LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

piątek, 23 lipca 2021

Weekendowa scena Międzynarodowych Spotkań z Folklorem na myślenickim Rynku!

Już w ten piątek 19 lipca na rynku w Myślenicach rozpocznie się część koncertowa 7. edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2021. Przez trzy weekendowe dni będziemy mogli delektować się muzyką z siedmiu stron świata. To jednak nie jedyne atrakcje, jakie czekają na  nas w ramach Festiwalu.

Choć Międzynarodowe, a właściwe Międzykulturowe Małopolskie Spotkania z Folklorem trwają już od 19 lipca, to dopiero ten weekend będzie kulminacją wszystkich wydarzeń. Za nami już pierwszy blok rodzinnych warsztatów rękodzielniczych i  pokazów kina etnicznego. Zakończyły się także prezentacje w Muzycznym Klubie Festiwalowym w Lato na Zarabiu, w którym usłyszeliśmy cztery koncerty muzyki elektronicznej inspirowanej folklorem z różnych części świata.

Jakie atrakcje czekają nas w weekend?

Na pierwszy koncert z cyklu muzyka z 7 stron świata organizatorzy zapraszają już w ten piątek o godz. 18.00. Na scenie głównej w rynku w Myślenicach zagrają Trebunie Tutki, a tuż po nich polsko-angolski duet Lua Preta. Na sam koniec miłośnicy tanecznych klimatów będą mogli zabawić się podczas myślenickiej potupajki, czyli otwartej potańcówki miejskiej. Na scenie usłyszymy trym razem elektroniczne dźwięki pomieszane z orientalnym brzmieniem. Zagra Falafel.

Następnego dnia, w sobotę 24 lipca od godz. 13.00 w Parku Jordana w Myślenicach swój cygański tabor rozbiją Romowie z Teatru Muzycznego Tearno. Do godz. 16.oo będzie można obejrzeć wystawę strojów romskich, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, plastycznych, skorzystać z porady cygańskiej wróżki i wielu innych atrakcji. Od godz. 16.00 na scenie głównej rusza pierwszy blok koncertowy, a w nim zespoły: Prasłowianki, Terano i Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.  Od 19.00 kolejna odsłona muzyki z siedmiu stron świata z udziałem: Balkansamble, PotOCK, Prawdziwe Polskie Techno/Fanfara Awantura

- Sięgając po tych konkretnych wykonawców muzycznych chcieliśmy podejść do programu festiwalu w sposób przekrojowy, dlatego zadecydowaliśmy, że to nie będą wyłącznie klasyczni wykonawcy, którzy prezentują tę oryginalną muzykę źródeł bez przetworzeń, ale skoncentrujemy się w tym roku na zespołach z nurtu World Music, czyli wykonawcach, dla których muzyka ludowa stanowi pewnego rodzaju bazę, jest formą inspiracji, bazą dla odmiennej interpretacji – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

Na zakończenie sobotniego wieczoru zagra Daniel Drumz, a widownia będzie mogła ponownie potańczyć na płycie myślenickiego rynku.

W niedziele 25 lipca – w ostatni dzień Festiwalu organizatorzy nie zwalniają tempa. Już od godziny 15.00 na scenie małopolskie inspiracje, a w ich ramach koncert Regionalnego Zespołu Cieślica z Zawoi i elektryzującego duetu Volkman. Od godziny 18.00 ostania – trzecia część muzyki z siedmiu stron świata. Zagrają dla nas: Kapela Maliszów, Krzikopa, Rube Świnie, Karolina Cicha i Elżbieta Rojek.

- Będzie też trochę mistycyzmu i pieśni religijne z całego świata wykonane przez Karoline Cichą i Elżbietę Rojek, fantastyczny folklor śląski, wykonywany przez zespoły Krzikopa i Rube Świnie z popowym zacięciem, ale i z szacunkiem do tradycji. Publiczność festiwalowa usłyszy bardzo mocne rockowe brzmienie, które zaprezentuje nam zespół Potock, czy słowacko-orawską nutę też okraszoną współcześnie w wykonaniu zespołu Balkansambel – kontynuuje Piotr Szewczyk.

Szczegółowy program  Festiwalu dostępny jest na www.festival.myslenice.pl