LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

niedziela, 12 czerwca 2022

Myślenice obchodzą jubileusz 680-lecia lokacji - 12 czerwca główne uroczystości!

- Rozpoczynamy oficjalnie wspólne świętowanie niezwykłego jubileuszu 680-lecia lokacji Królewskiego Miasta Myślenice. Blisko siedem wieków temu oficjalnie zaczęły się Myślenice, choć praktycznie, już wcześniej pierwsi osadnicy tworzyli wspólnotę na Stradomiu – pierwotnemu miejscu narodzin wszystkiego co Myślenickie - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka, zapowiadając cykl wydarzeń, które w tym roku zostaną poświęcone jubileuszowym obchodom 680-lecia lokacji miasta!

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 maja 2022 burmistrz Miasta i Gminy Myślenice w obecności dyrektorów gminnych jednostek kultury - Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Miejskiej Bilbioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej, Muzeum Niepodległości w Myślenice oraz dyrektor Centrum Usług Społecznych i naczelnik Wydziału Promocji Współpracy Sportu i Kultury zapowiedział tegoroczne jubileuszowe obchody pod egidą jubileuszu 680-lecia urodzin Myślenic.

- Dziś świętując jubileusz lokacji, chcemy poświęcić się blisko siedmiu wiekom nasze myślenickiej społeczności. Nie tylko przez pryzmat historii, ale także współczesności. Dlatego to co proponujemy, to wypadkowa wielu doświadczeń, wielu historii i wielu osób. Przez najbliższe sześć miesięcy od czerwca do grudnia proponujemy Państwu ponad 15 wydarzeń, których profil określamy, jako jubileuszowy. Główne obchody zaplanowaliśmy dokładnie za miesiąc - 12 czerwca, kiedy to najpierw zaprosimy na Mszę Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej, a następnie już na płycie Rynku odbędzie się część oficjalna, widowisko Vivat Myślenice, zwieńczone koncertem Mateusza Ziółko - mówił na konferencji burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Koncerty, wystawy, spotkania, akcje społeczne. Wszystko, to co wchodzi w tkankę miejską i z niej wynika. To ma być wspólny jubileusz wszystkich gminnych jednostek, ale również angażujący mieszkańców, turystów, czy sportowców we wspólnie świętowanie. Mamy do zaproponowania wydarzenia dla każdego, które organizują nasze miejskie instytucje kulturalne i społeczne: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Muzeum Niepodległości, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Usług Społecznych. Razem, dla Myślenic. Razem, bo to miasto naszych wspólnych wartości. Symbolicznie Gmina Myślenice wyda okolicznościowe znaczki pocztowe i kartki pocztowe. Burmistrz Myślenic wręczy honorowe tytuły.

Vivat Myślenice. Vivat jubileusz!

Oficjalna część to koncert pn. Vivat Myślenice, który stworzą lokalne grupy artystyczne. 12 czerwca zapraszamy na Rynek w Myślenicach na widowisko historyczne. To esencja twórczej duszy miasta, którą ukształtowały liczne koleje losu. Rynek w Myślenicach, jak przed laty stanie się centrum lokalnej tożsamości.

Świętowanie, to jednak nie tylko koncert, ale spotkania które przez najbliższe miesiące będą zbliżać nas do uhonorowania, tak zacnej rocznicy. O kolejnych wydarzeniach, będziemy informować w szczegółowych zapowiedziach. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!