LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 13 maja 2024

Dni Polonii i Polaków – festiwal kultury polskiej w Myślenicach

Mieszkańcy Myślenic, okolicznych miejscowości wspólnie z zaproszonymi gośćmi, w tym zagranicznymi, celebrowali polskie dziedzictwo i kulturę narodową, biorąc udział w odbywającym się w Myślenicach festiwalu „Dni Polaków i Polonii”. W trakcie kilku dni trwania imprezy w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu miały miejsce rozmaite wydarzenia kulturalne o charakterze patriotycznym, które spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony publiczności.

Festiwal „Dni Polaków i Polonii” w Myślenicach rozpoczął się we wtorek 7 maja i już w pierwszym dniu uczestnicy mogli wsłuchać się w recital Mateusza Nagórskiego prezentującego utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Następnie w Kinie Muza w Myślenicach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach „II Myślenickiego Festiwalu Filmowego – Kino Polonijne”, podczas którego wyświetlony został film „Kościuszko: A Man Before His Time”.

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia nastąpiło w kolejnym dniu, kiedy to miało miejsce otwarcie plenerowej wystawy „Książę Kazimierz Lubomirski – Dobroczyńca Myślenic” z udziałem burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusza Sudra, przedstawicieli Fundacji Książąt Lubomirskich, Michała Wójcickiego i członkini rodu Lubomirskich, pani Bożeny Mytkowicz, i nawiązujący do tego tematu wykład pn. „Książę Kazimierz Lubomirski: biznesman i dyplomata” wygłoszony przez dr Łukasza Chrobaka (IPN) w Sali MOKiS. Wieczór natomiast upłynął na koncercie kwartetu smyczkowego „Polish Art Philharmonic”, rozdaniu nagród w konkursie literackim „Polska. Kraj, Ukochany Matki Mej”, a także projekcji kolejnego filmu - „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa” w ramach II Myślenickiego Festiwalu Filmowego – Kino Polonijne.

Czwartek i piątek przyniosły kolejne ciekawe atrakcje, wśród których znalazły się: Wieczór Literacki „Bruku wydeptany stopą własną” czyli wiersze i piosenki lwowskie przygotowany przez Dorotę Ruśkowską (reżyseria) i Ewę Aksamović (scenariusz), seans filmu „Urodziłam się pierwszego września”, prezentacja i dyskusja „Szlagiery i evergreeny tekściarzy ze Lwowa – Hemar, Szlechter i Friedwald”, a także oficjalne Otwarcie Galerii Artystów – Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Sobota to pełen muzyki, polskiego dziedzictwa koncert galowy „Polska. Ukochany Kraj, Matki Mej” dedykowany Polonii i Polakom, którzy mieli okazję celebrować dumę narodową i zanurzyć się w bogactwie polskich dźwięków. Udział w nim wzięli m.in. Zespół Pieści i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Zespół Pieści i Tańca „Kresy” z Gminy Lubaczów, Zespół „On i Ona” z Lwowa, natomiast całość wydarzenia poprowadził Piotr Szewczyk.

W ostatnim dniu trwania festiwalu oddano hołd Polakom mieszkającym za granicą przyczyniającym się do tworzenia pomostów pomiędzy narodami i wzmacniana polskiej wspólnoty. W tym celu przed siedzibą MOKiS posadzono symboliczne drzewko wraz z pamiątkową tablicą poświęconą pamięci rodaków. W tym wydarzeniu udział wziął zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder. Na zakończenie święta polskiej kultury w Kościele św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu odprawiona została uroczysta Msza Święta.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi było 35-lecie Zespołu VISTULA z San Francisco, a w imprezie uczestniczyli także zaproszeni goście z Lwowa, San Francisco i z Polski.

Festiwal „Dni Polaków i Polonii” został zorganizowany z inicjatywy mieszkającej na co dzień w San Francisco, ale mającej swoje korzenie w Pcimiu oraz we Lwowie, Pani Profesor Jean Marie Novak. Pomysłodawczyni wydarzenia uznawana jest za ambasadorkę  polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych, a w swojej działalności od lat wspiera „Ziemię Myślenicką” oraz angażuje się w liczne patriotyczne imprezy.

Wspomniana impreza odbywała się przy wsparciu Miasta i Gminy Myślenice.