LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 01 grudnia 2023

"Model płuc" ponownie na myślenickim Rynku

Od 28 listopada model imitujący ludzkie płuca będzie przez dwa tygodnie „oddychał” otaczającym nas powietrzem.  Model pojawił się na myślenickim rynku po raz czwarty w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”, realizowanej we współpracy z Województwem Małopolskim i Gminą Myślenice.

- Dzięki 2 metrowemu modelowi ludzkich płuc w sercu miasta mieszkańcy gminy będą mogli naocznie przekonać się, co osadza się w naszych płucach za sprawą oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Mam nadzieję, że w porównaniu do lat ubiegłych będzie widać różnicę w poziomie zaczernienia płuc, bo wspólnie z mieszkańcami udało nam się dużo zrobić w zakresie jakości powietrza. Pomimo trwającej już 5 lat intensywnej walki o czyste powietrze i wymianie ponad 2228 kopciuchów, wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia. Gorąco zachęcam, aby korzystać z pomocy gminnych ekodoradców i dostępnych programów dofinansowań na wymianę pieców, a przede wszystkim termomodernizację budynków, która jest kluczem do obniżenia kosztów zużywanej energii. W programie „Czyste Powietrze” dofinansowania sięgają 136 200 zł netto, a dla uboższych możliwe jest prefinansowanie - finansowanie zaliczkowe – powiedział Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

W dniu instalacji modelu na Rynku oficjalna stacja pomiarowa zanotowała najwyższe w tym sezonie grzewczym stężenie szkodliwego dla zdrowia i życia pyłu PM10. Wartość szczytowa odczytu wyniosła 156,7 µg/m3, a średnia dobowa 52,4 µg/m3.

- Dopuszczalna dobowa wartość stężenia pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, a rekomendowana jako bezpieczna dla zdrowia i życia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) 45 µg/m3. Mamy, więc pierwsze przekroczenie, którego wartość nawet 3 krotnie przebiła normę. Nocne spacery po mieście nie były wskazane. Powstawaniu smogu sprzyja bezwietrzna pogoda, brak opadów i inwersja (wzrost temperatury wraz z wysokością). Te niezależne od nas czynniki tuszują jednak tylko prawdziwy problem, którym są wciąż jeszcze użytkowane przestarzałe kopciuchy z „ręcznym załadunkiem i sterowaniem”, w których spalany jest węgiel i drewno - np. kotły, piece kaflowe, trzony kuchenne itp. Urządzenia te są często dwa razy w ciągu dnia rozpalane, rano i wieczorem. Zwłaszcza pod osłoną nocy, niektórzy mieszkańcy „fundują” pozostałym „trującą smogową inhalację”. Niestety jeszcze nie wszyscy mają świadomość, że za problem zanieczyszczeń powietrza odpowiadamy sami poprzez tzw. „niską emisję” z kominów poniżej 40 m wysokości, a jeden kopciuch może wytworzyć plamę smogu na 34 ha. Jeśli pomnożymy to przez liczbę wciąż użytkowanych kopciuchów mamy odpowiedź w czym tkwią źródła problemu – powiedział Dariusz Zborowski ekodoradca LIFE.                                    

Spalanie węgla i drewna w domowych przestarzałych instalacjach grzewczych jest podstawową przyczyną wysokich stężeń takich zanieczyszczeń jak pyły zawieszone PM10, PM2,5, PM1 (rozmiary pyłów) czy rakotwórczy bezno(a)piren, dlatego też z modelem płuc połączony będzie pyłomierz mierzący w sposób ciągły jakość powietrza. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów będą dostępne na wyświetlaczu umieszczonym na modelu oraz w Internecie.

Sprawdź aktualne wyniki pomiaru jakości powietrza na myślenickim Rynku

Jak wynika z rocznej oceny jakości powietrza opublikowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Małopolska to jedno z najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Zła jakość powietrza w naszym regionie spowodowana jest głównie korzystaniem z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”.  Uchwała antysmogowa dla Małopolski już wkrótce spowoduje, że korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, będzie po prostu nielegalne - do końca kwietnia 2024 roku muszą zostać wymienione wszystkie kotły poniżej 3 klasy, emitujące największe ilości zanieczyszczeń. Pozostało już tylko 4 miesiące na ich wymianę.

Kontakt do Ekodoradców:

e-mail: ekodoradcy@myslenice.pl tel.: 12 639 23 38, kom.: 693 832 221, pok. nr 2 (pierwsze drzwi po lewej stronie po wejściu od strony Rynku).