LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

niedziela, 03 marca 2024

Myślenice Tropem Wilczym – zapisy do Biegu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

To już kolejna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Myślenicach. W niedzielę 3 marca 2024 roku o godzinie 10:00 w kompleksie leśnym Uklejna w Myślenicach rozpocznie się bieg Myślenice Tropem Wilczym, a biegacze zmierzą się tradycyjnie już na dwóch dystansach. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta i Gminy Myślenice, pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, Jarosława Szlachetki.

Ruszają zapisy do tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Myślenice Tropem Wilczym. Wydarzenie będzie miało charytatywny charakter, gdyż całkowita kwota z datków biegaczy za odbiór pakietów startowych zostanie przeznaczona na wsparcie leczenia Frania Foremnego z Głogoczowa. Rezerwacja pakietów jest darmowa, natomiast w Biurze Zawodów zostanie umieszczona puszka na wolne datki od biegaczy, które charytatywnie wesprą wspomnianą zbiórkę!

Organizację biegu wspiera TG Sokół Myślenice oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Myślenice.

Bieg zostanie przeprowadzony na dwóch dystansach:

- trasa honorowa: 1963 metry
- trasa główna: 10 kilometrów

Zapisy prowadzimy poprzez stronę internetową: www.tropemwilczym.myslenice.pl

Dla pierwszych 100 osób, które dokonają elektronicznej rejestracji, przewidziano pakiety startowe w postaci medalu oraz koszulki. Uczestnictwo w zawodach jest darmowe, jednak przed startem będzie można przekazać dowolną kwotę do specjalnie przygotowanych puszek na wskazany wyżej cel charytatywny.

Urząd Miasta i Gminy Myślenice oraz TG Sokół Myślenice ufunduje nagrody oraz puchary dla trzech najlepszych biegaczy na dystansie 10 kilometrów, natomiast trójka najlepszych uczestników biegu honorowego otrzyma pamiątkowe statuetki. Organizatorzy wydarzenia zapewniają wszystkim uczestnikom posiłek regeneracyjny oraz napoje.

Historia biegu

W Myślenicach Bieg Tropem Wilczym odbędzie się już po raz siódmy, natomiast to dwunasta ogólnopolska edycja. Jego głównym celem jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych i stąd dystans honorowy 1963 metrów odnosi się historycznie do daty zabicia ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.