LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

wtorek, 02 lutego 2021

„Ze Wschodu wędrują, na Górnym kolędują” – zobacz nagranie

„Ze Wschodu wędrują, na Górnym kolędują” to przedsięwzięcie, które na dobre wpisało się w kalendarz wydarzeń odbywających się w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu. Celem tych spotkań jest przede wszystkim integracja lokalnej społeczności oraz kultywowanie tradycji.

W tym roku w związku z panującą sytuacją wydarzenie odbyło się bez udziału mieszkańców. Nagrany został koncert, który udostępniono w sieci – na stronie www.myslenice.pl

- Inspiracją do zorganizowania kolędowania i nagrania występu była społeczna potrzeba oraz chęć podtrzymania tradycji, rozwijania dalszych zainteresowań muzyką ludową, w szczególności polskim dorobkiem kolędowym oraz popularyzacja śpiewania kolęd i pastorałek. To właśnie w najmłodszym pokoleniu pragniemy zaszczepić ten zwyczaj. To oczywiście dzieci stanowią clou tego wydarzenia. Emocje, które towarzyszyły najmłodszym podczas nagrań sięgały zenitu. Każdy podchodził do swojej roli ze wzruszeniem i przejęciem co niejednokrotnie oddają zdjęcia i cały materiał filmowy. Na każdym kroku widać tęsknotę za tym co było dawniej – mówi Barbara Bylica ze stowarzyszenia Aktywn(i)e dla Górnego, jedna z inicjatorek wydarzenia.

Dodatkową atrakcją tegorocznego przedsięwzięcia była drewniana zagroda, w której jak na prawdziwa stajenkę przystało, rozgościły się zwierzęta z gospodarstwa państwa Katarzyny i Andrzeja Sularczyków. Słychać było pianie kur, kwakanie kaczek, meczenie kózki oraz kwilenie królika.

- Wydarzenie udało się zorganizować dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w pracę. Serdeczne podziękowania należą się przede wszystkim tym, którzy bezinteresownie odpowiedzieli na zaproszenie: Myślenice iTV Telewizja Internetowa, która nagrała i udostępniła koncert, lokalnemu fotografowi Pawłowi Bieli, który niestrudzenie uwieczniał wszystko co się działo, lokalnym instrumentalistom, którzy jeszcze nigdy nas nie zawiedli, dzieciom które stanęły na wysokości zadania oraz Gminie Myślenice za przekazanie upominków dla najmłodszych wykonawców. Serdecznie zapraszamy do odtwarzania koncertu, oglądania zdjęć, być może staną się one inspiracją do organizacji podobnych wydarzeń integrujących lokalną społeczność. Dziś naszym marzeniem jest zorganizowanie wydarzenia w wypełnionej po brzegi sali Domu Ludowego, gdzie słychać gwar mieszkańców, radość i śmiech dzieci coś czego aktualnie najbardziej nam brakuje – dodaje Barbara Bylica.

fot. Paweł Biela