciekawszych zakątkach opowiadali goście zaproszeni przez legendarnego dziennikarza Romana Czejarka.

Podczas pikniku swoje stoiska z lokalnymi przysmakami zaprezentowały cztery Koła Gospodyń z Gminy Myślenice, ponadto warsztaty przeprowadzili animatorzy z Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach, Projektu Zdrowie, a także przede wszystkim dziennikarze z Polskiego Radia.

- Cieszę się, że w jubileuszowym roku 680-lokacji Myślenic mogliśmy zaprosić do naszego miasta legendarne "Lato z Radiem". Zróżnicowana i ciekawa audycja, której można było przez kilka godzin słuchać w każdym zakątku naszego kraju, a także nawet za granicą przez aplikację Polskiego Radia, przypadła do gustu radiosłuchaczom. Dziękuję wszystkim za obecność na pikniku, a także tym, którzy słuchali audycji, zapraszając jednocześnie do Myślenic na poznanie naszego miasta bliżej i skorzystania z proponowanych atrakcji - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

  • Myślenice leżą 30 km na południe od Krakowa, nad rzeką Rabą i jej lewym dopływem Bysinką, pomiędzy wzgórzami Dalin, Chełm i Uklejna.
  • Kluczową datą w historii Myślenic był rok 1342, kiedy miała miejsce lokacja miasta. 
  • Jedną z atrakcji są myślenickie Zarabie, stanowiące idealne miejsce na odpoczynek - z widokami na góry i kamienistymi plażami nad Rabą. 
  • Miasto nieustannie inwestuje w nowe ścieżki rowerowe. Jak podkreśla Tomasz Kubik, Myślenice mogą stać się rowerową stolicą Małopolski.

680-lecie lokacji 

Przez minione stulecia królewskie miasto Myślenice przeżywało okresy rozbudowy i upadku, radości i smutku. Historia to jednak nie tylko budynki i ulice, ale i nasi przodkowie, którzy współdecydowali o losie tego miasta. W tym roku Myślenice świętują 680-lecie lokacji nadanej przez króla Kazimierza Wielkiego. - Mamy wiele ciekawych zabytków i atrakcji w mieście oraz w okolicach. Posiadamy zabytki z okresu średniowiecza, można zobaczyć u nas m.in. Muzeum Niepodległości czy wizerunek Matki Bożej w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, koronowanej kiedyś przez Karola Wojtyłę, biskupa krakowskiego i naszego wielkiego świętego - podkreśla Jarosław Szlachetka. 

Historia królewskiego miasta 

Kluczową datą w historii osady był rok 1342, kiedy miała miejsce lokacja miasta. Przywilej lokacyjny nadał Myślenicom król Kazimierz Wielki. Sprzedał sołectwo myślenickie dwóm mieszczanom z Wieliczki i obaj nosili imię Hynko. - Kazimierz Wielki był nie tylko świetnym królem, ale również biznesmenem i wiedział, jak zarobić pieniądze w średniowieczu, a głównymi inwestycjami było zakładanie miast - mówi w rozmowie z Romanem Czejarkiem Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. - Hynkowie przyszli do króla z takim interesem, że założą miasto i w nie zainwestują, a w zamian król sprzeda im ziemię. W rezultacie król sprzedał im prawo do założenia miasta i tak w 1342 roku powstały Myślenice. Obie strony dzieliły się dochodami - opowiada. 

- Myślenice powstały w połowie XIV wieku jako duże założenie miejskie. Kazimierz Wielki lokował również inne miasta, a Myślenice miały być kolejną inwestycją w obszarze krakowsko-małopolskim, która miała wzbogacić ten region poprzez ściąganie osadników do tego miasta - podkreśla Łukasz Malinowski. 

