LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

sobota, 29 stycznia 2022

Spotkanie samorządowców ws. wariantów przebudowy Zakopianki na odcinku Kraków - Myślenice

Droga ekspresowa S7 - potocznie zwana "Zakopianką" - stanowi kluczowe połączenie między północą a południem Polski, które w swoim końcowym odcinku poprowadzi kierowców od Krakowa aż do niemal samych Tatr. Podczas spotkania, które odbyło się 27 stycznia br. przedstawiono wyniki Studium korytarzowego (SK) dla odcinka S7 od Krakowa do Myślenic. W wydarzeniu uczestniczył Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk, Wojewoda Małopolski - Łukasz Kmita, Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka wraz z współpracownikami oraz przedstawiciele innych samorządów zainteresowanych planowaną inwestycją i pracownicy GDDKiA.

Oprócz burmistrza Jarosława Szlachetki w wideokonferencji wzięli udział sekretarz Gminy Myślenice Robert Pitala, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice Tomasz Sólnica oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski. Należy podkreślić, że zaprezentowane na spotkaniu korytarze mają ok. 3-5 km szerokości, a konkretny przebieg wariantu drogi poznamy dopiero po opracowaniu Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) i uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Droga krajowa nr 7 między Krakowem a Myślenicami jest coraz bardziej zatłoczona. W ciągu ostatnich lat ruch na niej wzrósł o 20-25%, spodziewamy się dalszych wzrostów. Dlatego zasadne jest prowadzenie prac przygotowawczych dla budowy nowej drogi ekspresowej na południe od Krakowa. Te prace się toczą od 2020 r. i dzisiaj widzimy pierwsze ich efekty. To bardzo wstępny etap koncepcyjny, ale pokazuje, że idziemy w dobrą stronę w tej sprawie - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Droga ekspresowa S7 jest już w dużej części eksploatowana. Na bieżąco oddawane są nowe fragmenty tej trasy, a kolejne odcinki są w trakcie realizacji, przygotowania lub postępowań przetargowych. Wyjątek stanowi odcinek Kraków - Myślenice, dlatego ministerstwo infrastruktury rozpoczęło prace nad Studium korytarzowym. Jesienią 2021 r. zakończono prace analityczne, a w grudniu zeszłego roku całe opracowanie, którego wyniki przedstawiono na spotkaniu 27 stycznia br.

- Zapowiedź przygotowania budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S7 z Krakowa do Myślenic to kolejna ważna informacja jeżeli chodzi o rozbudowę sieci dróg krajowych na naszym terenie. Budowa nowej ekspresówki niewątpliwie poprawi jakość komunikacji i bezpieczeństwa - komentuje burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

Studium korytarzowe to wstępny, ale jednocześnie jeden z kluczowych etapów złożonego i skomplikowanego procesu, jakim jest przygotowanie inwestycji drogowej. To właśnie dokumentacja przygotowana na etapie SK pozwala podjąć decyzję o prowadzeniu dalszych prac oraz w jakim dokładnie obszarze projektanci mają wytyczyć możliwe warianty przebiegu drogi.

Pamiętajmy, że wyznaczone na tak wstępnym etapie rozwiązania to jedynie korytarze, a nie konkretne warianty. Szczegółowe analizy dotyczące precyzyjnego przebiegu inwestycji czy jej wpływu na środowisko będą przeprowadzane w późniejszych czasie.