Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 20 listopada 2020

Stan powietrza w Myślenicach – pierwsze dni pomiarów

Aktualne odczyty jakości powietrza z serca Myślenic wywołują mieszane odczucia. Z jednej strony przez większość doby jakość powietrza jest bardzo dobra lub dobra. Sprzyja jednak pogoda i wyższe niż zazwyczaj temperatury. Pojawiają się jednak regularnie niepokojące odczyty w godzinach późnego popołudnia i wczesnym wieczorem.

Część Mieszkańców wraca wówczas z pracy i rozpala w swoich „kopciuchach”, żeby zagrzać w domach przed zimną nocą. Efekty są natychmiastowe... w ciągu pierwszej godziny powietrze z „bardzo dobrego” zamienia się w „dobre”, by w kolejnej znaleźć się już w zakresie „średniej” i zaraz potem „złej” jakości. Taka sytuacja ma miejsce każdego dnia od poniedziałku 16 listopada, kiedy rozpoczęły się pomiary. Od godziny 17:00 do 21:00 jakość powietrza jest bardzo zła, by potem wykonać radykalny skok na bardzo dobrą, aż do kolejnego wieczora….

O ile szczęśliwsze byłoby życie mieszkańców użytkujących wciąż „kopciuchy” gdyby wracając z pracy zamiast tracić czas na rozpalanie „truciciela” i późniejsze czynności obsługowe mogli pójść na spacer, uprawiać sport, czy po prostu mieć więcej czasu dla siebie i rodziny? Zadowoleni z możliwości oddychania czystym powietrzem byliby również pozostali mieszkańcy i turyści.

Dzięki wsparciu Ekodoradcy i dedykowanego dla Programu Czyste Powietrze pracownika UMiG coraz więcej Mieszkańców przystępuje do wymiany „kopciuchów” na nowe ekologiczne źródła ogrzewania uzyskując dofinansowanie zewnętrzne. Korzystają również z odliczenia od dochodu pozostałych poniesionych kosztów. Wciąż jednak jest to tylko „wierzchołek góry lodowej” ilości pieców,  które muszą zostać wymienione przed końcem 2022 r.

Drodzy Państwo,  nie czekajcie z wymianą na ostatnią chwilę. Teraz również uboższe osoby w ramach programu Czyste Powietrze mogą się ubiegać o dofinansowanie dzięki uruchomieniu „podwyższonego poziomu dofinansowania”, o którym więcej informacji można znaleźć w artykule: Czyste powietrze - nowe zasady przyznawania dotacji

Aktualnie dedykowani do wsparcia pracownicy UMiG mimo utrudnień wynikających z pandemii, są w stanie poświęcić każdej zainteresowanej osobie wystarczającą ilość czasu, aby wyjaśnić zasady i wszelkie możliwości uzyskania dofinansowania. Potrzebny jest tylko kontakt telefoniczny z Państwa strony na numery telefonów: 12 639 23 38, 693 832 221 lub wysłanie pytania lub prośby o kontakt precyzując w jakiej sprawie na adresy e-mail: wojciech.blak@myslenice.pl  dariusz.zborowski@myslenice.pl

Wskazane jest, aby podać w trakcie rozmowy adres e-mail do siebie lub kogoś z rodziny. Wówczas dostaniecie Państwo najważniejsze informacje, żeby nie było potrzeby notowania w trakcie rozmowy.


Sprawdź aktualny stan jakości powietrza w Myślenicach na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego

Link do pomiarów można na bieżąco znaleźć w prawym menu "Ochrona Powietrza", gdzie znajduje się również widget wskazujący stan powietrza, którym oddychamy na terenie Gminy Myślenice. Niebawem widget zostanie umieszczony na głównej stronie www.myslenice.pl.