W tym roku miasto świętuje jubileusz 680-lecia lokacji. - W XVIII wieku miały miejsce rozbiory i Myślenice dostają się pod zabór austriacki, i znajdują się w państwie rządzonym przez Habsburgów przez 166 lat - mówi Andrzej Małysa z Muzeum Niepodległości w Myślenicach. - Zaczęło się zmieniać w latach 60. XIX wieku, wtedy ma miejsce autonomia galicyjska i dzięki temu Polacy, którzy żyją na terenie zaboru, w tym mieszkańcy Myślenic, mogą posługiwać się językiem polskim. Mogły powstawać m.in. polskie stowarzyszenia czy partie polityczne - wyjaśnia gość Jedynki. 

Wieża widokowa na górze Chełm

Z wieży widokowej ustawionej na szczycie góry Chełm, nieopodal Myślenic, można podziwiać pobliskie pasma Gorców i Beskidu Wyspowego, a w pogodne dni nawet Pieniny, Tatry czy Babią Górę, a także Kraków. Wieża ma wysokość 15 m. - Pierwotnym przeznaczeniem wieży był taras widokowy, teraz jest ona również wykorzystywana dla telefonii komórkowej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Przęczek, przewodnik. - Myślenice są piękne, można tu korzystać ze stoków narciarskich. Miasto teraz buduje trzy trasy rowerowe, a w planowanych jest 18 tras - podkreśla gość Jedynki. 

Myślenicki Klub Petanque

Klub powstał w 1999 roku, a jego zawodnicy reprezentowali Polskę na Klubowych Mistrzostwach Europy w 2018 roku. Wielokrotnie również brali udział w Mistrzostwach Europy i Świata w Pétanque (gry w kule z elementami zręcznościowymi). - Waga takiej kuli waha się od 650 do 800 gramów. Każdy z zawodników może sobie dobrać odpowiednią kulę ze względu na wagę i rozmiar - mówi Alicja Święch, jedna z zawodniczek. - Każda kula zawodnicza jest licencjonowana i ma specjalny numer - podkreśla Grzegorz Kurowski, prezes Myślenickiego Klubu Petanque. 

Na czym polega gra? - Całą partię zaczynamy od rzutu naszym celem, którym jest drewniana czerwona (lub innego koloru) piłeczka. Rzucamy nią na odległość 6-10 metrów, a następnie rzucamy kulami tak, żeby były najbliższej naszego celu - opisuje Alicja Święch. 

Myślenice rowerową stolicą Małopolski?

Miasto nieustannie inwestuje w nowe ścieżki rowerowe. Jak podkreśla Tomasz Kubik, Myślenice mogą stać się rowerową stolicą Małopolski. - Miasto stawia na rowery, jeżeli chodzi o rekreację. Jedna ze ścieżek rowerowych jest już gotowa, następne dwie być może będą oddane w wakacje. Potencjał gór Chełm i Uklejna jest ogromny i bez wątpienia można powiedzieć, że w przyszłości może to być czołowe miasto w Polsce do uprawiania turystyki rowerowej - podkreśla gość audycji. 

- Będzie tutaj duża różnorodność ścieżek. Będą one dostosowane do wszystkich umiejętności, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i zawodowców i półzawodowców - kontynuuje Tomasz Kubik. - Ścieżka familijna jest wyprofilowana i posiada takie nachylenie, że każdy będzie mógł bez problemu zjechać. (...) Władze miasta konsekwentnie inwestują w turystykę rowerową i popierają ten kierunek - słyszymy. 

**

Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Wojciech Przęczek (Sport Arena Myślenice), Łukasz Malinowski (dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach), Andrzej Małysa (Muzeum Niepodległości w Myślenicach), Grzegorz Kurowski (prezes Myślenickiego Klubu Petanque), Alicja Święch (zawodniczka), Tomasz Kubik, Zbyszek Kozłowski (Polskie Radio Dzieciom), ks. Zdzisław Balon (proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach), Mateusz Murzyn (przewodnik PTTK "Lubomir"), Jarosław Szlachetka (burmistrz Miasta i Gminy Myślenice), Barbara Bylica (Urząd Miasta Myślenice) 

Data emisji: 30.07.2022 r. 
Godziny emisji: 9.00-12.00

Audycji z Myślenic można posłuchać na stronie www.latozradiem.pl