LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 25 lutego 2022

Komunikat ws. dezinformacji dotyczącej sytuacji na Ukrainie w internecie

W okresie ostatnich dni dynamicznie rośnie zagrożenie dezinformacyjne w polskiej przestrzeni internetowej w tematyce wydarzeń dotyczący inwazji Rosji na terytorium Ukrainy. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na dystrybucję niepotwierdzonych „fake newsów”, czyli kłamliwych informacji mających na celu wzbudzenie negatywnych emocji wśród polskiej społeczności w internecie.

Uważaj na fałszywe treści w internecie i zweryfikuj je, zanim przekażesz dalej!

Komunikat Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych:

W badanym okresie podczas bieżącej analizy danych dot. zainteresowania i emocji w przestrzeni polskich social mediów tematem wydarzeń na granicy Ukrainy z Rosją, uwagę analityków IBIMS zwrócił fakt ponadnormatywnej aktywności publikacyjnej i dynamicznie zwiększający się wzrost fraz negujących spójność sojuszu NATO, poniżających i wyśmiewających najważniejszych liderów europejskich w zestawieniu z Prezydentem Rosji.

  • Pogłębiona analiza danych wskazała na stosunkowo niską na tym etapie liczbę kont aktywnie zaangażowanych w dystrybucję przekazów w sieci: Twitter: 545 kont; Facebook: około 2 tys. kont; YouTube – 4 kanały (emisja wideo).
  • 90% przeanalizowanych kont we wcześniejszym okresie uczestniczyło bezpośrednio w dystrybucji treści septycznych wobec szczepień lub je całkowicie negujących.
  • Konta w sposób jawny popierają działania pozytywnie nastawionych do działań Rosji. Konta te na przestrzeni ostatnich miesięcy nawoływały także do unormowanie relacji z Białorusią i usprawiedliwiały działania Prezydenta Białorusi.
  • Dystrybucja ww. treści na poziomie wpisów własnych lub ich interakcji (udostępnień) przez konta aktywnie dystrybuujące w ostatnim kwartale 2022 treści septycznych wobec szczepień oraz wirusa #COVID19 (mając na uwadze publiczny charakter komunikatu, imienna lista kont w tej publikacji nie zostanie ujawniona do użytku ogólnego);
  • dystrybucję mechaniczną (rozumianą jako celowe udostępnianie lub implementację jednolitych treści tekstowych i graficznych przez jedną osobę zarówno w kilku miejscach, jak i przez różne konta).

Dane ilościowe

W badanym okresie odnotowano:

4500 wzmianek o charakterze prorosyjskim lub wspierającym działania Rosji wobec Ukrainy. Wzmianki w tym charakterze rozumiemy jako „bezpośrednie” wsparcie. Nie uwzględniono wzmianek pośrednich (kontekstowych). Ich szacowany zasięg dotarcia wyniósł 2 miliony, a największe zainteresowanie organiczne tematem odnotowano w województwie podkarpackim

Dane jakościowe

Analiza treści wskazuje, że głównym celem emisji komunikatów na tym etapie jest (podobnie jak wypadku treści dot. szczepień i #COVID19 w 2021) wywołanie poczucia braku zaufania do działań administracji rządowej oraz organizacji międzynarodowych oraz podsycanie na poziomie pierwotnym poczucia zagrożenia ze strony obywateli Ukrainy w Polsce.

Predykcja zdarzeń

Analitycy IBIMS wykorzystując autorski system do predykcji zdarzeń internetowych „Sybilla” prognozują dynamiczny wzrost liczby wpisów i komentarzy, których głównym celem jest przełamanie bieżących barier algorytmów. Celem takiej aktywności jest przerzucenie uwagi z tematów związanych z COVID na tematy dot. zagrożeń ze strony Ukrainy dla bezpieczeństwa Polski.