LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

czwartek, 04 lipca 2019

Rynek zmieni swoje oblicze, podpisano umowę na II etap rewitalizacji!

Burmistrz Jarosław Szlachetka podpisał umowę z przedstawicielami krakowskiej firmy AG SYSTEM Sp. z o. o. na drugi etap przebudowy myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki w ramach projektu „Przebudowa myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki, budowa Muzeum przy ul. Traugutta w Myślenicach, na działce nr 974, Myślenice, obręb 2.”

Gmina Myślenice na ten cel otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów, a w ramach pierwszego etapu prac wyremontowano otoczenie Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, a także wybudowano nowe Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Drugi etap będzie obejmował przede wszystkim wymianę nawierzchni Rynku, a także ulice i trakty piesze prowadzące do serca miasta.

- Postawiono mnie w sytuacji, z której trudno znaleźć dobre wyjście. Ostatecznie zdecydowałem wraz ze swoimi współpracownikami na podpisanie umowy na drugi etap rewitalizacji myślenickiego Rynku. Firma AG SYSTEM przedstawiła nam dobrą ofertę, z której trudno było nie skorzystać, bowiem w obliczu wzrastających cen rynkowych na materiały budowlane oraz usługi otrzymana propozycja nieznacznie przewyższa koszty zakładane we wniosku. W obliczu trudnej sytuacji finansowej Gminy Myślenice, decyzja o przystąpieniu do tego projektu była bardzo trudna, ale rezygnacja z podpisania umowy i rewitalizacji Rynku wiązałaby się z odrzuceniem dofinansowania z Funduszy Europejskich w kwocie 25 milionów – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Łączny koszt prac drugiego etapu rewitalizacji myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki wyniesie 21 865 710 zł. Planowany we wniosku koszt robót budowlanych miał wynieść 20 868 664,96 zł, dlatego burmistrz Myślenic zdecydował na przystąpienie do projektu i podpisanie umowy. Zakres pierwszego etapu prac kosztował gminę już 14 786 868 zł. Roboty budowlane mają ruszyć we wrześniu bieżącego roku.

- Dotychczas w ramach projektu rewitalizacji wybudowano Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz wyremontowano otoczenie Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Gmina Myślenice te inwestycje pokryła z własnych środków i rezygnacja z drugiego etapu obejmującego remont płyty Rynku spowodowałby, że nie otrzymalibyśmy zwrotu w wysokości 25 milionów przyznanego z Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Jarosław Szlachetka.

Przedmiotem inwestycji jest rewitalizacja miasta - przebudowa myślenickiego rynku wraz z otoczeniem starówki obejmująca wymianę nawierzchni i wymianę elementów płyty rynku oraz prowadzących do niego ulic tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki na rynku, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie również nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Przebudowie ma ulec także podziemna infrastruktura; sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna oraz opadowa. Z płyty Rynku zniknie drewniany sklep i kiosk, a ich miejsce zajmą kawiarniane ogródki. Po rewitalizacji nadal będzie odbywał się handel na placu Kilińskiego, nie zmieni się także lokalizacja postoju taksówek.