LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

wtorek, 08 grudnia 2020

"Małopolska bez smogu" - rozpoczęcie akcji w Myślenicach

 Sprawdź, czym oddychasz i zmień to! Od 8 do 19 grudnia  w ramach akcji „Małopolska bez smogu” pomiary jakości powietrza w Myślenicach oraz model oddychających płuc na rynku.

Od 8 do 19 grudnia, w ostatnim etapie akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy, we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośny pyłomierz sprawdzi jakość powietrza w Myślenicach. Dodatkowo dzięki mobilnej instalacji płuc (kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii), mieszkańcy będą mogli się przekonać, jaki wpływ na ich zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Podczas akcji płuca „oddychają” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia. Zmieniający się pod wpływem filtrowanego powietrza  kolor płuc pokazuje obrazowo, jaka jest jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów, sprawdzać można on-line na  stronach Radia Kraków (http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/myslenice/) oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego. Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków i na stronie www.radiokrakow.pl. Podsumowanie trzeciego etapu akcji „Małopolska bez smogu” i wyników pomiarów w Myślenicach na antenie Radia Kraków w poniedziałek 21 grudnia, całą akcję podsumuje transmitowana na antenie debata, która odbędzie się 22 grudnia.

Od dzisiaj nasi mieszkańcy będą mogli zobaczyć jakim powietrzem oddychamy. Symulator płuc ma zobrazować jaki jest stan powietrza. Mam nadzieję, że ta akcja (kolejna którą prowadzimy jako Urząd Miasta i Gminy Myślenice) przyczyni się do tego, aby podnosić cały czas świadomość naszych mieszkanców, jeżeli chodzi o to co jest spalane w piecach. Liczę, że zachęci nas wszystkich do tego, aby przestarzałe instalacje przede wszystkim "kopciuchy" wymieniać na nowoczesne piece. Przede wszystkim mam tu na myśli piece gazowe - do czego też bardzo serdecznie  zachęcam. Zachęcam również do korzystania z programu rządowego "Czyste powietrze", zapraszam do urzędu, aby skorzystać z fachowej pomocy pracowników, którzy pomagają wypełniać wnioski do tego programu i także doradzają skąd pozyskiwać środki na wymianę pieców, na termomodernizację, czy inne alternatywne odnawialne źródła enegii. Są możliwości finansowe. Proszę żeby mieszkańcy z nich jak najbardziej korzystali. Zapraszam, aby przekonać się na własne oczy jak ważne jest to, abyśmy wszyscy dbali o powietrze, którym na co dzień oddychamy - mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Robert Bylica przekazał od Urzędu Marszałkowskiego urządzenia, które zostaną zainstalowane w myślenickich jednostkach.

Dzisiaj jest okazja, aby wręczyć na ręce burmistrza mierniki stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5, które zostaną przekazane do jednostek samorządu, zapewne do szkół. Jest to jeden ze strategicznych elementów walki o czyste powietrze województwa Małopolskiego - oświadczył Radny Sejmiku Województwa Robert Bylica.

Mam nadzieję, że te działania nie pozostaną niezauważone przez osoby, które w krytyczny sposób próbują się odnosić do tego, co dzieje się w gminie Myślenice. Jak widać my cały czas podejmujemy aktywne działania i to działania, mające na celu przede wszystkim taką bezpośrednią walkę ze smogiem - poinformował wiceburmistrz Mateusz Suder.

Cieszę się, że Myślenice po raz pierwszy mają możliwość zaprezentowania w bardziej empiryczny sposób, tego czym oddychamy. Te płuca były rano jeszcze krystalicznie białe. Zdjęcie zrobione po 2 godzinach pokazuje, że zaczynają się zaczerniać. Płuc w naszych organizmach niestety wymienić nie możemy. Mam nadzieję, że takie empiryczne doświadczenie skłoni ludzi do refleksji "co my robimy?". Sami sobie szkodzimy. Czyste powietrze jest jednym z najcenniejszych dóbr, które mamy. Nie ma granic. Odpowiadamy za nie wszyscy. Tutaj nie wystarczą działania Urzędu Miasta i Gminy Myślenice czy samorządowców. Tutaj muszą działać przede wszystkim mieszkańcy. Ich dobra wola i świadomość. Myślę, że te płuca pomogą nam zbudować tę świadomość razem - podsumował Ekodoradca Dariusz Zborowski.

Organizatorzy akcji: 

Partner główny: