LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

piątek, 04 grudnia 2020

Sprawdź czym oddychasz... i zmień to!

Już we wtorek 8 grudnia na myślenickim rynku stanie model imitujący ludzkie płuca. Wydarzenie odbędzie się w ramach finiszu akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”, realizowanej we współpracy z Województwem Małopolskim, Gminą Myślenice i Krakowskim Alarmem Smogowym.

Mam nadzieję, że dzięki akcji mieszkańcy zobaczą zmianę koloru płuc spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym z tzw. „kopciuchów”. To powinno dać nam do myślenia, jaki wpływ na zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem i jak ważne jest, aby każdy z nas był odpowiedzialny za siebie oraz innych. Dlatego z tego miejsca gorąco apeluję, aby korzystać z programów pomocowych na wymianę pieców czy termomodernizację budynków - mówił Jarosław Szlachetka burmistrz Myślenic.

Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Aby otworzyć mieszkańcom oczy na problem smogu i jego wpływu na zdrowie, w sercu Myślenic stanie na 11 dni dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają się osadzać zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc. Dzięki tej instalacji mieszkańcy Gminy Myślenice będą mogli zobaczyć, czym oddychają. Mam nadzieję, że skłoni ich to do refleksji, a przede wszystkim działania w celu jak najszybszej wymiany „kopciuchów” - dodał Ekodoradca Dariusz Zborowski.

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja ze spalania węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych. To właśnie te źródła identyfikowane są jako podstawowa przyczyna wysokich stężeń takich zanieczyszczeń jak pyły zawieszone PM10, PM2,5, czy rakotwórczy bezno(a)piren. Dlatego też z modelem płuc połączony będzie certyfikowany pyłomierz fotometryczny DUSTTRAK firmy TSI, mierzący w sposób ciągły jakość powietrza. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów będą dostępne on-line na stronach Radia Kraków www.radiokrakow.pl oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego krakowskialarmsmogowy.pl. Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków i na stronie www.radiokrakow.pl.

Jak wynika z rocznej oceny jakości powietrza opublikowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Małopolska to jedno z najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Zła jakość powietrza w naszym regionie spowodowana jest głównie korzystaniem z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”.  Uchwała antysmogowa dla Małopolski już wkrótce spowoduje, że korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. kopciuchów, będzie po prostu nielegalne. Do końca 2022 roku muszą zostać wymienione wszystkie pozaklasowe kotły, emitujące największe ilości zanieczyszczeń. Na wymianę pieców mieszkańcom pozostało więc bardzo niewiele czasu, a statystyki nie są optymistyczne. Obecnie do wymiany w Małopolsce pozostało ok. 300 tysięcy kotłów, dla porównania w roku 2019 r. wymieniono zaledwie 15 tysięcy tego typu urządzeń. Podobnie było w poprzednich latach w roku 2018  wymieniono niespełna 16 tysięcy kotłów (15 992), a w 2017 nieco ponad 10 tysięcy (10 081).

Akcję „Małopolska bez smogu” podsumuje transmitowana na antenie Radia Kraków debata, która odbędzie się 22 grudnia.

Zachęcam wszystkich mieszkańców do jedynego w swoim rodzaju empirycznego doświadczenia, które powinno „otworzyć oczy”, skłonić do działania, a w efekcie pozwolić  się cieszyć czystym powietrzem i wolnym czasem dla siebie i rodziny - zaprosił do akcji Ekodaradca Dariusz Zborowski.