LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

środa, 05 czerwca 2024

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością to święto mające na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa, potrzeby oraz codzienne wyzwania, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Obchody tego dnia są okazją do podkreślenia wartości godności ludzkiej, równości szans oraz integracji społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Huczny piknik, w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym w Myślenicach, wraz ze wsparciem licznych Patronatów Honorowych oraz przy zaangażowaniu ze strony rodziców to doskonałe wydarzenie by pokazać aktywność osób ze szczególnymi potrzebami w życiu społecznym i kulturalnym.

Celem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów i barier, z którymi spotykają się na co dzień, a także promowanie dobrych postaw, świadomości i szacunku wobec nich. Organizowane są różne wydarzenia, takie jak konferencje, warsztaty, kampanie informacyjne, spotkania integracyjne oraz działania edukacyjne.

Przykłady inicjatyw wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami to np. dostosowanie infrastruktury publicznej na terenie samego ośrodka, przykładem jest niedawno powstały duży plac zabaw przystosowany dla wychowanków placówki. Każda osoba ma unikalne potrzeby, a miejsca takie jak OREW w Myślenicach tworzą indywidualne plany rehabilitacyjne i edukacyjne,
co pozwala na efektywne i dostosowane na miarę potrzeb wsparcie. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami mogą zwiększać swoje możliwości.

-Widoczna w działaniu myślenickiego ośrodka akceptacja i wyspecjalizowana opieka są fundamentami budowania świadomego społeczeństwa, w którym wszyscy, niezależnie od stopnia sprawności, mają równe szanse na rozwój i pełne uczestnictwo w życiu społeczności Miasta i Gminy Myślenice. Te elementy przyczyniają się do tworzenia świata, w którym godność, prawa i potencjał każdej osoby są respektowane i wspierane. Wprowadzenie rozwiązań ułatwiających dostęp do edukacji i pracy, a także promocja sportu i rekreacji dla osób z niepełnosprawnościami. Życzę Wam dalszych sukcesów w pracy, która  przynosi owoce w postaci rozwoju waszych podopiecznych oraz satysfakcji płynącej z poznawania świata nierzadko niezrozumiałego dla ogółu społeczeństwa. - mówił na pikniku sekretarz Gminy Myślenice Robert Pitala

Ośrodek nie tylko wspiera osoby z niepełnosprawnościami, ale również ich rodziny, oferując pomoc psychologiczną, edukacyjną i szkoleniową. Dzięki temu rodziny są lepiej przygotowane do codziennej opieki i wsparcia swoich bliskich.

-Takie ośrodki, jak nasz odgrywają przede wszystkim ważną rolę w promowaniu świadomości na temat niepełnosprawności oraz tolerancji i akceptacji w społeczeństwie. Poprzez swoje działania edukacyjne i integracyjne mamy świadomość, że pomagamy zmniejszać uprzedzenia i stereotypy. Dodatkowo zapewniamy niezbędne wsparcie i opiekę dla naszych wychowanków w najróżniejszych formach, co przyczynia się do poprawy ich jakości życia, rozwoju osobistego i społecznego oraz integracji z szerszą społecznością. Wierzymy, że nasze działanie ma sens i daje tym dobry przykład na lepsze jutro, dla osób niepełnosprawnych. - komentuje Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Myślenicach 

Wydarzenie finansowo wsparło Miasto i Gmina Myślenice pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. W pikniku uczestniczył Władysław Kurowski Poseł na Sejm RP.