LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Organizacje Pozarządowe

wtorek, 23 listopada 2021

Dostępność w NGO. Szkolenie dla organizacji pozarządowych z terenu gminy Myślenice

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach oraz Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, zapraszają na szkolenie z wymogów jakie powinny spełniać organizacje pozarządowe zgodnie z obowiązującą ustawą o dostępności. Szkolenie odbędzie się w formule on-line w dniu 24 listopada (środa) w godzinach 17.00-20.15. Link do platformy na której odbędzie się spotkanie, zostanie przesłany do zarejestrowanych uczestników w dniu szkolenia.  Prosimy o zgłoszenia przy pomocy niniejszego formularza do dnia 23 listopada (wtorek). Projekt realizowany jest w ramach projektu Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej 2 - Krakowski Obszar Metropolitalny. 

Na szkolenie obowiązują zapisy poprzez formularz: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_tGNisFX57uIQ-ujEw4Nvx5u-35ZL9Fdf-KoBNO-YQzXglQ/viewform

Ustawa o dostępności a umowy z NGO
Zwracamy uwagę na nowe obowiązki organizacji pozarządowych realizujących zadania finansowane z udziałem środków publicznych na podstawie umowy zawartej z Gminą Myślenice wynikające z przepisów ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062, zwana dalej: „ustawą o dostępności”) jest systemowym zobowiązaniem podmiotów publicznych do zapewnienia dostępności. Od dnia 5 września 2021 r. na podstawie w/w ustawy obowiązek uwzględnienia szeroko rozumianej „dostępności” będzie dotyczył także podmiotów inne niż publiczne, w tym także organizacji pozarządowych i innych podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w przypadku, gdy zawierają one umowę z podmiotem publicznym (np. z Gminą Myślenice) o realizacje/powierzenie realizacji zadania/zadań publicznych lub zamówień publicznych.

- Organizacje pozarządowe służą społeczeństwu. Powinny być otwarte, przejrzyste a ich działania dostępne dla każdego kto chciałby w nich uczestniczyć. Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami wymaga od samorządów oraz od organizacji korzystających z pieniędzy publicznych zapewnienia jak największej dostępności dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu niepełnosprawności. Co za tym idzie, organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne muszą tak je planować, aby ten poziom zapewnić – mówi Barbara Bylica, Naczelnik Wydziału Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury UMiG Myślenice.

>>PYTANIA I ODPOWIEDZI <<