LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 08 października 2021

W niedzielę rozpocznie się XXVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Myślenicach

Klub Inteligencji Katolickiej we współpracy z Parafią Narodzenia Najświetszej Maryi Panny w Myślenicach oraz Parafią pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Myślenicach zaprasza na obchody XXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myślenicach, który odbędzie się w dniach 10 - 17 października. Mottem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Człowiek jest największym bogactwem w społeczeństwie”.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej po raz pierwszy zorganizowany został z inicjatywy KIK-u w 1987 r. Od roku 1995 organizowany jest corocznie w październiku. Zamysłem pomysłodawców było powiązanie Tygodnia z Dniem Papieskim, gdyż postać i myśl Świętego Jana Pawła II stanowi nie tylko inspirację, ale także bodziec do prezentowania i promowania kultury mającej źródło w chrześcijaństwie.

Program tworzony jest wokół myśli przewodniej przez różne środowiska miasta i gminy Myślenice.

XXVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Myślenicach

TKCh rozpocznie w niedzielę 10 października XXI Dzień Papieski "Nie lękajcie się". Przez cały dzień trwać będzie ogólnpolska zbiórka pieniężna na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". O godz. 12:300 w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej odbędzie się inauguracyjna Msza Święta, a o oprawę muzyczną oraz koncert po Mszy Świętej zadbają Klaudia Dzieża - skrzypce oraz Jacek Basista - organy.

O godz. 15:30 oraz 18:00 Grupa Misterium zaprasza do Sali Teatralnej Domu Katolickiego przy ul. 3-go maja 1A na spektakl "Pogodynka" w reżyserii Marcina Kobierskiego.

W kolejnych dniach XXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijaśnkiej codziennie odbywać się będą nabożeństwa w Kościele Parafialnym pw. NNMP w Myślenicach, a zapraszamy ponadto we wtorek 12 października o 17:00 do Muzeum Niepodległości w Myślenicach na wykład dr. Andrzeja Małysy pt. "Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981). Prymas Tysiąclecia".

We środę 13 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach o 9:00 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Śladami Jana Pawła II po Małopolsce", natomiast o 11:00 w Kinie Muza zaplanowano poczatek projekcji filmu "FATIMA". Rownocześnie w Szkole Państwa Osińskich przy ul. Kazimierza Wielkiego 53 odbędzie się pogram pt. "Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem". O 16:00 w Strzelnicy Sportowej w Myślenicach odbędą się VIII zawody strzeleckie, a całodzienne wydarzenie zwieńczy Nabożeństwo Fatimskie o godz. 18:00 w myślenickim Sanktuarium.

W czwartek 14 października od godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Św. Jadwigi Królowej Polski zaplanowano podsumowanie konkursu plastycznego "Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński" oraz konkursie wiedzy o "Błogosławionym ks. Kardynale Stefanie Wyszyńskim". O 18 podczas Mszy Świętej w Sanktuarium odbędzie się koncert Chóru Parafialnego Laudate Dominum, funkcjonującego przy Parafii NNMP w Myślenicach.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Myślenicach zaprasza w piątek 15 października na rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-multimedialnego "Wokół myśli bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego: Człowiek jest największym bohactwem w społeczeństwie", a o 18:00 OAZA z Parafii NNMP Myślenice zaprasza na Mszę Świętą ze szczególną oprawą. Po Mszy Świętej konferencja duchowa ks. Tomasza Białonia - "Bóg, człowiek i pandemia - kto tu jest największy?".

W sobotę 16 października w liturgii Kościoła odbędzie się wspomnienie św. Jana Pawła II. O 7:30 wyjazd na Pielgrzymkę do Sanktuariów Podhala - Ludźmierz, Bachledówka, Zakopane. O 16:00 na deskach sali teatralnej Domu Katolickiego odbędzie się koncert zespołu Noro Lim Roserium Meum - Dla Ciebie, Matko... O 18:00 natomiast zaplanowano Mszę Świętą w rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową - oprawa muzyczna Chór Cantata Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach.

Szkoła Muzyczna zadba również o oprawę muzyczną Mszy Świętej na zakończenie 28. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w myślenickim Sanktuarium w niedzielę 17 października o godz. 12:30. Zwieńczeniem wydarzeń będzie XXIII Rejonowy Przegląd Pieśni Religijnej "Tobie śpiewamy hymn chwały" pod honorowym patronatem burmistrza Jarosłąwa Szlachetki w Domu Katolickim przy ul. 3-go maja 1a. Ponadto o 16:00 w lokalu KIK odbędzie się rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Przydrożne Kapliczki Dekanatu Myślenickiego."

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Myślenice.