LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

niedziela, 25 lutego 2024

Przysięga wojskowa Małopolskiej Brygady Terytorialnej na myślenickim Rynku - zapraszamy!

W sobotę 10 lutego 200 kandydatów zgłosiło się do służby w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a wśród nich: studenci, uczniowie szkół średnich i nauczyciele. Po przebytym szkoleniu rekruci podejdą do egzaminu, a całość zostanie zwieńczona przysięgą, która będzie mieć miejsce już 25 lutego o godzinie 11:00 na myślenickim Rynku.

Aż 200 wcielonych rekrutów podeszło do szkolenia wojskowego, które przygotowywało kandydatów do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. W tegorocznym szkoleniu w ramach „Ferii z WOT” uczestniczyło 16% kobiet.

Plan zajęć zakładał ćwiczenia z taktyki, obsługi i strzelania z broni, musztry oraz podstaw medycyny pola walki.

- Zakładanie opaski uściskowej tzw. stazy i skuteczne korzystanie z profesjonalnych opatrunków, to jeden z głównych bloków tematycznych, które muszą opanować przyszli żołnierze – przekonuje Oficer Prasowy 11 MBOT kpt. Adam Trębacz.

Szkolenia zorganizowane zostały na Garnizonowych Ośrodkach Szkoleniowych między innymi „Pasternik” oraz Pustyni Błędowskiej.

Część wcielonych kandydatów zapytanych o powody przystąpienia do szkolenia, mówiło o kontynuacji rodzinnej tradycji służby i chęci przeżycia przygody oraz przygotowania się do ewentualnej sytuacji kryzysowej. 

11 Małopolska Brygada Obrony terytorialnej jest formacją, która kontynuuje polskie tradycje niepodległościowe i służy lokalnej społeczności. Dlatego każdy ochotnika, który chce zrealizować marzenia i służyć ojczyźnie znajdzie się u nas miejsce – zapewnia kpt. Adam Trębacz.

Szkolenie zakończyło się pętlą taktyczną czyli egzaminem z użyciem materiałów pozoracji pola walki. Po ukończonym egzaminie przystąpią do uroczystej przysięgi, która odbędzie się 25 lutego o godz. 11.00 na Rynku w Myślenicach. W programie wydarzenia również pokaz sprzętu, grochówka wojskowa oraz stoiska promocyjne, a na jednym z nich Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Zasani oferować będzie lokalne produkty oraz poczęstunek.